09 Nisan 2018 23:36
Son Güncellenme Tarihi: 10 Nisan 2018 01:58

BMGK, Doğu Guta'yı görüşmek için toplandı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'nin Doğu Guta bölgesine bağlı Duma'da gerçekleşen saldırıyı görüşmek için toplandı.

BMGK, Doğu Guta'yı görüşmek için toplandı

Paylaş

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye'nin Duma kentindeki kimyasal saldırı iddiasını görüşmek üzere toplandı. ABD'nin BM temsilcisi, Kimyasal saldırıya ilişkin Konsey ne karar verirse versin ABD'nin gerekli yanıtı vereceğini açıkladı.

BMGK, Doğu Guta'nın Duma ilçesindeki kimyasal silah saldırısı iddiası üzerine Fransa, İngiltere, ABD ve konseyin geçici üyelerinden Fildişi Sahili, Hollanda, Peru, Polonya, Kuveyt ve İsveç'in talebiyle toplandı.

MİSTURA: SORUMLULARI BELİRLEYEMEDİK

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'den video konferansla katıldığı toplantıda, Duma'daki ''şüpheli'' kimyasal silah saldırısında en az 49 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin yaralandığı yönünde haberler aldıklarını ancak BM'nin bu saldırıları ve sorumlularını belirleyemediğini söyledi. Bölgesel ve küresel güçlerin yıkıcı ve hayal dahi edilemez sonuçlara neden olacak çıkar çatışmaları yüzünden Suriye'deki savaşın ulusal ya da bölgesel bir krizin ötesine geçtiğini ve şu anda uluslararası güvenliği tehdit ettiği uyarısında bulundu.

TÜRKİYE'YE GERGİNLİĞİ AZALTMA ÇAĞRISI

Afrin'deki gelişmelere ilişkin de değerlendirmede bulunan de Mistura, ''Türk hükümeti, Afrin harekatının ardından, PYD/YPG güçleri Suriye'nin kuzeyindeki diğer bölgelerden çıkarılmazsa daha fazla operasyon yürüteceklerini belirtti. Bu bölgelerdeki askeri operasyonlar uluslararası gerginlik potansiyeline sahip ve bu nedenle tüm taraflara gerginliği azaltma ve itidal çağrısı yapıyoruz" dedi.

NEBENZİA: ABD OPERASYONUNUN CİDDİ SONUÇLARI OLUR

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD'nin Suriye'ye askeri operasyon düzenlemesi durumunda ''ciddi sonuçları'' olacağı konusunda uyarıda bulundu. Nebenzia, Duma'da kimyasal silah saldırısı düzenlenmediğini söyleyerek ABD, Fransa ve İngiltere'yi Suriye'de Rusya'ya karşı ''agresif bir politika'' yürütmekle suçladı.

Fransa ve İngiltere'nin ''hakaretler, savaş yanlısı söylemler ve yaptırımlarla körü körüne ABD'nin peşinden gittiğini'' belirten Nebenzia, Rusya'ya karşı tutumun Soğuk Savaş dönemindeki ''kabul edilebilir'' söylemin de ötesine geçtiğini ifade etti.

Duma'daki kimyasal silah saldırısını "yalan'' olarak nitelendiren Nebenzia,' 'ABD'ye ilgili kanallar aracılığıyla askeri müdahaleninin ciddi sonuçları olacağınını ilettik.' dedi.

Nebenzia, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden (OPCW) yetkililerin kimyasal silah saldırısı soruşturması için hemen salı günü Suriye'ye uçabileceğini ve koruma sağlanacağını aktardı.

HALEY: ABD, KİMYASAL SİLAH SALDIRISINA CEVAP VERECEK

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise kimyasal silah saldırısı iddiasına ilişkin, "Sadece bir canavar bunu yapabilir. Sadece bir canavar sivilleri hedef alır" dedi. BMGK harekete geçse de geçmese de ABD'nin Suriye'deki kimyasal silah saldırısına ''cevap vereceğini'' bildiren Haley, dünyanın artık adaleti görmesi gerektiğini ve böyle bir noktaya ulaştıklarını kaydetti.

PIERCE:  ÖNCELİKLE UYGUN BİR SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce ise ABD'nin olası askeri müdahalesine ilişkin, "Öncelikle uygun bir soruşturma başlatılmasını tercih ediyoruz. En yakın müttefiklerimizle irtibat halindeyiz, özellikle ABD ve Fransa ile. Seçenekler masada" dedi. Pierce, konseyden kimyasal silah saldırısı iddiasına yönelik soruşturma yürütülmesini talep etti.

DELATTRE: SALDIRILAR RUSYA'NIN BİLGİSİNDE GERÇEKLEŞTİ

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre ise saldırıda Rusya'nın da "parmağı olduğunu" savunarak "Bu saldırılar, doğrudan ya da dolaylı, Rusya'nın bilgisinde gerçekleşti" diye konuştu.

ABD'DEN 'YENİ BİR MEKANİZMA' TASARISI

Öte yandan ABD, Suriye'de kimyasal silah kullanımının soruşturulması için yeni bir BM mekanizması kurulmasını talep eden karar tasarısını BMGK'ye sundu. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise tasarıyı değerlendireceklerini söyledi.

Karar tasarısının kabul edilmesi durumunda, BM Bağımsız Soruşturma Mekanizmasının (UNIMI) görev süresi bir yıl olacak ve gerek duyulduğunda BMGK tarafından uzatılacak. BM mekanizması tam faaliyetlerine başladığı tarihten itibaren 90 gün içinde ilk raporunu konseye ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne (OPCW) sunacak.

SURİYE: TÜRKİYE,TERÖRİSTLERE KİMYASAL SİLAH SAĞLIYOR

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Güvenlik Konseyinde (BMGK) ABD, Fransa, Türkiye ve Katar’ı teröristlere kimyasal silah sağlamakla suçladı.

BMGK’nin Suriye konulu oturumunda konuşan Caferi “Ceyşul İslam (İslam Ordusu), el Nusra (el Kaide) ve bunların ilişiği onlarca grubun kimyasal silahının olmasından doğrudan Doha, Ankara, Washington ve Paris’i suçluyoruz. Bu ülkeleri, doğrudan saldırganlık koşullarının hazırlanması ve hükümetimizin otoritesini baltalamak için ülkemize karşı yürütülen kanlı politikanın başında olmakla suçluyoruz”  dedi. Caferi, Suriye’nin elinde ise hiç kimyasal silahı olmadığını savundu.

TRUMP, 48 SAAT İÇİNDE KARARINI AÇIKLAYACAK

Saldırıya ilişkin Ulusal Güvenlik Toplantısı öncesi gazetecilere açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump "Suriye'ye askeri seçenek de masada. Suriye'deki saldırıyı kınıyorum Askeri liderlerle görüşüp 48 saat içinde büyük kararlar vereceğiz. Suriye ile ilgili büyük kararımı gün sonuna kadar vermiş olurum" demişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, "Rusya kimyasal silahlardaki sorumluluğuna ihanet etti" açıklamasında bulunmuş ve Suriye rejimi ile Rusya'ya, Duma'yı uluslararası tıbbi yardıma ve gözetime açma çağrısı yapmıştı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise "Doğu Guta'daki saldırı uzmanlar tarafından süratle incelenmelidir. Bize ulaşan bilgiler hem istihbarat örgütümüz üzerinden hem de elde edilen haberler, görüntüler ve fotoğraflar üzerinden baktığımızda burada kimyasal silah kullandığı çok net bir şekilde gözüküyor ancak bunun uzmanlar tarafından da elbette incelenmesi ve soruşturulması son derece önemlidir." ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

10. Metin Göktepe Futbol Turnuvası başladı

SONRAKİ HABER

Reina katliamı sanığı Abdulkadir Masharipov kapalı celsede dinleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa