09 Ağustos 2017 14:05

Kazdağları'nda 4 ayrı noktada orman yangını

Kazdağları'ndaki Şahinderesi Kanyonu yakınlarında yine 4 ayrı noktada orman yangını başladı. Yangın akşam saatlerinde kontrol altına alındı.

Kazdağları'nda 4 ayrı noktada orman yangını

Paylaş

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, Kazdağları'nın en önemli bölgelerinden biri olan Şahinderesi Kanyonu yakınlarında orman yangını çıktı. 30 Haziran'da yine Kazdağları'nda çıkan ve kundaklama olarak kayıtlara geçen yangında olduğu gibi, bu sefer de yangın 4 ayrı noktadan başladı. Yangın akşam saatlerinde kontrol altına alındı.

Kazdağları'nın en önemli bölgeleri arasında bulunan Şahinderesi Kanyonu yakınlarında, orman yangını çıktı. Altınoluk Mahallesi'nin yukarı kısımlarında bulunan Şahinderesi Kanyonu bölgesindeki yangına 2 yangın söndürme uçağı, 4 helikopter, 24 arazöz ve 2 dozer ile müdahale edilmeye başlandı. 4 ayrı noktada aynı anda çıkan ve kundaklama şüphesi bulunan yangını söndürmek için bölgedeki çalışmalar aralıksız sürüyor.

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, "Altınoluk Mahallesi'nin üst kısımlarında Kazdağları ormanlarının Şahindere Kanyonu Mevkii'nde 4 ayrı noktada orman yangını çıktı. İhbarın ardından hemen harekete geçildi ve ilk müdahaleyi 6 dakika içinde helikopterle yaptık. Bölgeye 2 yangın söndürme uçağı, 4 helikopter, 24 arazöz ve 2 dozer sevk edildi. Çok büyük alanda etkili değil, ancak 4 ayrı noktada olması ve rüzgar işi zorlaştırıyor. Ekiplerimiz aralıksız çalışıyor" dedi.

YİNE Mİ KUNDAKLAMA?

Kazdağları'nın Edremit sınırındaki Avcılar Köyü'nün üst kısmında yer alan bölgede de 30 Haziran da kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık bölgede 4 ayrı noktada yangın çıkmıştı. O yangın da kayıtlara kundaklama olarak geçmişti.

KONTROL ALTINDA ALINDI

Kazdağları'nın en önemli bölgelerinden biri olan Şahinderesi Kanyonu yakınlarında çıkan orman yangını, kontrol altına alındı. Yaklaşık 8 hektarlık alanda etkili olan yangınla ilgili bölgede soğutma çalışmaları yapıldığı belirtildi. Erken müdahale sayesinde yangının yayılmasının engellendiği vurgulandı. Bölgedeki yagın ihbarının saat 12.12'de geldiği, helikopterle ilk sortinin ise 12.22'de yapıldığı, böylelikle erken müdahale sayesinde yangının büyümeden söndürüldüğü belirtildi. Alevlerin ağaçlardan çok zemindeki bitki örtüsüne zarar verdiği kaydedildi. (Balıkesir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Arap coğrafyasında emek gündemi

SONRAKİ HABER

Sincan Çocuk Cezaevi olayları hakkında suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa