01 Nisan 2011 06:48

Kitap yasağına karşı ‘sivil itaatsizlik’ çağrısı

İnsan Hakları Savunucusu ve sanatçı Şanar Yurdatapan, yayımlanmadığı halde polis baskınlarına konu olan ve son olarak internette yayımlanan Ahmet Şık’ın kitabı’nın nüshasını İstanbul C. Başsavcısı Turan Çolakkadı'nın e-posta adresine yollayarak kendi itaatsizliğini yaptı. Yurdatapan, herkese de aynı eylemi gerçekleştirme &cce

Kitap yasağına karşı ‘sivil itaatsizlik’ çağrısı

Paylaş

Yurdatapan’ın, http://www.antenna-tr.org/sites.aspx?SiteID=24 linkinden ulaşılabilecek açıklaması şöyle:

“Sevgili ‘Düşünce özgürlüğü’ savunucuları,

Ahmet Şık'ın ‘İmamın Ordusu’ adlı yayınlanmamış kitabı, bildiğiniz gibi, savcılık tarafından evler ve işyerleri basılarak aranmış, bulunduğu bilgisayarlardan kopyalandıktan sonra orjinalleri silinerek yok edilmişti. Savcılık bunun bir kitap değil "Örgütsel Doküman" olduğunu, elinde bulunup da teslim etmeyenlerin suç işlemiş olacağını söylemiş, bunun üzerine açılan imza kampanyasına katılan onbinlerce insan "Bende de var" diyerek kendini ihbar etmişti.

Şimdi bir adım ötesindeyiz. Kitabın metni İnternette yayınlandı. Böylelikle hepimize çok daha etkin bir ‘Sivil İtaatsizlik’ yapma olanağı çıktı.

Ben aşağıdaki metni, İstanbul C. Başsavcısı Turan Çolakkadı'nın e-posta adresine yollayarak kendi itaatsizliğimi yapıyorum. Hepinizi aynı şeyi yapmaya davet ederek bir suç daha işliyorum, aynı işi sizin de tekrar etmenizi öneriyorum.

Eğer basılmamış kitapların suç sayılarak toplatılmasını -yani 103 yıl önce kaldırıldığıyla övündüğümüz SANSÜR'ün hortlatılmasını- kabul etmiyorsanız, aşağıdaki metindeki benim ad ve ad ve adresimin yerine kendinizinkini yazarak,

1. Elinizdeki bütün e-posta adreslerine yollayın, ‘örgüt propagandacısı’ sayısını, hapisanelerdeki yatak sayısının üstüne çıkaralım,

2. Yolladığınız her e-posta grubuna ‘cc ekle/kopya yolla’ bölümüne de, aynen bu mailde olduğu gibi Başsavcı Turan Çolakkadı'nın adresini ekleyerek kendinizi ihbar edin. ([email protected])

3. Ama kitap çıktığında bir nüsha alarak Ahmet Şık'ın emeğine saygımızı da göstermeyi unutmayalım -veya başka bir deyimle- ‘korsan kitap’ almanın vicdan azabından kurtulalım, olmaz mı?

Hepimize sevgiler.

Şanar Yurdatapan”


ÇOLAKKADI’YA E-POSTA

Yurdatapan’ın Başsavcı Çolakkadı’ya gönderdiği e-posta şöyle:

“Sayın Turan Çolakkadı,

İstanbul C. Başsavcısı

İSTANBUL

 

Sayın Başsavcı,

Örgütsel doküman sayılarak polis baskınlarıyla bilgisayarlardan toplanan "İmamın Ordusu" adlı basılmamış kitabın bir nüshasını ekte bulacaksınız.

Gördüğünüz gibi bu metni elde ettikten başka, elimdeki e-posta adreslerine yollayarak yayılmasına yardımcı oluyor, üstelik bu metni alan kişileri de aynı işi yapmaya teşvik ediyorum.

Bu eylemlerim hakkında olası yasal işlemlerin sonuçlarına katlanmaya da hazırım,  soruşturma açmanızı bekliyorum.

Saygılarımla,

Şanar Yurdatapan” (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

146 binden fazla öğretmen açığı var

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa