09 Ocak 2018 20:33

Zırhlı araç çarpmalarında hukuk işlemiyor!

Şırnak’ta zırhlı araç çarpmaları sonucu ölen ve yaralanan çocuklara ilişkin idari soruşturma ve hukuki süreçte arpa boyu yol alınmıyor.

Paylaş

Şırnak’ta zırhlı araç çarpmaları sonucu ölen ve yaralanan çocuklara ilişkin idari soruşturma ve hukuki süreçte arpa boyu yol alınmıyor. Kentte son bir yılda kamuoyuna yansıyan zırhlı araç çarpması sonucu Bünyamin Bayram (6), Hakan Sarak (5), Furkan Yıldırım (6) ve Muhammed Yıldırım (7) kardeşler yaşamını yitirirken, Ruken Cansırı, (8) Onur Özalp (4) ve ayağı polis bariyerine sıkışan Çiğdem Başak (10) ağır yaralandı. Yaralı çocukların tedavileri farklı hastanelerde sürerken, bugüne kadar ailelerin ifadesine dahi başvurulmadı. 

SANIK İLK DURUŞMADA BIRAKILDI

Furkan Yıldırım (6) ve Muhammed Yıldırım (7) kardeşlerin ölümüne ilişkin açılan davanın ilk duruşmasında (17 Ekim 2017) tutuklu sanık Ömer Yeğit tahliye edildi. 11 Ocak’ta ikinci duruşması görülecek davaya ilişkin avukatlar umutsuz. 

Yıldırım kardeşler dışında zırhlı araçların çarpması sonucu yaşamını yitiren diğer çocuklara ilişkin idari engeller aşılmıyor. Bazılarında soruşturma dahi açılmazken, açılmış olan soruşturmalar ise kovuşturmaya dönüşmüyor. 2 Kasım 2017 Çarşamba günü, Sur Mahallesi’nde zırhlı aracın çarptığı Ruken Cansırı’nın yalanmasının üzerinden 2 aydan fazla bir süre geçmesine rağmen Cansırı’nın amcası Faysal Cansırı, olay hakkında kendilerinin ifadelerinin alındığını ancak onun dışında bir bilginin kendilerine verilmediğini söyledi. Polislerin halen görevde olduğunu kaydeden Cansırı, hukuk mücadelesini sürdüreceklerini vurguladı. 

ÇOCUKLAR HÂLÂ HASTAHANE DE TEDAVİ GÖRÜYOR

30 Kasım 2017’de Silopi’de polisler tarafından kurulan otomatik açılır-kapanır bariyer sitemine ayağı sıkışan Çiğdem Başak’a ilişkin de 2 polisin görevden alındığı ileri sürüldü. Başak, hâlâ Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesinde tedavisi görürken olaya neden olan polisler için henüz bir iddianame hazırlanmadı. Başak’ın ağabeyi Kerem Başak, 1 buçuk aydır hastane de tedavi için uğraştıklarını aktararak, henüz savcılığın kendilerine bir şey sormadığını dile getirdi. Kardeşinin diz bağının koptuğunu belirten Başak, şikayetçi olduklarını söyledi. 

İdil’de 17 Aralık 2017’de evinin önünde oynarken zırhlı polis aracının çarpması sonucu ağır yaralanan 4 yaşındaki Onur Özalp da Batman’da tedavi görüyor. Bir aya yakın süredir çocuğunu hayatta bağlanmasını bekleyen baba Nezir Başak, savcılığın henüz kendilerine bir bilgi vermediğini ve açılan bir kovuşturmanın olup olmadığı hakkında bilgisinin olmadığını aktardı. (Şırnak/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayyım’dan mezar yıkma tebligatı

SONRAKİ HABER

Yörsan iflas başvurusu yaptı, işçiler haklarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa