Ankara'da KESK'in OHAL yürüyüşüne polis saldırısı

Ankara'da OHAL'in kaldırılması talebiyle eylem yapan KESK'lilere polis saldırdı. KESK üyeleri diğer illerde de OHAL’e karşı açıklamalar yaptı.

13 Nisan 2018 13:22
Son Güncellenme Tarihi: 13 Nisan 2018 20:27
Paylaş

KESK'in OHAL'in kaldırılması talebiyle yapmak istediği yürüyüşe izin vermeyen polis, toplanma yerinde gaz ve plastik mermilerle saldırdı. 19 Nisan'da süresi dolan OHAL, 7. kez uzatılmak isteniyor. 

OHAL'in artık son bulması için “İnsanca Yaşam ve İş güvencemiz için OHAL'e Hayır” sloganıyla yürüyüş düzenleyen KESK üyelerine polis saldırdı. Ankara'da Milli Kütüphane yakınlarındaki Su Deposu'ndan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürümek isteyen KESK üyelerine polis izin vermedi. Toplanma yerinde KESK üyelerine gaz ve plastik mermilerle saldıran polis, yürüyüşün Ankara Valiliği tarafından yasaklandığını söyledi. “Ne darbe, ne OHAL, demokrasi derhal” sloganları atan KESK üyeleri, açıklama yapmak üzere KESK Genel Merkezi'ne gidiyor. 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kısa sürecek denilmesine rağmen 6 defa 3 aylık sürelerle uzatıldı. 19 Nisan 2018'de OHAL'in süresi doluyor. Ancak önümüzdeki günlerde OHAL'in 7. kez uzatılacağı belirtiliyor. OHAL ile birlikte 100 bini aşkın kamu emekçisi de çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilmiş ve açığa alınmıştı.

'OHAL'SİZ YAPAMIYORLAR'

Polis saldırısının ardından SES Genel Merkezi'nde yapılan açıklamada KESK üyeleri saldırıya tepki gösterdi. Açıklamaya CHP milletvekilleri Mehmet Tüm ve Eren Erdem de katıldı. Engellenen açıklamayı burada yapan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, 20 Temmuz 2016 tarihinden bugüne süren OHAL ile hukuksuzluğun, adaletsizliğin, emeği hedef alan saldırıların merkez üssü haline getirilen bir ülkede hayatta kalma mücadelesi verdiklerini söyledi. Üç beş yıl öncesine kadar ağızlarından ‘ileri demokrasi’ söylemini düşürmeyenlerin bugün Anayasanın, hukukun ayaklar altına alındığı OHAL düzenine sımsıkı sarıldığını ifade eden Gezen, "OHAL’ siz yapamıyorlar. Çünkü ülkenin yasalarla değil, fermanlarla yönetilir hale gelmesine itiraz eden herkesi susturmak, sindirmek için OHAL’le ayakta tutukları baskı düzenine ihtiyaçları var. Yıllardır hayata geçirilen sermaye yanlısı, emek karşıtı düzeni daha da acımasız bir biçimde sürdürebilmeleri için OHAL’e ihtiyaçları var. Fiilen yok edilen iş güvencemizi kalıcı olarak ortadan kaldırmak, kamuda kuralsız, esnek, güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak için OHAL düzenine ihtiyaçları var" dedi.

Gece yarıları çıkarılan KHK’ler ile 110 bin kamu emekçisinin hiçbir soruşturma ve mahkeme süreci olmadan sorgusuz, sualsiz işinden, ekmeğinden edildiğini hatırlatan Gezen, ne ile suçlandığını dahi bilmeyen 116 bin kamu emekçisinin bir yıl sonra kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna havale edildiğini ve "Git suçsuzluğunu ispatla" denildiğini söyledi. Gezen, "Ülkenin ezici çoğunluğunu oluşturanlar olarak bizim ekmeğimizi her geçen gün küçültüp haklarımızı özgürlüklerimizi sınırlayan OHAL’e değil, demokrasiye, adalete, barışa, kardeşliğe, laik bir düzene ve seküler yaşama ihtiyacımız var" dedi. (Ankara/EVRENSEL)


Fotoğraf: Volkan Pekal/EVRENSEL

OHAL KALDIRILSIN, İHRAÇLAR GERİ ALINSIN

Ankara dışındaki illerde de KESK üyeleri OHAL’e karşı basın açıklamaları yaptı. Adana’da Eğitim Sen Şubesinde geçekleştirilen basın toplantısında ortak açıklamayı okuyan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Muzaffer Yüksel, OHAL’in kaldırılmasını istedi. Eğitim Sen Merkez Yöneticisi Ahmet Karagöz de OHAL’in ekonomik krizin faturasını kamu emekçilere çıkarmak için kullanıldığına dikkat çekerek emekçiler dayatılan performans sistemine ve OHAL’e en iyi cevabın 1 Mayıs’a geniş katılım sağlamak olduğunu söyledi. Osmangazi Üniversitesindeki saldırının ve Bursa’da polis olan velinin okul müdürünü vurmasının OHAL’in geldiği noktayı gösterdiğini ifade eden Karagöz, OHAL’le paralel olarak lise giriş sınavında imam hatip ve meslek liselerinin sınavla girilecek okullar arasına alındığını dile getirdi.

Diyarbakır’da SES Şubesinde yapılan basın toplantısında konuşan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Eş Başkanı Fatma Budak Güler, OHAL ile birlikte özellikle kamu emekçilerinin ciddi haksızlıklara maruz kaldığını ifade etti. Güler, “Toplum artık OHAL istemiyor. DİSK KESK TMMOB TTB olarak bu yıl 1 Mayıs işçi bayramını OHAL’siz kutlamak istediğimizi belirtmek isteriz” dedi.

Eğitim Sen Şırnak Şube Başkanı Muzaffer Yıldırım da, “İçeride ve dışarıda barışçıl, laik ve demokratik ortamı sağlayacak adımların atılması mücadelesinde yan yana, omuz omuza olmaya çağırıyoruz” dedi. Muğla’da da emekçiler basın toplantısı düzenleyerek OHAL’in kaldırılmasını istedi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)


İSTANBUL’DA VALİLİK ÖNÜNDE EYLEM YAPILDI

Fotoğraf: Evrensel

KESK İstanbul Şubeler Platformunun çağrısıyla İstanbul Valiliği önünde bir araya gelen kamu emekçileri, “Ne OHAL ne darbe demokratik Türkiye”, “KHK’ler gidecek biz kalacağız” sloganlarını attı.

Burada KESK tarafından hazırlanan açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Ayfer Koçak, OHAL’in kaldırılmasını, ihraç edilen kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesini istedi. Koçak, Ankara’da yaşanan polis saldırısını protesto etti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Aldatma bahanesiyle karısını ve kuzenini öldürüp intihar etti

SONRAKİ HABER

Manisa Selendi'de uçak düştüğü ihbarı üzerine arama başlatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa