04 Ocak 2018 14:05

Kalın: Soylu'nun açıklamaları hukukun dışında değil

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın ABD’deki davada suçlu bulunmasının da "Türkiye’nin iç siyasetini karıştırmaya yönelik bir kumpas" olduğunu öne sürdü. Süleyman Soylu'nun polislere "ayağını kır suçu bana at" talimatını da "Hukuki çerçevenin dışına çıkan bir konuşma değildir" diye değerlendirdi. 

Gazete Duvar’ın aktardığına göre; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın basın toplantısında söylediklerinden satır başları şöyle: 

‘MACRON’UN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ AÇIKLAMASI BİLGİ EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR’

“Macron’un Türkiye açıklamasıyla ilgili birkaç hususu dile getirmek istiyorum. Türkiye’de basın özgürlüğüne ilişkin değerlendirmeleri bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor, tabii ön yargılı hususlar değilse. Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu terör tehditlerini dikkate aldığımız zaman, zaman zaman Avrupalı dostlarımızın bunun ciddiyetini kavrayamadıklarını gözlemliyoruz. Türkiye, 3 terör örgütüne karşı mücadele etmelidir. Biz yarın belgeleri ile birlikte sayın Macron’a iletecektir. Fransa’da Paris ve Nice saldırılarından sonra Fransa’nın ne tür uygulamalar yaptığını hepimiz biliyoruz. Sosyal medyadan saldırıları hafife alan kişilerin nasıl tutuklandığını biliyoruz. İngiltere örneğinden de hareket edebiliriz. Terörü övmek dahi bir suçtur. Burada ifade özgürlüğü söylemi üzerinden Türkiye’nin terörle mücadelesine gölge düşürmeye çalışan çevrelerin Türkiye’nin gerçeklerini daha fazla dikkate almaları gerektiğini ifade etmek istiyorum.”

ATİLLA DAVASI: İÇ SİYASETİ KARIŞTIRMAYA DÖNÜK KUMPAS

“Skandal bir davanın skandal bir kararıdır. Türkiye’nin iç siyasetini karıştırmaya dönük kumpas olduğu bellidir. Türkiye’nin içişlerine müdahaleye dönüktür. Bu davaya bakan hakim 2-3 yıl önce FETÖ’cü bir kurum tarafından Türkiye’ye getiriliyor, ağırlanıyor. Bu kişi bu skandal davaya hakim olarak bakıyor. Türkiye’nin iç siyasetini karıştırmaya dönük kumpas olduğu ortadadır. Hakan Atilla’nın avukatları savunmalarını yapacaklar. Biz de bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz. Utanç verici bir siyasi operasyon olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Bu tür operasyonlarla Türkiye’ye zarar vermeyi düşünenler varsa, söz konusu olmadı bugüne kadar, olmayacak. Milletimiz oynanan oyunu görmektedir.”

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ SÖZ KONUSU DEĞİL’

İbrahim Kalın gazetecilerin kabine değişikliği ile ilgili sorduğu soruya da “Birileri heralde yine toto loto yapıyor. Şu anda gündemde bir kabine değişikliği söz konusu değil” cevabını verdi. 

Eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün son KHK’ler ile ilgili açıklamasına da Kalın, “Gerekli açıklamaları Cumhurbaşkanımız yaptı. KHK’da bir muğlaklık olmadığı, 15 Temmuz olaylarıyla sınırlı olduğunu ifade etti. 1.5 yıl önce resmi görevlilerle ilgili çıkarılan yasanın sivillerle ilgili çıkarılması neden mesele oldu buna bakmak lazım. Gerekli açıklamalar yapıldı. İstismara açık bir durum olmadığı ortaya çıkacaktır. Cumhurbaşkanımızın ve parti sözcümüzün (Mahir Ünal) çizdiği çerçeve bellidir, ilave edeceğim yeni bir şey yok” dedi. 

‘KHK’LER MECLİSE GELECEK’

“Şu ana kadar OHAL çerçevesinde çıkarılan bütün KHK’lar devletin kendi işleyişiyle ilgilidir. Vatandaşa, millete dönük değil. Öncelikli hedefi bu. Neden? Süreç hızlı ilerlesin. Elbette bu kanunlar sonunda Meclis’e gelecek. Bundan sonra çıkacak KHK’lar da önünde sonunda Meclis’e gelecek. OHAL’in süresi ne kadar uzatılır? Bu değerlendirilir. Hem Bakanlar Kurulu hem MGK’da bu konu istişare edildikten sonra karara bağlanmaktadır.”

‘SOYLU’NUN AÇIKLAMASI HUKUK DIŞINA ÇIKAN BİR KONUMA DEĞİL’

Kalın Süleyman Soylu’nun açıklamalarıyla ilgili olarak da “Soylu’nun ifadesi bir kararlılık ifadesidir. Hukuki çerçevenin dışına çıkan bir konuşma değildir. En kararlı şekilde mücadeleyi devam ettirin çağrısı yapıyor orada. Bunu emniyet görevlilerine söylüyor. Bunu başka yerlere çekmek ancak kötü niyetle izah edilebilir” dedi. 

‘BEDELLİ ASKERLİK GÜNDEMİMİZDE YOK’

Kalın ayrıca gündemlerinde bedelli askerlik konusunun da olmadığını ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Süper Lig tarihinin en pahalı transferleri

SONRAKİ HABER

CHP ve HDP'li kadın milletvekillerinden Mecliste "Las Tesis" eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa