27 Aralık 2017 15:15

CHP’li Nefi Kara: Taşeron yasası bir aldatmacadır

KHK ile çıkarılan taşeron düzenlemesine tepki gösteren CHP’li Nefi Kara, düzenlemenin baştan sona eşitsizlik içeren bir düzenleme olduğunu belirtti.

Paylaş

Mahir DOĞAN
Antalya

696 sayılı KHK ile çıkarılan taşerona kadro düzenlemesine bir tepki de CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara’dan geldi. Kara yaptığı açıklamada bu düzenlemenin baştan sona eşitsizlik içeren bir düzenleme olduğunu belirterek “Dağ fare doğurdu” diye tepki gösterdi.

Taşerona kadro çalışmaları esnasında ne TBMM’ye ne de işçi sendikalarına bilgi verilmediğini hatırlatan CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, yapılan düzenleme ile taşeron olarak çalışan emekçilerden yarısının kadroya geçirildiğini belirtti.  “450 bin taşeron emekçinin sürekli işçi kadrolarına alınmasını memnuniyetle karşılıyoruz, ancak biz CHP olarak taşeronu tamamen hayatımızdan çıkartmayı bir politika olarak benimsiyoruz ve KHK ile yapılan düzenlemede kadro kapsamına alınmayan KİT’ler, Mahalli İdareler ve Özel Bütçeli Kurumlarda çalışan taşeron kardeşlerimizin kadro taleplerinin görmezden gelinmesini asla kabul etmiyoruz. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır’’ dedi.

Nefi Kara açıklamasının devamında’’Yapılan düzenleme taşeron olarak emekleri sömürülen kardeşlerimizin kadro sorununu çözmediği gibi, kadroya geçiş koşulları itibariyle de adil bir düzenleme içermemekte ve yeni ayrımcılıklar yapılacağına dair endişeleri arttırmaktadır” diyerek, kadroya geçiş için yapılacak sınav ile ilgili kaygılarını dile getirdi.

SINAVLAR VE GÜVENLİK SORUŞTURMASI ELEME UNSURU OLABİLİR

Yapılacak sınav ve güvenlik soruşturmalarının kadroya alımlarda bir eleme unsuru gibi kullanılabileceğine dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara,’’düzenleme içerisinde yer alan açılan davalar ile geçmişe yönelik hak ve alacaklardan feragat edilmesi ile ilgili hükümlerin de taşeron olarak çalışan işçilerimizin kazanımlarının yok sayılması anlamına gelmektedir. Belediyeler ve İl Özel İdarelerinde çalışan taşeron emekçilerimiz, mevcut hak ve ücretleri ile belediye ve il özel idare şirketlerine geçecekler. Bu işçi kardeşlerimiz de belediyedeki kadrolu işçilerin hak ve ücretlerinden yararlanamayacak. Sadece Taşeron kelimesi hayatımızdan çıkıyor, sistem aynı. Ayrımsız tüm taşeron kardeşlerimiz kadroya alınana kadar mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Emeğin sömürülmediği bir düzen için toplumun tüm kesimleri ile ortak bir mücadele sergileyeceğiz’’dedi.
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya’da KESK’in basın açıklamasına polisten engelleme

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa