12 Aralık 2017 10:57
Son Düzenlenme Tarihi: 12 Aralık 2017 13:45

Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenciler yemekten zehirlendi

Kocaeli Üniversitesi'nde 40 öğrenci kampüste yedikleri öğle yemeğinden sonra zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenciler yemekten zehirlendi

Paylaş

Kocaeli Üniversitesi'nde (KOÜ) öğrenim gören 40 öğrenci, kampüste yedikleri öğle yemeğinin ardından mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleriyle üniversite hastanesine başvurdu. Yedikleri öğle yemeğinin ardından mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleriyle hastaneye başvuran 40 üniversite öğrencisi, tedavilerinin ardından taburcu edilirken, konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. 

SORUŞTURMA AÇILDI

Zehirlenme şüphesiyle üniversite hastanesine müracaat eden öğrencilerin bir süre sıra beklediği ileri sürülürken, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, zehirlenme şüphesi olan öğrencilerin acil serviste tedavi edildiği bilgisini verdi.

Konuyla ilgili soruşturma açıldığını belirten Hülagü açıklamasında, "Bugün öğle yemeği sonrası bazı öğrencilerimizde mide bulantısı ve kusma şikayeti olmuş acilde her türlü müdahale yapıldı bazı öğrencilerimizi gördüm şu anda ciddi şikayetleri olan yok hepsi iyi. Konuyla ilgili soruşturma açıldı gerekli incelemeler hassasiyetle takip edilmektedir" ifadelerini kullandı. 

Saadettin Hülagü

'YEMEKTEN İKİ SAAT SONRA KUSMAYA BAŞLADIK'

Yemekhanede çorba, patates tava, piliç baget ve makarna verildiği yediklerini söyleyen bir öğrenci ise, "Saat 13 gibi yemek yedik. 15'e doğru kusmaya başladık. 3 arkadaşım 5'er dakika arayla kustu, fenalaştı. Ardından arkadaşlarla hastaneye gittik. Kimi arkadaşlarım müşahede altında tutuluyor, hatta iki arkadaşım Gölcük Devlet Hastanesi'nde" bilgisini verdi.

EMEK GENÇLİĞİ: YEMEKLER KÂR AMACIYLA DEĞİL, ÖĞRENCİ YARARINA VERİLMELİ

Kocaeli Üniversitesi'nde yaşanan zehirlenme olayına dair Kocaeli Emek Gençliği'nden açıklama geldi. 

Emek Gençliği yaptığı açıklamada, üniversitede yaşanan zehirlenme olayına "Rektör 'Gerekenin yapılacağını' söylüyor. Biz bu hikayeyi yemekten kurt çıktığında da duyduk! Değişen bir şey yok! Yemekleri veren şirket ile yapılan anlaşma derhal feshedilmeli, yemekler kâr amacıyla değil öğrenci yararına verilmelidir!" dedi.

Emek Gençliği'nin yaptığı açıklamanın satır başları şöyle: "Yemekhanemizden 12 Aralıkta yemek yiyen onlarca öğrenci hastanelik oldu! İlk sayı 40’tan fazla ve artıyor! Bazı arkadaşlarımız hala gözetim altında! Öğrenciye ücretsiz olması gerekirken sürekli 'Kaynak sıkıntısı' bahanesiyle zamlanan yemekhane, öğrencilerin en ufak bir tat alamadığı yemekleriyle şimdi de sağlığımızı tehdit ediyor!

'SAĞLIĞIMIZ SİZİN PARA KAZANMA ALANINIZ DEĞİLDİR'

Rektör 'Gerekenin yapılacağını' söylüyor! Ama biz bu hikayeyi yemekten kurt çıktığında da duyduk. Değişen bir şey yok! Yemekleri veren şirket ile yapılan anlaşma derhal feshedilmeli, yemekler kâr amacıyla değil öğrenci yararına verilmelidir! Okulun buna ve daha fazlasına bütçesi olduğunu biz açılan pazarlardan, güvenliğe yapılan gereksiz harcamalardan, üniversite yönetiminin makam araçlarından biliyoruz! Sağlığımız sizin para kazanma alanınız değildir! Bütün öğrencileri en temel hakkımız olan sağlıklı, nitelikli, besleyici ve ücretsiz bir yemekhane için birleşmeye, örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz!" (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Öğrenciler soğukta dışarı çıkmasın' diye halaylı teneffüs!

SONRAKİ HABER

Konserve domatesten de gümrük vergisi kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa