Zarrab'ın tanık olduğu 'ABD, Atilla'ya karşı' davası: 6. gün

Zarrab'ın tanık olduğu 'ABD, Atilla'ya karşı' davası: 6. gün

Hakan Atilla'nın tutuklu olarak yargılandığı davada tanık sıfatıyla ifade veren Reza Zarrab, New York’ta görülen davada altıncı kez hâkim karşısında.

ABD'de görülen davada savcılıkla anlaşarak itirafçı olan Reza Zarrab, altıncı kez Hakan Atilla'ya karşı tanık sandalyesine oturdu.

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın "ABD'yi dolandırmak için kumpas kurmak", "Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı delmek için kumpas kurmak", "Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak", "Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak", "Kara para aklamak" ve "Kara para aklamak için kumpas kurmak" gerekçeleriyle 50 yıla kadar hapis ve 2 milyon dolar para cezasıyla yargılandığı davada jürili duruşma görülüyor. 

Aynı gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklanan Reza Zarrab, Türkiye iade edilmesi yönündeki çabaları sonuçsuz kalınca suçlamaları kabul edip itirafçı olmuştu. 'ABD, Zarrab'a karşı' olan davanın adı, Zarrab'ın suçunu kabul etmesi üzerine 'ABD, Atilla'ya karşı' olarak değiştirilmişti. 

REZA ZARRAB ŞİMDİYE KADAR NELERİ İTİRAF ETTİ? 

İşte Zarrab duruşmasında dakika dakika gelişmeler:

01.00

Duruşma sona erdi.

00.45 

"Savcıların sorusuna yanıt olarak, Süleyman Aslan ve Levent Balkan'ın (Halkbank'tan) gittiğini söylediniz" diyen Fleming'e Zarrab, Halkbank'ta Ali Fuat adlı kişiyle irtibat kurduğunu doğruladı.

Fleming, Zarrab'ın Atilla ile irtibat kurmadığını iddia ederek, buraya dikkat çekmek istedi. 

Fleming, "Ancak Hakan Atilla'ya gitmediniz. Oysa, ticaret mekanizmanızı tasarlarken Atilla'dan yararlandığınızı söylemiştiniz." hatırlatmasını yapınca Zarrab, "Atilla'dan daha üst mevkilerdeki kişilere gittim" diyor.

00.35 A HABER'E VERDİĞİ RÖPORTAJI SORULDU

Fleming: Türkiye'de 2013'ün Aralık ayında tutuklanmıştınız, doğru mu?

Zarrab: Evet, doğru.

Fleming: Ve Türkiye'de birkaç ay cezaevinde kaldınız...

Zarrab: 76 gün cezaevinde kaldım, doğru.

Hakan Atilla'nın avukatı Fleming, kendisine yöneltilen suçlamalar hakkında takipsizlik kararının verilmesiyle ilgili olarak, Zarrab'ın kamuoyunda geniş yer bulan bir savunma yaptığını söyledi ve Zarrab'ın A Haber'e verdiği röportajı hatırlattı.

Zarrab, A Haber'in yaptığı röportaj için "Yanlış hatırlamıyorsam, o röportaj karardan daha önce gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

Zarrab röportajda "Aleyhimdeki altın kaçakçılığı iddialarıyla ilgili açıklamalar yaptığımı hatırlıyorum," dedi.  Atilla'nın avukatı Fleming ise Zarrab'ın röportajda kaçakçılık iddialarını yalanladığını vurguladı.

Zarrab "Röportaj tüm Türkiye'de yayınlanmıştı, değil mi?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi.

Fleming: Tekrar belirtirsek, tüm Türkiye'de yayınlanmıştı, değil mi?

Zarrab: Evet, yayınlanmıştı.

23.54

Zarrab ile amcası arasındaki bir telefon görüşmesi hakkında sorular soruldu. Görüşmede, amcası Zarrab'ın işlerinde kullanması için boş konşimentolar (nakliye senetleri) temin etmeye çalıştığından bahsediyor. Ses kaydı salonda dinletildi.

23.40

Zarrab ile Happani arasında, Halkbank'a verilen belgelerle ilgili bir görüşme hakkında sorular soruluyor.

Fleming: Happani "Ortaklık yapısını bankaya çevirmiştik ama belge onaylı değil. Onaylı bir nüsha istiyoruz" diyor.

Zarrab: Evet, bunu görüyorum.

23.15

Oturuma verilen ara sona erdi. Yeni bir ses kaydı dinletiliyor.

23.06

Avukat Fleming, "Süleyman Aslan (Bir toplantıda) sizin yanınızda Hakan Atilla'yı arayıp 'Bu işi hallet' demiş, doğru mu?" diye sordu. Zarrab, "Evet, hatırlıyorum" yanıtını verdi.

Duruşmaya tekrar kısa bir ara verildi.

22.45

Halkbank çalışanı Hakan Aydoğan ile ilgili sorular soruluyor. Bir telefon görüşmesi kaydı daha dinletilecek.

22.14

Duruşma yeniden başladı. Çapraz sorgu sürüyor.

Avukat Fleming, daha önce de gündeme getirdiği Zarrab ile Atilla arasında bir irtibat olmadığı iddiasına geri döndü. 

21.02 

Duruşmaya öğle arası verildi.

20:54

Avukat Fleming, Zarrab'a, Atilla ile yaptığı bir görüşme hakkında sorular sordu ve görüşmede Zarrab'ın Atilla'ya yalan söylediğini öne sürdü. Duruşmayı izleyen muhabir Adam Klasfeld, "Bu şekilde, savunmanın Atilla'nın 'alt seviyelerde biri' olduğu, kara para aklama sisteminin "mimarı" olmadığı tezini işliyor." yorumunda bulundu. 

20.32 HAYALİ İHRACATIN KODU 'ÇİKİNOVA'

Yeni bir ses kaydı dinetildi. Kayıttaki görüşme, Zarrab ile Happani arasında. Bazı işlemlerde kullandıkları "‘Çikinova" koduyla ilgili konuşuyorlar. Zarrab: "‘Çikinova’, gerçek olmayan, gerçek malların olmadığı ticari işler için çalışanlarımız arasında kullandığımız bir terimdi."

20.11

Bir sonraki ses kaydı dinletiliyor.

20.09

Fleming, Bayar’ın “Biri para veya rüşvet almazsa bile, ona bir kol saati vermen lazım” dediğini ve saatin markasının Rolex olduğunu söyledi.

Zarrab: “Konuşma dökümünde Rüçhan Bayar’ın bunu bana söylediği kısmı görüyorum, evet.”

20:07

Zarrab ile işadamı Rüçhan Bayer arasında 1 Mart 2013 tarihli bir görüşmeye ilişkin ses kaydı dinletildi. Bayar kayıtta “Bizim üç şirket daha var, henüz tamamlanmadı” diyor.

Avukat Fleming: “Bunlar paravan şirketler mi?”
Zarrab: "Evet. Kurmaya hazırlandığımız paravan şirketler."

19.32

Duruşma yeni bir ses kaydının dinletilmesiyle başladı.

18:55 'KANITLAR ATİLLA'NIN KENARDA KALDIĞINI GÖSTERMEK İÇİN TASARLANMIŞ'

Gazeteci Pete Brush Hakan Atilla’nın avukatlarının dinlettği ses kayıtlarıyla ilgili şu yorumda bulundu: “Savunmanın kanıt dosyası, Reza Zarrab'ın, Halkbank'ta Hakan Atilla'dansa Levent Balkan'la olan yakın ilişkisi etrafına kurulduğunu gösteriyor. Balkan doğrudan Süleyman Aslan'a bağlı çalışıyordu; ona dair de suçlamalar bulunuyor fakat ABD'de gözaltında değil. Tüm bunlar Atilla'nın ne kadar kenarda kaldığını göstermek için tasarlanmış.”

18:50

Levent Balkan’la olan bir ses kaydı oynatıldı, kısa bir ara verildi.

18:46

Zarrab "Basında bizle ilgili çıkan haberlerin yüzde 99'u uydurma ve yalan haberlerdi" dedi. 

18:45

Avukat Fleming, Zarrab'ı "meşhur hayatı" ile ilgili varlığını tarif etmeye yönlendiriyor. Aile evi ve yatının fotoğrafı. Zarrab, "Bu fotoğraflar medya tarafından gizlice çekilmiş ve yayınlanmış görüntülerdir" diye belirtiyor.

18:43

Fleming: Türkiye'de ünlü bir pop şarkıcısıyla evliydiniz, bu doğru mu?
Zarrab: Bu doğru hanımefendi.
Fleming: Pop şarkıcısı olan eşinizle sık sık magazin sayfalarındaydınız, doğru mu?
Zarrab: Doğru, gazete ve dergilerde bizimle ilgili yayınlanmış haberler bulunuyordu.

18:41

Fleming, İran işlemleri haricinde Zarrab'ın ayrıca yasal işlere de sahip olduğunu belirtiyor, Zarrab bu ifadeye katılıyor.

18.39

Yeni bir ses kaydı dinleniyor.

18.35

Avukat Fleming'in "Hakan Atilla'yla olan konuşmalarınızda böyle bir ifade kullanmadınız, değil mi?" sorusunu Zarrab "Hatırladığım kadarıyla, şu ana kadar dinlediğimiz ses kayıtlarında böyle bir ifade yoktu." diye yanıtladı. 

18.32

Avukat Fleming, Zarrab'ın telefonların dinletilmesinden endişe duyarak, bir noktada Balkan'a "Bunu yüz yüze konuşalım" dediğini söyledi. Fakat, Fleming, Zarrab'ın Hakan Atilla'yla daha farklı konuştuğunu iddia ediyor.

18.30

Zarrab ve Levent Balkan arasında geçtiği belirtilen ses kaydı dinletiliyor.

18.20

Avukat Fleming, Zarrab'ın telefonda kadın Halkbank çalışanına işiyle ilgili yalan söylediğini iddia etti. Zarrab çalışanı yanlış bilgilendirdiğini kabul etti. Zarrab, "Alt kademedekilerin bizim ne yaptığımızdan haberi yoktu." dedi. Zarrab, bunu doğrudan sorgulama sırasında da söylemişti.

Zarrab: "Bu işlemin elbette İranlı NIOC şirketiyle bağlantılı olduğu bilgisini vermedim. Telefonda bu konuları açıktan konuşmuyorduk.”
Zarrab, sözü geçen Mehtap adlı çalışanın konuyla ilgili bir şey bilmediğini, işin içinde sadece üst kademelerin olduğunu söyledi.

18.15

Başka bir ses kaydının dinlenmesinin ardından Fleming, Reza Zarrab ve Halkbank çalışanları arasındaki saygı anlayışına dikkat çekti. 
Fleming: Çalışanlar size her zaman saygılı davrandı değil mi? 
Zarrab: Halkbank personeli, çalışanları her durumda bana karşı her zaman saygılıydılar ve ben de onlara saygılı davrandım.

18.06

Kayıt tarihi 17 Kasım 2013, Levent Balkan'ın bankada çalışmasından aylar sonra. Konuşma, Zarrab ile işadamı Rüçhan Bayer arasında.

17:57

Savunma tarafının diğer ses kaydı dinletiliyor. 

17.46 

Savunma tarafının ilk ses kaydı dinlendi. 

Avukat Fleming: “Daha önce hiç Hakan Atilla’nın ofisine gitmediniz değil mi?”
Zarrab: “Atilla’nın bankadaki ofisine hiç gittiğimi hatırlamıyorum hanımefendi.” 

Zarrab, ofisin kaçıncı katta olduğunu bile bilmediğini söyledi.

17.40

Duruşmayı aktaran muhabirlerden Adam Klasfeld, Zarrab’ın Ahmedinejad’a 2014 yılında yazdığı mektupla ilgili haberi Twitter hesabından paylaştı.

17.26

Sorgu, Zarrab’ın iş ilişkilerine dönüyor. Fleming, Zarrab’ın Royal Denizcilik’teki bir çalışanından gelen e-maili açıklıyor. Çalışanın adı ‘Umat’ olabilir.

17.25: ZARRAB: ATİLLA'NIN TUTUKLANDIĞINI DUYUNCA ŞOK OLDUM

Reza Zarrab'ın savunma avukatları tarafından sorgusu başladı. Zarrab geçen Mart'ta Atilla'nın tutuklandığını duyduğunda "şoke olduğunu" söyledi.

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Aralık 2017 01:44
www.evrensel.net
ETİKETLER Reza Zarrab