16 Haziran 2017 07:08

ABD'den yakalama kararı açıklaması: Kararlıyız

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 12 koruması hakkında çıkarılan yakalama kararını uygulamakta kararlı olduğunu vurguladı.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında, Erdoğan'ın korumalarının Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği önünde Erdoğan'ı protesto edenlere saldırmasına ilişkin 12 güvenlik görevlisi hakkında yakalama kararı çıkarılmasına dair yazılı açıklama yaptı.

Tillerson, "12 Türk güvenlik görevlisine yöneltilen suçlamalar, ABD'nin yasal ifade özgürlüğünü bastırmak için gözdağı ve şiddete başvuran kişilere hoşgörü göstermediği şeklinde net mesaj veriyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu nasıl hukuk" diyerek korumaları hakkındaki yakalama kararına tepki göstermişti.

Tillerson'ın sözleri, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından günlük basın toplantısında aktarıldı. Nauert, açıklamasında Dışişleri Bakanlığı'nın konu hakkında güvenlik birimleri ve ilgili adli yetkililerle çalışmayı sürdüreceğini vurguladı ve "Bir sonuca varıldığında, bakanlık herhangi bir ek adımın atılmasına gerek olup olmadığını karara bağlayacak" dedi.

'ADIMLARIMIZ SUÇLAMALARA YANIT NİTELİĞİNDE OLACAK'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, yakalama kararı alınan korumalar için "iade talebinde bulunulup bulunulmayacağı" sorusuna verdiği yanıtta, soruşturmadaki bulguları incelemeyi sürdürdüklerini belirtti ve "Ne gibi ek adımlara gerek duyulduğunu değerlendireceğiz. Adımlarımız suçlamalara yanıt niteliğinde ve orantılı olacak. Şiddetten sorumlu olanların bu eylemlerinden dolayı hesap vermelerini sağlamak için güvenlik birimleriyle birlikte çalışmaya odaklanmış durumdayız" diye konuştu.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın Türkiye Dışişleri Bakanlığına çağrılmasına da değinen Nauert, Bass'ın Ankara'da Dışişleri Bakanlığında görüşmelerde bulunduğunu söyledi ancak içeriğe ilişkin elinde ek bir bilginin bulunmadığını söyledi.

'ABD'YE GELMELERİ DURUMUNDA KARAR UYGULANACAK'

Nauert, ABD'yi ziyaret eden devlet ve hükümet başkanlarına eşlik eden görevlilerin, bu kişilere tanınan dokunulmazlıktan yararlandığını ancak bu kişilerin ABD topraklarından ayrılmaları ile birlikte ikincil dokunulmazlıklarının ortadan kalktığını, yakalama, tutuklama ya da mahkemeye çağrılma gibi hukuksal girişimlerde dokunulmazlık güvencesinin artık geçerli olmayacağını söyledi.

Kavgaya karışan ve şiddete başvuran Türk korumaların, ABD'ye geri gelmeleri durumunda haklarında çıkarılan yakalama kararının uygulanacağını belirten Nauert, "ABD'nin bu kişilerin iade edilmesini isteyip istemeyeceği" sorularına da "Konu ile ilgili atılabilecek olası ek adımları tartıyoruz. Değişik seçeneklere bakıyoruz. Bu hala devam eden bir süreç" karşılığını verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, bir gazetecinin ‘Suçlanan sanıklar Türkiye’deler, ABD’nin iadelerini isteyip istemeyeceği de şu aşamada belirsiz. Türkiye iade etmezse, ABD’nin suçluları iade anlaşması olan Avrupa ülkelerine yada başka ülkelere gitmeleri durumunda yakalanıp iade edilmeleri söz konusu olur mu’ sorusunu da "Şimdi Türkiye’deler. ABD’ye geri gelirlerse haklarında yakalama kararı var. Bunlar Adalet Bakanlığı’nı ilgilendiren konular, o yüzden çok ayrıntıya giremiyorum. Başka bir ülkeden iade edilip edilmeyeceklerine ilişkin soruyu yanıtlayamam ama gerekli ek adımları atacağız" diye yanıtladı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Daha çok güneş daha çok D vitamini demek değildir!

SONRAKİ HABER

Sanders: İsraillilerin de Filistinlilerin de haklarını destekleyeceğim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa