11 Kasım 2017 15:02
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Kasım 2017 15:04

Akkim direniş çadırı: Türkiye’nin fotoğrafı

Sendikalı oldukları için işten atılan Akkim işçilerinin direnişi yaklaşan kışa rağmen devam ediyor. DHL ve Kod-A'da da sendika mücadelesi sürüyor.

Akkim direniş çadırı: Türkiye’nin fotoğrafı

Paylaş

Sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılan ve 104 gündür eylemde olan Akkim Yapı Kimya AŞ işçileri, sabah başladıkları eylemlerini karanlık çökene kadar sürdürüyor. Batmanlısından Sinoplusuna aynı çadırda direnen işçiler, çadırları için “Türkiye fotoğrafı” diyor.

Sabah saat 06.00’da fabrika önünde buluşan işçiler, mesai bitimi ile fabrikanın önünden ayrılıyor. Kış koşullarına hazırlık amacıyla naylon çatır ve soba kuran işçiler, eylemlerinde kararlı olduklarını dile getiriyor.

Batmanlısından Sinoplusuna, Erzincanlısından Trakyalısına omuz omuza eylemde olan işçiler, çadırlarını “Türkiye fotoğrafı” olarak tanımlayıp emek mücadelesinde tüm işçilerin birleşmesi gerektiğini dile getirdi. 60 işçiyle devam eden direniş, dönüşümlü olarak sürdürülüyor.

Fabrikanın İstanbul’un Esenyurt, Arvanutköy ve Hadımköy’de bulunan şubeleri önünde buluşan işçiler, Petrol-İş Sendikasının kendilerine sağladığı servis desteğiyle gelip gidiyorlar. İşçiler, fabrika girişinde müzik, slogan ve marşlarla mesaiye başlayan arkadaşlarına seslerini duyurarak, dayanışma çağrısında bulunuyor.

Eylem alanında sürekli mıntıka temizliği yapan işçilerin bir kısmı yakacak odun kırıyor, bir kısmı sobayı tutuşturuyor. Evlerinde getirdikleri kumanya ile kahvaltılarını paylaşan işçiler, ardından günlük yaşam ve güncel siyaset sohbetleri ile direnişlerini sürdürüyor. Sohbet ve tartışmaların ardından günlük planlamaya geçen işçiler, kimin ziyaretçileri karşılayacağı kiminin ise destek arayışına çıkacağını belirliyor.

İşçiler bir yandan kendi eylemlerine destek ararken bir yandan da kendileri gibi direnişte olan Kod-A Bilişim, DHL Express ve KHK ile ihraç edilen kamu işçilerini ziyaret ediyor.

TEK GELİRLERİ İŞSİZLİK MAAŞI

Bir yandan da ev geçindiren işçiler, aldıkları 500 TL’lik işsizlik maaşı ile kira, fatura, eğitim ve mutfak giderini karşılayamadıklarını dile getiriyor. Tüm zorluklara rağmen eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini belirten Gündüz Erdönmez, “İşe alınalım veya alınmayalım, buraya sendika girecek, biz kazacağız çünkü bu artık onur mücadelesidir” dedi.

Yılmaz Çelik adlı işçi de, işçilerin birlik olması durumunda kazacaklarını ve kendi eylemlerinde gerekli birliği sağladıkları için mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü dile getirdi. (İstanbul/MA)


KOD-A VE DHL'DE SENDİKA MÜCADELESİ SÜRÜYOR

İstanbul’da sendikalaştıkları için işten atılan Kod-A ve DHL Expres işçilerinin sendika mücadelesi de devam ediyor.

İstanbul’un Bahçelievler Yalçın Koreş Caddesi’nde bulunan DHL Express ve Kod-A Bilişim’de, sendikalaştıkları için işten atılan işçiler, 50 metre arayla kurdukları çadırlarda direnişlerini sürdürüyor.

Kod-A Bilişim'de çalışan ve DİSK’e bağlı Sosyal-İş üyesi işçilerin direnişi 40. günü geride bırakırken Türk-İş’e bağlı TÜMTİS’te örgütlenen DHL Express işçileri ise direnişlerinde 119 günü geride bıraktı. Öte yandan işçilere dayanışma ziyaretleri de sürüyor. KESK Genel Başkanı Mehmet Mehmet Bozgeyik ve beraberindeki sendika başkanları ile her iki direnişe de dayanışma ziyaretinde bulundu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Irak'tan IŞİD'in elindeki Riva kentine operasyon 

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa