08 Ekim 2017 06:14

AKP’li Başkan’ın polise saldırdığı görüntülere sansür

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’in sivil giyimli polise dönük saldırısının videosuna mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi.

AKP’li Başkan’ın polise saldırdığı görüntülere sansür

Paylaş

Cem ŞİMŞEK
İstanbul

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’in 2 polis arasında yaşanan kavgaya müdahil olarak sivil giyimli bir polisin boğazını sıkmaya çalıştığı görüntülere mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi.

Daha önce hiçbir bildirim yapılmaksızın Youtube, olay anına ilişkin videomuzu Türkiye’den yapılan arama sonuçlarında engellemişti. Duruma ilişkin Youtube’un bağlı bulunduğu Google şirketinden bilgilendirme istemiştik. Ancak bu talebimize de henüz resmi bir yanıt gelmedi. Duruma ilişkin haberimiz üzerine bugün videoyu izlemek isteyen internet kullanıcıları videoya mahkeme kararıyla erişim engeli getirildiğine ilişkin uyarıyla karşılaştı. Youtube uyarısında “Bu içerik, bir mahkeme kararı nedeniyle bu ülkenin alan adında kullanılamıyor” ifadelerine yer verildi.

İŞTE MAHKEME KARARIYLA SANSÜRLENEN O GÖRÜNTÜ

  •  


BAŞKAN'IN POLİSE SALDIRDIĞI GÖRÜNTÜLERE GİZLİ 'SANSÜR' UYGULANMIŞTI

Gümüşhane Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Ercan Çimen ve korumalarının 9 Haziran 2017’de bir polise dönük darp girişimiyle ilgili Evrensel Web TV’nin yayınladığı ‘AKP'li Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve şoförü polise saldırdı’ başlıklı video YouTube arama sonuçlarında sansürlenmişti. Görüntülere Türkiye’den erişmek isteyen internet kullanıcıları arama sonuçlarında videoyu görüntüleyemezken, yurtdışından yapılan aramalarda videoya ulaşılabiliyordu.

Ancak videonun mahkeme kararı ile mi, yoksa ‘fiili’ olarak mı engellendiğine ilişkin henüz resmi bir bilgiye ulaşamadık. Konuya ilişkin 25 Eylül’de YouTube’un bağlı olduğu Google şirketinden videonun neden arama sonuçlarında yer almadığına ilişkin bilgilendirme istedik. Ancak aradan 12 gün geçmesine rağmen sorularımız hala yanıtlanmadı.

YANITLANMASINI İSTEDİĞİMİZ SORULAR

YouTube’a yanıtlaması talebiyle yönelttiğimiz sorular şunlardı:

- Videonun Türkiye'deki arama sonuçlarında çıkmama sebepleri sizden mi kaynaklanıyor?

- Bu konuda size gerçek ya da tüzel kişiler aracılığıyla herhangi bir talepte bulunuldu mu?

- Videonun arama sonuçlarından kaldırılmasına ilişkin tarafınıza yasal bir karar iletildi mi?

- Konuya ilişkin tarafınıza iletilen herhangi bir yasal açıklama, yaptırım var mı?

- Yasal süreç sonucu böyle bir uygulama ile karşılaşıyorsak konuya ilişkin tarafımıza bildirimde bulunulmaması rutin bir uygulama mı?

- Videoları herhangi bir bildirimde bulunmadan ülke bazlı olarak arama sonuçlarından kaldırmak daha önceden uyguladığınız bir yöntem mi?

NE OLMUŞTU?

9 Haziran 2017’de Köprübaşı Karakolu yakınında Gümüşhane Emniyet Müdürlüğünde görevli, sivil giyimli Özel Harekat Polisi G.T, hamile olan eşinin de içinde bulunduğu aracını Atatürk Caddesindeki bir marketin yanına park ettiği sırada resmi giyimli başka bir polis memuruyla aralarında tartışma yaşadı. Araya giren yurttaşlar gerginliği önlemeye çalışırken o sırada olay yerine Belediye Başkanı Ercan Çimen de geldi. Kamera görüntülerine de yansıyan bu anlarda, olayı ayırmak için geldiği düşünülen Çimen, sivil giyimli polisin boğazını sıkmaya çalıştı.

‘KAMUOYUNUN VİCDANINA BIRAKIYORUM’ DEMİŞTİ

Haberimizin sosyal mecralarda ses getirmesinin ardından Gümüşhane Belediyesi’nin internet sitesi üzerinden olaya ilişkin bir açıklama yapılmıştı. “Çimen’den iftiralara açıklama” başlığı taşıyan açıklamada “Bir haber sitesinde ve sosyal medyada şahsımla ilgili gerçeğe aykırı bir haber ve video paylaşıldı. Söz konusu haberde yer alan ifadelerin tamamı yalan olmakla birlikte paylaşılan videoda da görüldüğü gibi şahsımın başka bir kişiye karşı herhangi bir fiili hareketi bulunmuyor. Ayrıca 9 Haziran'da yaşanan bu olayın yeni servis edilmesi bu kişilerin niyetini açıkça ortaya koymaktadır. Şahsımın bu olayda suçlu gösterilmesinden duyduğum üzüntüyü belirterek, söz konusu site ve haberi yapan kişiyi kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” ifadelerini kullanmıştı. AKP’li Belediye Başkanı Çimen bununla da kalmayarak kendi holdingine ait reklamlarla finanse ettiği yerel bir haber sitesinde Evrensel’e dönük algı operasyonu başlatmıştı.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'de işçi servisi TIR'a çarptı: 29 yaralı

SONRAKİ HABER

Yeni Zelanda’dan mitingde saldırı videosunu izleten Erdoğan'a tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa