11 Ocak 2019 18:44

'Bocuk Gecesi' nedir, ne zaman kutlanır?

Orta Çağ geleneği 'Bocuk Gecesi', Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde kutlanıyor. Peki nedir 'Bocuk Gecesi'? Kutlama tarihi ne zaman?

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde, yoğun kar yağışı nedeniyle ertelenen 'Bocuk Gecesi', 26 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

Bocuk Gecesi Proje Koordinatörü Tahir Demirel, Çamlıca Köyü Muhtarlığı, Çamlıca Kültür ve Turizm Derneği ile Korudağ Doğal Yaşam ve Çevre Derneği tarafından geçen Cumartesi günü yapılması planlanan `Bocuk Gecesi´nin yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ertelendiğini hatırlattı.

Bocuk gecesinde beyaz çarşaf giyen ve yüzlerini boyayan gençler, evlerin pencerelerine vurarak, köy sakinlerini korkutuyor. Kış aylarına özgü kabak tatlısı dağıtılan gecede katılımcılar, ateş yakılan varillerin başında eğleniyor.

‘BOCUK GECESİ NEDİR’

Bocuk Gecesi, Orta Çağ’dan kalma bir gelenek. Bocuk Gecesi, her evde mutlaka kabak pişirilir. Gecede kabak tatlısı, ince akıtma, kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıtığı, ceviz gibi yiyecekler yenir. İnanışa göre, ‘Bocuk’ verilen varlık, kabak pişen eve gelmez ve kötülük yapmazmış. Bu gecede kabağın yanı sıra mutlaka akıtma yapılır. Geceye, aile halkı, komşular ve akrabalar katılır. Gençler, çarşaflara bürünerek komşularını ‘Bocuk geliyor’ diye korkuturlar. Gecede ’Bocuk’ diye adlandırılan bir varlığın beyazlar içinde insan görünümünde gezdiğine inanılır. Bocuk Gecesi, kışın, en sert gecenin simgesi. Bu gece suya tahta atılır ve tahta sabah suyun üzerinde donmuş olarak bulunursa, o evdeki kişilerin o yıl boyunca sağlıklı, sıhhatli, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılır. (Edirne/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

YKKS’de ocak ayı etkinlikleri

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa