08 Eylül 2017 18:45

Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü Dosunmu’ya

Adana Film Festivali, bu yıldan itibaren Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü vermeye başlıyor.

Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü Dosunmu’ya

Paylaş

Adana Film Festivali'nin bu yıldan itibaren Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek vermeye başladığı Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü ile Türkiye ve dünyada hak ettiği değeri yeterince göremeyen sinemacıların onurlandırılması ve keşfedilmesi amaçlanıyor. Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü, bu yıl Nijerya asıllı Amerikalı yönetmen Andrew Dosunmu’ya veriliyor.

Kariyerine moda fotoğrafçısı, video klip ve reklam yönetmeni olarak başlayan sinemacı Andrew Dosunmu 2011’de Restless City ile ilk uzun metrajına imza atmıştı. Kısa sürede dilini olgunlaştırıp Wong Kar-Wai’ye göz kırparak Amerikan bağımsız sinemasında fark yarattı. “Mother of George” filmi 2013’te Sundance Film Festivali’nde ana yarışmada yarıştı ve En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü aldı.Dosunmu’nun ilk filminden bu yana beraber çalıştığı görüntü yönetmeni Bradford Young bu yıl “Arrival” ile Oscar’a da aday oldu.Young, bu dalda Oscar adaylığına ulaşan ilk Afro-Amerikalı görüntü yönetmeniydi.“Mother of George” aynı zamanda Amerikan Eleştirmenler Birliği (NBR) tarafından 2013’ün en iyi on bağımsız filmi listesine girdi.

Andrew Dosunmu’ya Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü, 24. Adana Film Festivali’nin 25 Eylül’deki açılış töreninde verilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

'Kiralık, Satılık' sergisi Protocinema Hamursuz Fırını’nda

SONRAKİ HABER

YSK: 165 kişiyle ilgili ihbar geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa