01 Nisan 2011 13:05

‘Dünya gerçek bir savaşa girebilir’

Libya lideri Muammer Kaddafi, Libya’daki askeri operasyona katılan uluslararası güçlerin, ülkede kontrolü kaybedebilecekleri bir durum yarattıklarını iddia etti. Kaddafi, resmi haber ajansı Jana’ya açıklamasında, “Batılıların devam etmesi durumunda, dünyanın gerçek bir savaşa gireceğini” öne sürerek “

‘Dünya gerçek bir savaşa girebilir’

Paylaş

Kaddafi, batılı liderlerin “Akdeniz’de, Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında ikinci bir haçlı seferi başlatma kararı aldıklarını” iddia ederek, çözümün, bu liderlerin “derhal istifa etmeleri ve halklarının başka alternatifler aramaları” olduğunu söyledi.

LİBYA TEMSİLCİSİ İNGİLTERE’DE

Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin üst düzey temsilcisi ise, İngiliz yetkililerle görüşmelerde bulunmak için İngiltere’ye gitti. The Guardian gazetesinin, adları açıklanmayan İngiliz hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Seyfülislam Kaddafi’nin yardımcısı Muhammed İsmail’in, Libya ile Batı arasında son iki haftadaki bağlantılar çerçevesinde Londra’yı ziyaret ettiği belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Libyalı yetkililerle bağlantıları konusunda açıklama yapmayacaklarını ifade ederken, kurdukları her bağlantıda, Libya lideri Kaddafi’nin gitmek zorunda olduğunu açıkça belirttiklerini bildirdi.

BİR İSTİFA DAHA

Bu arada, Libya’da Dışişleri Bakanı Musa Kussa’nın istifasının ardından bir üst düzey yetkili daha istifa etti. Yönetim karşıtı ayaklanmanın başlarında büyükelçilerin büyük kısmının muhaliflere katılmalarının ardından Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi olarak atanan eski dışişleri bakanlarından Ali Abdüsselam Treki, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

ABD’nin Libyalı yetkililere vize vermemesi üzerine Nikaragua, Libya’yı Treki’nin yerine BM’de temsil edeceğini bildirmişti.
İngiltere’ye giderek İngiliz yetkililere görevinden istifa ettiğini belirten Kussa’yla ilgili Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Tommy Vietor açıklama yaptı. Vietor, “Musa Kussa, Kaddafi’nin şu anki ruh hali ve askeri planlarıyla ilgili kritik önemde istihbarat sunabilen, Kaddafi’nin en güvenilir yardımcılarından biri. Bu, Kaddafi rejimine önemli bir darbe” ifadesini kullandı.

El Cezire televizyonu, Kaddafi’ye yakın birkaç kişinin ülkeden ayrılmakta olduğunu duyurdu. El Cezire, bu kişilerin Tunus’a gideceğini belirtti ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

BM TEMSİLCİSİ BİNGAZİ’DE

BM’nin Libya özel temsilcisi Abdülilah El Katib, Libyalı muhaliflerin oluşturduğu konseyin üyeleriyle görüşmek üzere Bingazi’ye gitti.

Konsey’in dış ilişkiler komitesinin üst düzey yetkilisi Salih Hedin, Katib’in Bingazi’de halkın durumu ve ihtiyaçları konusunda kendileriyle temaslarda bulunacağını söyledi.

Hedin, Katib’in 10 gün önce de muhaliflerin elindeki Tobruk kentini ziyaret ettiğini hatırlattı. (DIŞ HABERLER)


SİVİL ÖLÜMLERİ SORUŞTURULUYOR

LİBYA’ya yönelik hava saldırısında sadece askeri noktalar hedef olmuyor. Operasyonda sivil kaybının 40’tan fazla olduğu belirtildi.

NATO, sivil ölümleriyle ilgili soruşturma başlattıklarını ve bu konuyu ciddiyetle ele aldıklarını belirtti. Uluslararası kuvvetlerin komutanı General Charles Bouchard, “Bu soruşturmadan haberim var, bu bir iç soruşturma. Ancak NATO bugün (dün) sabah 6 itibariyle Libya’daki Birleşik Koruyucu Operasyonlarının komutasını devraldı. Biz de soruşturma tamamlanınca detayları paylaşacağız” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Devlet zihniyetine atılan ‘tokat’

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa