08 Ocak 2018 19:32

Tuncel ve Kışanak’ın davasında mahkemede heyet yine değişti

Tutuklu Sebahat Tuncel ile Gültan Kışanak'ın Malatya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 4 'üncü duruşmasında mahkeme heyeti yine değişti.   

Paylaş

Tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın Malatya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4 'üncü duruşmasında mahkeme heyeti yine değişti.   

Tutuklu Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın Malatya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 4'üncü duruşması görüldü.
 
Duruşmaya Sabahat Tuncel ve Gültan Kışanak SEGBİS ile bağlanmayı reddederken, avukatları hazır bulundu. Duruşmayı HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, DBP Eş Genel Başkan yardımcısı Berat Birtek, DBP Diyarbakır il yönetimi, Malatya DBP ve HDP il yöneticileri ve ailelerin yanı sıra çok sayıda kişi takip ederken, duruşmada mahkeme heyetinin yine değiştiği görüldü. 
 
Duruşma, iddia makamının katalog suçları gerekçe göstererek Kışanak ile Tuncel’in tutukluluk halinin devamını talep etmesi ile başladı. 

‘BU SAMİMİYETSİZ YARGILANMAYA SON VERİLMELİ’

Daha sonra avukatların savunmalarına geçilen duruşmada söz alan Gültan Kışanak’ın avukatı Cihan Aydın, mahkeme heyetinin değişmesine dikkat çekerek her seferinde aynı şeyleri söylemek zorunda kaldıklarını ifade etti. 1 yılı aşkındır yapılan yargılamada 4 mahkeme heyetinin ve 12 yargıcın değiştiğini ifade eden Aydın, dosyada bulunan söz konusu iddiaların kanıtlanmaktan yoksun iddialar olduğunu ve bunları her seferinde uzun uzun anlattıklarını söyledi.  Söz konusu iddiaların tamamına yakınının polis kameraları ve ortam dinlemeleri olduğunun altını çizen Aydın,  “Anayasada 83’e göre eğer bir milletvekili hakkında bir iddia varsa, yetkili mevki durumu TBMM’ye bildirmek zorundadır” diye konuştu. Gülten Kışanak ve Sabahat Tuncel siyasi kimlikleri olan kadınlar olduğunu belirten Aydın, “Mahkemenizden ricam mahkemenin ciddiye alınması ve bu samimiyetsiz yargılanmaya bir an önce son verilmesidir” dedi.

'DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI YARGILANIYORLAR'

Aydın’dan sonra savunma yapan Sabahat Tuncel’in avukatı Cemile Turhallı ise, yargılamanın geldiği noktaya dikkat çekerek, şunları belirtti: “ Dosya Diyarbakır 8. Ağır Ceza’dan Malatya 1. Ağır Ceza’ya taşındı. Bir yıldan fazladır yargılama devam ediyor. Her mahkeme sürecinde heyet değişiyor. Gülten Kışanak ve Sebahat Tuncel siyasi kimlik taşıyan kişilerdir. 
 
Siyasileri tutuklamak hukukun geldiği son noktayı bize göstermektedir. Heyetin sürekli değişmesi bizlerde bu mahkemeden olumlu bir sonuç çıkmayacak ve hukuk samimiyetini kaybetmiştir emaresini hissettiriyor. Düşünce özgürlüğü İnsan hakları evrensel bildirgesinde güvence altına alınmış ve yine aynı şekilde Türkiye’de kendi Anayasa’sında bunu güvence altına almıştır. Ancak siyasi kimlikleri olan müvekkillerimizin düşüncelerinden kaynaklı yargılandığını görmekteyiz.”
 
Avukatların savunmasından sonra duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme, yüklenen suçun niteliği, mevcut delil durumu ve istenen cezanın miktarını göz önünde bulundurarak tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 2 Mart’a erteledi.  

DAVA HAKKINDA

Dosyada Kışanak 2012-2016 yılları arasında katıldığı basın açıklaması, cenaze töreni ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantıları nedeniyle “Örgüt kurma ve yönetme”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve 41 defa “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile 230 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyor. 
 
Tuncel ise, 2012 ve 2016 yılları arasında katıldığı 16 eylem ve etkinlik, DBP’nin PM toplantılarında yaptığı açıklamalarla DTK toplantılarına katıldığı gerekçesiyle “Örgüte üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile 135 yıla kadar hapis ile cezalandırılması isteniyor. 
 
Kışanak ve Tuncel’in dosyaları Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından birleştirilmiş ve “güvenlik” gerekçesiyle Malatya’ya nakledilmişti. (Malatya/MA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sanatçılar Osman Kavala’yı ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Genel-İş Anadolu Yakası 1 No'lu Şube, Genel Merkez dayatmasıyla bugün kongreye gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa