26 Nisan 2018 10:33
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Nisan 2018 10:57

Seçim Günlüğü (26 Nisan 2018) - YSK seçim takvimini açıkladı

YSK, 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine dair takvimi açıkladı. Cumhurbaşkanlığı aday gösterme tarihleri 4-9 Mayıs oldu.

Seçim Günlüğü (26 Nisan 2018) - YSK seçim takvimini açıkladı

Fotoğraf: Abdulhamit Topal/AA

Paylaş

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerine ilişkin seçim takvimini tamamlayarak Resmi Gazete'ye gönderdi.

Takvime göre, 5 gün olan cumhurbaşkanı adaylığı başvuru süresi 6 güne çıkartıldı. Cumhurbaşkanlığı aday gösterme tarihleri 4-9 Mayıs oldu.

Milletvekili aday listelerinin YSK'ye son teslim tarihi de 21 Mayıs olarak belirlendi. Partiler arasında kurulacak ittifaklar için ise son başvuru tarihi ise 6 Mayıs.

MHP'DE İSTİFA DEPREMİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir, partisinden istifa ederek İYİ Parti'ye katıldı.

KARAMOLLAOĞLU: ADAYLAR BİRKAÇ GÜN İÇİNDE NETLEŞECEK

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Merkezi'nde görüştü. 

TEMEL KARAMOLLAOĞLU İLE MERAL AKŞENER'İN SÜRPRİZ GÖRÜŞMESİ

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret etti. Ziyarette Akşener ile Karamollaoğlu kurmaylarından ayrı baş başa görüştü.

SEZAİ TEMELLİ: ADAYIMIZ UMUDUN ADAYIDIR

Katıldığı etkinlikte iktidarın paniklediği için seçimleri erkene aldıığını anlatan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, halkı 16 Nisan seçimlerindeki gibi sandık şaibelerine karşı uyardı.

AHMET DAVUTOĞLU: ADAY OLMAYACAĞIM

AKP Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu TBMM’de basın toplantısı düzenledi. 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmayacağını söyleyen Davutoğlu ayrıca "AK Parti'nin adayı benim de adayımdır" dedi.

AKŞENER: CHP'NİN ADAYI 2. TURA KALIRSA DESTEKLERİZ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: "Ben adayım, diğer partiler aday çıkarabilecek gibi görünüyor. Partiyi kurmadan ilan etmiştim. Bir kere daha huzurunuzda ilan ediyorum. Diyelim ki CHP'nin adayı ikinci tura kaldı, şüphesiz her türlü gücümüzle destekleyeceğiz".

UYUM YASALARI RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminde uygulanacak hükümleri içeren anayasa değişikliğine ilişkin teklif, TBMM Genel Kurulu'nda 25 Nisan'da kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da aynı gün akşam saatlerinde "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

7140 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında 26 Nisan'da yayımlandı.

ÖNCEKİ HABER

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bileşenleri üniversitelerine sahip çıkıyor

SONRAKİ HABER

Almanya’da CSU'nun yeni genel başkanı Söder oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa