01 Ocak 2018 19:25

‘İyi çocukların’ belgesi suç sayıldı

Tutuklu Şemdinli Belediye Eş Başkanı Seferi Yılmaz ile eşi Pınar Yılmaz'ın iddianamesinde Umut Kitabevi’nin bombalamasına ilişkin belge suç sayıldı.

Paylaş

Tutuklu Şemdinli Belediye Eş Başkanı Seferi Yılmaz ile eşi Pınar Yılmaz hakkında hazırlanan iddianamede, belediye faaliyetleri, İHD raporu ve KJA çalışmalarının yanı sıra 2005’te Umut Kitabevi’nin bombalamasında ortaya çıkan bir belgenin bulundurulması da suç sayıldı. 

6 Aralık 2016 tarihinden bu yana Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yılmaz hakkında Hakkari Cumhuriyet Savcılığı tarafından  iddianamede hazırlandı. 

‘İYİ ÇOCUKLARI’ HATIRLAMADILAR

9 Kasım 2005 tarihinde bombalanan Umut Kitabevi’nin de aynı zamanda sahibi olan Yılmaz’ın evinde, bombalı saldırının failleri olan astsubay Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş’in kullandığı araçta bulunan “Şemdinli’de devlete yakın ve uzak olan aşiretler” başlıklı belgenin bulunması da iddianamede suç sayıldı. 

Pınar Yılmaz ise ifadesinde, “PKK’ye bilgi aktarma” şeklinde lanse edilen belge hakkında “Şemdinli ilçesindeki aşiretlerin devlete yakınlığı ve uzaklığını gösteren doküman eşim Seferi Yılmaz hakkında yürütülen Umut Kitabevi’nin bombalanmasına ilişkin soruşturma dosyasına ait. Davanın yeninden yargılamaya konu edildiği bilgisi üzerine bu belge evimizde bulunmaktadır” dedi.

UMUT KİTABEVİ’NİN BOMBALANMASI OLAYI

9 Kasım 2005 tarihinde Şemdinli’de Seferi Yılmaz’a ait kitabevi bombalanmış, bir kişi hayatını kaybetmişti. Olayı planlayıp yapan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş‘in sığındığı otomobil halk tarafından durdurulmuş ve polise teslim edilmişti. Bu kişilerin üzerinden askeri kimlik, araçlarında kroki ve silahlar bulunmuştu. Kitabevinin önünde park halinde bulunan ve patlamanın faillerine ait olan 30 AK 933 plakalı Renault 19 marka otomobilin de Hakkari Jandarma Komutanlığı’na ait olduğu ortaya çıkmıştı. Aracın bagajında ise 3 kalaşnikof tüfek, bunlara ait 10 şarjör, MİT’e ait belgeler, bomba malzemeleri, polis ve asker yelekleri ile krokiler ve infaz edilecek kişilerin ev ve işyeri adresleri ile telefon numaralarının bulunduğu ajanda bulunmuştu.

 Umut Kitabevi’nin bombalanmasına ilişkin tutuklu yargılanan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş’in Yargıtay tarafından bozulan dosyaları, Van 3’üncü  Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 Ekim tarihinde  yeninden görülmüş, duruşmada sanıklara “Örgüt kurmak” suçundan beraat verilirken, “insan öldürmek ve yaralamaktan” tutukluluk halinin devamına ve dosyanın yeniden incelenmesine karar verilmişti. (Van/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüksel'deki eylemin 419. gününde yine polis saldırısı

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmasına karşı fazla mesaiye kalmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa