21 Ağustos 2017 16:22

Finlandiya’da saldırıya uğrayanların 8’i kadın

Cuma günü Finlandiya’nın Turku ilinde gerçekleşen bıçaklı saldırının hedefinde kadınların olduğu açıklandı. 

Finlandiya’da saldırıya uğrayanların 8’i kadın

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’te yayımlanan Aftonbladet gazetesine açıklamalarda bulunan Finlandiya Kriminal Komiseri Christa Granroth, saldırıya uğrayanlardan 8‘inin kadın olduğunu ve saldırganın meydandaki kadınları hedeflediğini, iki erkeğin ise saldırganı durdurmak isterlerken yaralandığını söyledi. 

Granroth, saldırıya uğrayan kadınlardan en gencinin 15 en yaşlısının da 67 yaşında olduğunu ve ölen her iki kadının Finli olduğunu belirtirken Kriminal Polis Şefi Robin Lardot, “Şimdiye kadar edindiğimiz bilgiler saldırganların kadınları hedef aldıklarını gösteriyor” dedi.
Finlandiya Polisi, saldırıda yaralanlar arasında bir İsveç, bir İtalyan ve bir İngiliz vatandaşı olduğunu açıkladı. Bıçaklı saldırıyı gerçekleşen saldırganın yanı sıra olayla ilgisi olduğundan şüphelenilen 4 kişinin daha göz altına alındığını belirtti.

ANAYASADA DEĞİŞİKLİK TARTIŞILIYOR

Saldırıdan sonra istihbaratta zaafiyet tartışmaları da hız kazandı. Finlandiya’nın tanınmış politikacıları sivil ve askeri istihbaratın güçlendirilmesi için anayasada değişiklik yapılmasını istedi.

Bugün, büyükelçilerle yapılan bir toplantıya katılan Başbakan Juha Sipilia, Abo’da  gerçekleşen saldırıdan sonra yeni yasaların çıkarılması için anayasada değişiklik yapılması gerektiğini söyledi ve tüm politikacılara parti sınırlarını bir tarafa bırakarak istihbaratın güçlendirmesini sağlayacak yeni yasaya destek vermeleri çağrısı yaptı.

Yaşam hakkının kişi dokunulmazlığının önünde olduğunu belirten Sipilia,  tüm partilerin düşüncesine katılacağını umduğunu söyledi. Finlandiya’nın potansiyel tehlike oluşturacak kişiler  hakkında istihbarat edinmek için başka ülkelerden gelen bilgileri beklemek yerine kendi  istihbaratını güçlendirmesi gerektiğini ifade etti.

POLİSİN YETKİLERİ ARTTIRILACAK

Finlandiya Güvenlik Polisi, olası terör saldırılarının engellenebilmesi gerekçesiyle dinleme ve internette izleme yetkilerinin arttırılmasını, süpheli terör zanlıları ile ilgili bilgilerin kurumlar arasında ve ülkenin sınırları dışında paylaşılmasını istiyor.

Ancak bu taleplerin gerçekleşmesi için anayasada değişiklik yapılması gerekiyor. Anayasada değişiklik yapılabilmesi için parlamento tarafından alınan kararının yapılacak seçimlerden sonra tekrar parlamento tarafından onanması gerekiyor.

Hükümet, bu engeli aşabilmek için “Hızlandırılmış Yol” adlı yöntemi uygulamayı planlıyor. Konunun parlamenterlerin altıda beşinin acil olarak kabul edilmesi halinde parlamentoda yapılacak oylamada milletvekillerinin üçte ikisinin evet oyu vermeleri durumunda anayasada değişiklik yapılabiliyor.
 

ÖNCEKİ HABER

Memur Sen'de zam için gözler 'MilletinAdamı'na çevrildi!

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuşuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa