14 Ağustos 2017 14:53
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Ağustos 2017 19:09

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nden Vicdan Nöbeti’ne destek

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri yaptıkları açıklama ile yarın İzmir’de başlayacak olan Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek verdi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nden Vicdan Nöbeti’ne destek

Paylaş

Diyarbakır ve İstanbul’un ardından geçen hafta Van’da başlayan Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Van ayağı da tamamlandı. “Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım” sloganıyla başlatılan nöbet, yarın İzmir’de başlayacak. 

Bir hafta boyunca İzmr’de devam edecek nöbet öncesi açıklama yapan İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri nöbete katılım çağrısı yaptı.

NÖBET, GRUP TOPLANTISI İLE BAŞLAYACAK

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 25 Temmuz’da Diyarbakır’da startını verdiği Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni, İstanbul ve Van’dan sonra yarın İzmir devralacak. Türkan Saylan Kültür Merkezi önünden Gündoğdu Meydanı’na yapılacak yürüyüşün ardından HDP Sözcüsü Osman Baydemir başkanlığında grup toplantısı düzenlenecek. Siyasi parti, meslek ve kitle örgütlerinin desteğiyle yapılacak nöbete katılacak vekillerin isimleri şöyle: Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan, Dilan Direyet Taşdemir, Ayşe Acar Başaran, Mizgin Irgat, Aycan İrmez, Besime Konca, Erdal Ataş, Ali Atalan, Behçet Yıldırım.

Nöbete katılım İstanbul’da olduğu gibi İzmir Valiliğince de 60 kişiyle sınırlandırılırken 6 gün boyunca çok sayıda kitle örgütü nöbeti ziyaret etmesi bekleniyor.

‘TOPLUMUN ORTAK BEKLENTİSİ ADALET’

İzmir’deki nöbet öncesi DİSK Ege Bölge Temsilciliğinde basın toplantısı düzenleyen İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri nöbete katılım çağrısı yaptı. Sendika, oda, siyasi parti ve kitle örgütlerinin temsilcileri katıldığı açıklamada basın metnini okuyan TMMOB Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, “yeni bir devlet inşa” ediliyor sözlerini hatırlatttı. “Toplumun tüm kesimleri baskı altında. Yargı ve diğer devlet kurumları sarayın vesayeti altına alınmış, bir korku imparatorluğu yaratılmakta” diyen Yalçın, “İşte böyle bir dönemde tüm toplumun ortak beklentisi adalet ekmek gibi, su gibi çok acil bir ihtiyaçtır. Ancak adalet kendiliğinden ortaya çıkmayacak vicdan sahipleri adaleti tesis edeceklerdir. İşte bu yüzden yıllardır baskı altında her türlü zulmü yaşayan, demokratik ve siyasi bir partinin, Türkiye’nin 3. Büyük partisi olan HDP’nin Adalet ve Vicdan Nöbetine destek verilmesi, sahip çıkılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘TÜM BİLEŞENLERİMİZLE NÖBETE KATILACAĞIZ’

Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne ortak mücadelenin büyütülmesine olan inançla desteklerini dile getiren Yalçın şunları söyledi: “Şunu artık çok net ifade etmemiz gerekiyor. Tipik bir faşizm dönemindeyiz. İşte tüm bu ortak paydada buluşan biz ezilenler, adalet arayanlar, vicdanları ayakta, hak ve hukuku insan olmanın en önemli gereği sayanlar, HDP’nin adalet talebi etrafında birleşik mücadeleye omuz vermek için buradayız. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri 15 Ağustos 2017 tarihinde İzmir’de başlatacağı “Vicdan ve Adalet Nöbeti”ni destekleyecek, tüm bileşenleri ile bu nöbete katkı ve katılım sağlayacaktır.”

Öte yandan HDP Milletvekilleri Müslüm Doğan, Ertuğrul Kürkçü ve Ahmet Yıldırım ile HDP'li yöneticiler Konak Meydan'ında ve Kemeraltında bir araya gelerek, İzmirlilere, Vicdan ve Adalet Nöbeti'ne çağrı bildirilerini dağıttı.(İzmir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

HDP: Operasyonlarla tasfiye süreci yürütülüyor

SONRAKİ HABER

Öğretmenlere topuklu ayakkabı yasağı Meclis gündeminde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa