27 Aralık 2017 13:15

Başsavcılık: 11480 kişi, iradeleri dışında ByLock'a yönlendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 11 bin 480 kişinin iradesi dışında 'FETÖ' tarafından ByLock kullanıcısı gibi gösterildiğini açıkladı.

Paylaş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada,  11 bin 480 GSM numarasının kullanıcıların iradeleri dışında 'ByLock' IP'lerine yönlendirilmiş olduğunun tespit edildiğini söyledi. Açıklamada, mağdurların tespiti için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, "FETÖ"ye yönelik soruşturmalarda, örgütün gizli haberleşme için kullandığı 'ByLock' ile ilgili gelen yoğun ihbar ve şikayet üzerine soruşturma başlatıldı. 'ByLock'un örgüt üyeliğinin ispatında önemli bir delil olduğu ve bunun Yargıtay içtihatlarıyla da teyit edildiği belirtilen açıklamada, "Bu önemli ispat aracında delil güvenliğinin sağlanması ve örgüte yönelik mücadelenin sağlıklı biçimde yürütülmesi amacıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonucunda elde edilen bilgi ve belgeler MİT ve BTK'ya gönderilmiş, konunun her yönüyle incelenmesi ve araştırılması talimatı verilmiştir" denildi.

'AMAÇ ÖRGÜTLE MÜCADELEYİ SULANDIRMAK'

Açıklamada, MİT ve BTK'de yapılan detaylı incelemelerin sonucunda uygulama sunucularıyla bağlantısı tespit edilen bazı GSM hatlarının, bu bağlantının hemen öncesinde "FETÖ" üyelerince geliştirildiği değerlendirilen 'Mor Beyin' gibi uygulama sunucularına yönlendirilmiş olduklarının tespit edildiği belirtilerek, "Gerçekleşen detaylı inceleme neticesinde bağlantı ve veri parametreleri bakımından benzer özellikler taşıyan 11 bin 480 GSM numarasının kullanıcıların iradeleri dışında 'ByLock' IP'lerine yönlendirilmiş olduğu tespit edilmiştir. Bu kullanıcıların, gerçek 'Bylock' kullanıcılarının tespitini güçleştirmek ve FETÖ ile mücadeleyi sulandırmak amacıyla örgüt mensubu yazılımcılar tarafından geliştirilen uygulamalarla bilinçli olarak bylock.net alan adına yönlendirilmiş oldukları yönünde bulgular elde edilmiştir" denildi.

'HUKUKİ DURUMLARI DİĞER DELİLLERE GÖRE DEĞERLENDİRİLECEK'

Bunu yapan şüphelilerle ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtilen açıklamada, bağlantı tespitlerinin teknik yönlendirmeye dayandığı belirlenen 11 bin 480 GSM kullanıcısı ile ilgili bilgilerin ilgili kurumlarla paylaşıldığı belirtilerek, "Bu gelişmeler ışığında 'ByLock' sunucularına bilgi ve iradesi dışında yönlendirildiği tespit edilen GSM numarası kullanıcılarının hukuki durumlarının, soruşturma dosyasında yer alan diğer delillere göre soruşturma makamlarınca değerlendirilmesi gerekmektedir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da hassasiyetle çalışmalarını sürdürmektedir" ifadeleri kullanıldı.

'BYLOCK'A İRADE DIŞINDA' YÖNLENDİRİLME' NASIL OLUYOR?

Telefonda ByLock hiç kurulmamış olsa dahi çeşitli uygulamaların bylock[.]net alan adına ya da IP adresine kendi sunucu kodları da aynı IP adresinde barındırıldığından veya dosyaları o adreste barındırılan bir reklamı göstermek için bağlantı açması mümkün. Böyle bir durumda BTK’den gelecek Internet trafiği verilerinde ilgili numara ByLock sunucuları ile haberleşmiş olarak görülecektir. Söz konusu haberleşmelerin hemen öncesindeki ve sonrasındaki birkaç dakikalık sürelerin daha detaylı bir analiziyle ByLock sunucularıyla haberleşen uygulamanın tespit edilmesi mümkün olabilir. Çeşitli adli bilişim uzmanları daha önce Namaz Vakti, Kıble Bulucu, Freezy ve morbeyin[.]com’a ait çeşitli uygulamaların Bylock sunucularına kullanıcının bilgisi dışında bağlantı açtığını iddia etmişti. Bunların dışında, çeşitli uygulama ve işletim sistemi açıklarından ve kötü amaçlı yazılımlardan yararlanarak kullanıcının cihazına erişim sağlanabilir ve istenilen uygulama kurulabilir ya da trafik oluşturulabilir. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD ve TİHV’den TBMM’ye 696 sayılı KHK’yi reddetme çağrısı

SONRAKİ HABER

Greenpeace: Yediklerimizin yüzde 15’inde yasak pestisit çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...