evrensel.net
PAYLAŞ

Bocuk gecesi nedir?

DETAYLAR
Fotoğraf: Salih Baran/AA
AŞAĞI KAYDIR

Orta Çağ geleneği 'Bocuk Gecesi', Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde kutlanıyor. Peki, Bocuk Gecesi nedir? Kutlama tarihi ne zaman?

Reklam

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde, Balkan geleneği olan "Bocuk Gecesi" düzenlendi. 18 Ocak Cumartesi gecesi gerçekleşen etkinlik için düzenlenen alanda, beyaz çarşaf giyip yüzlerini boyayan gençler, kabak tatlısı dağıttı. Sokaklara çıkan yüzleri boyalı gençler, pencerelere vurarak ev sakinlerini korkuttu. Organizasyonda, korku temasını içeren bir kısa tiyatro da sunuldu.

Bocuk geleneğinin ocak ayının en soğuk haftasında sürdürüldüğünü anlatan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu şunları söyledi:

"Bin yıl önce Balkanlar'da bir arada yaşayan Müslüman ve Hristiyanlar, soğuktan ve kötülüklerden korkmamak için gelenek üretmişler. Müslümanlar o gece kabak tatlısı yiyormuş, Hristiyanlar da domuz. Ortak bir yaşam, ortak gelenek ama yiyecekler farklı. Bu gelenek günümüze kadar süregeldi. Biz de bunu Çamlıca köyümüzde devam ettiriyoruz. Bocuk Gecesi etkinliği her yıl büyüyerek devam ediyor. Yurt içi ve yurt dışından büyük ilgi var. Amacımız, gelecek yıl bu etkinliği 2 gün, 1 gece şeklinde gerçekleştirmek. Ünlü turizm firmalarından dönüşler alıyoruz, bu yıl 37 firma köye tur getirecek. Bocuk Gecesi'nde 40 bin misafiri ağırlamayı amaçlıyoruz."

Bocuk gecesinde beyaz çarşaf giyen ve yüzlerini boyayan gençler, evlerin pencerelerine vurarak, köy sakinlerini korkutuyor. Kış aylarına özgü kabak tatlısı dağıtılan gecede katılımcılar, ateş yakılan varillerin başında eğleniyor.

‘BOCUK GECESİ NEDİR’

Kışın en soğuk gecesinde kutlanan "Bocuk Gecesi"nde her evde mutlaka kabak pişiriliyor, bunun yanı sıra kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıstığı ve ceviz yeniliyor.

Aile halkı, komşular ve akrabaların katıldığı gecede çarşaflara sarınan gençler, komşularını "Bocuk geliyor" diyerek korkutuyor.

"Bocuk" diye adlandırılan varlığın beyazlar içinde ve insan görünümünde gezdiğine, kabak pişen eve gelip kötülük yapmayacağına inanılıyor.

"Bocuk Gecesi"nin, kış mevsimindeki en soğuk gecenin simgesi olduğu ve bu gece suya atılan tahtanın sabah su üzerinde donmuş olarak bulunması halinde o evdekilerin yıl boyunca sağlıklı, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılıyor. (AA)

Bu köy bildiğiniz köylerden değil, burası ‘Süslü köy’
Bu köy bildiğiniz köylerden değil, burası ‘Süslü köy’

Tesadüfen geçtiğimiz Çamlıca köyü, Keşan’da keşfettiğimiz en güzel yerlerden biri. Duvarlarına çizilen resimleriyle, kullanılmayan evlere yapılan süslemeleriyle çok süslü bir köy.

Videoyu izlemek için tıklayın...
İLGİLİ HABERLER
DİĞER HABERLER