08 Ağustos 2017 05:03
Son Düzenlenme Tarihi: 08 Ağustos 2017 12:04

Tunus'ta Hamma Hammami hedefte, eşi açlık grevinde

Tunus Halk Cephesinin Sözcüsü Hamma Hammami'ye verilen bakanlık korumalar geri çekildi. Cihatçıların hedefindeki Hammami’nin eşi açlık grevinde.

Tunus'ta Hamma Hammami hedefte, eşi açlık grevinde

Paylaş

Elif GÖRGÜ

Kuzey Afrika ülkesi Tunus’ta bin Ali döneminin yolsuzlukla suçlanan bürokratlarının af edilmesini sağlayacak olan yasanın onaylanması halkın protestoları nedeniyle ertelendi. Öte yandan İslamcı-Liberal koalisyonundan oluşan hükümete ve yolsuzların affına karşı en büyük demokratik muhalefet odağı olan Tunus Halk Cephesinin Sözcüsü, Tunus Emekçileri Partisi Genel Sekreteri Hamma Hammami’ye verilen İçişleri Bakanlığı korumaları geri çekildi. IŞİD gibi cihatçı terör örgütlerinin hedefinde olan Hammami’nin eşi, İnsan Hakları Savunucusu ve Avukat Radhia Nasraoui karara tepki olarak açlık grevine başladı. Grevinin 29’uncu gününde olan Nasrouhi’nin sağlık durumunun kötüye gitmesinden endişeleniliyor. 

ÜLKEDE HÜKÜMETE TEPKİ DİNMİYOR

2011’deki Arap halk ayaklanmalarının ilk kıvılcımının yakıldığı Tunus’ta bin Ali diktatörlüğü devrildikten sonra kurulan üçüncü hükümet olan İslamcı en Nahda ile bin Ali rejiminin eski bürokratlarının da yer aldığı liberal Nida Tunus Koalisyonu döneminde halk eylemleri dinmedi. Neoliberal ekonomik kararların yanı sıra yolsuzluk ve IŞİD saldırılarına yönelik protestoların şiddetlenerek sürdüğü ülkede, kısa süre önce işsiz gençler de eylemler yapmaya başlamıştı. 

Bin Ali rejiminin devrilmesinin ardından Tunus Emekçileri Partisinin öncülüğünde ve onlarca siyasi parti ve kitle örgütünün katılımıyla kurulan Halk Cephesi ise geniş bir demokratik muhalefet oluşturmuş, meclisteki üçüncü güç haline gelmişti. Cephenin iki lideri Şükrü Belayid ve Muhammed İbrahimi ise birer yıl arayla, 2013 ve 2014 yıllarında uğradıkları suikast sonucu öldürülmüştü. 

MUHALİF LİDERİN KORUMALARI ÇEKİLDİ

Benzer tehditler Cephenin Sözcüsü Hamma Hammami için de geçerli. Hammami, hem hükümetin hem de cihatçıların hedefinde bulunuyor. Bu nedenle yaklaşık iki yıldır gün boyu yanında bulunan resmi korumaların çekilmesi büyük tepki yarattı. 

Konuyla ilgili gazetemize bilgi veren Tunus Emekçileri Partisi merkez yöneticilerinden Mondher Khalfaoui, “Bu korumalar, iki yıldır terörist saldırı tehdidine karşı 7/24 Hammami’nin korumalığını yapıyorlardı. 

Hamma Hammami’nin Tunus hükümeti ve Tunus Cumhurbaşkanı karşısındaki politik pozisyonu ve muhalefeti nedeniyle bu korumaları geri çekildi. Özellikle seçimlerde Tunus Halk Cephesinin kazandığı başarı nedeniyle bunu yaptıklarını düşünüyoruz. Korumalar İçişleri Bakanlığı tarafından sağlanıyordu ve birdenbire geri çekildiler ve sistemi değiştirdiklerini açıkladılar” dedi. 

HAMMAMİ’Yİ YOLDAŞLARI KORUYOR

Hammami’nin geçtiğimiz haftalarda, Hafsa’da bir mitinge gitmek üzereyken gelmeyen korumaları için aradığında, artık korumaların sabahtan itibaren değil sadece belli dönemlerde geleceklerini söylediklerini aktaran Mondher Khalfaoui, “Hamma Hammami gün boyu koruma talep ettiğinde ise reddettiler. Ve sadece öğleden itibaren yolda eşlik edebileceklerini belirttiler. Hammami mitinge kendi yoldaşlarının korumasında gitti. 

Ertesi gün İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmede ise bakan kararın kendisine ait değil Cumhurbaşkanına ait olduğunu açıkladı, ‘Teröristlerin tehdidini biliyorum ama elimden bir şey gelmiyor’ ifadelerini kullandı” dedi. 

EŞİ 29 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE

Korumaların çekilmesine tepki gösteren Hammami’nin eşi Radhia Nasraoui  ise açlık grevine başladı. Üç ayrı mektupla, İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına başvurarak Hammami’ye yönelik tehditler değişmemişken koruma önleminin neden değiştirildiğini soran Nasraoui’nin yanıt alamayınca açlık grevine başlama  kararı aldığını belirten Khalfaoui, Grevin 29’uncu gününe girdiğini belirterek, “Radhia, bin Ali döneminde de politik baskılar nedeniyle açlık grevi yapmış ve 41 gün grevi sürdürmüş, durumu oldukça kötüleşmiş ve tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalmıştı. Bugün demokratik olduğu iddia edilen bir dönemde de aynı mücadeleyi vermek zorunda kalmasını sorguluyor” diye konuştu. 

‘HAMMA HAMMAMİ ÇALIŞMALARINA ARA VERMEYECEK’

Kitle örgütü temsilcilerinin ve yüzlerce kişinin Radhia Nasraoui’yi ziyaret ederek destek gösterdiğine dikkat çeken Khalfaoui, ayrıca, “Açıkçası kararın Hamma Hammami’nin halkın arasına karışması ve çalışmasını düşürmesi için yapıldığını düşünüyoruz. Bu durumda dahi Hamma Hammami yapması gereken tüm çalışmayı yapacak ve gitmesi gereken her yere kendi yoldaşlarının korumasında gitmeyi sürdürecektir” diye konuştu. 

SEÇİMLERİN YAKLAŞIYOR OLMASI DA ETKİLİ OLDU

Mondher Khalfaoui, Hamma Hammami’nin, Halk Cephesinin hem hükümete hem de gericiliğe ve teröre karşı mücadele etmesi nedeniyle hedefte olduğunu, ‘devrimci ve komünist’ kimliğinin de bunda etkili olduğunu belirterek, “Bugün Halk Cephesi ve Cephenin içindeki Tunus Emekçileri Partisi, hükümete karşı en büyük muhalefet odağıdır. Terör örgütlerinin hükümetteki İslamcı en Nahda partisiyle ya da Nida Tunus sorunları yok” ifadelerini kullandı.  

Khalfaoui, hükümetin Hammami ve Tunus Halk Cephesine yönelik tutumunda önümüzdeki Aralık ayında yapılacak yerel seçimler ve 2019 genel seçimleri öncesi Cepheyi zayıflatma niyeti olduğuna da dikkat çekti. 

LATİN AMERİKA’DAN DAYANIŞMA MESAJI

Hamma Hammami ve Radhai Nasraoui ile dayanışmak için bir mesaj da dünyanın öbür ucundan, Latin Amerika’dan geldi. 

Ekvador’un başkenti Quito’da temmuz sonunda toplanan 21. Latin Amerika Devriminin Sorunları Semineri imzasıyla ve seminere katılan siyasi parti ve kitle örgütleri adına yayımlanan mesajda, İnsan Hakları Savunucusu ve Avukat Nasraoui’nin Tunus hükümetine karşı tepkisinin paylaşıldığı belirtilerek, “Hamma Hammami’nin korumalarının geri çekilmesi yaşamını tehlikeye atan ciddi bir karardır. Radhia Nasraoui’nin cesur mücadelesiyle dayanışıyoruz ve Hamma Hammami’ye karşı hükümet tarafından alınan kararı kınıyoruz” denildi.

ÖNCEKİ HABER

Zamanda buz kesmiş sessiz filmler kurtarıldı

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa