‘Halkın ihtiyaçları değil  savaş politikaları gözetiliyor’

‘Halkın ihtiyaçları değil savaş politikaları gözetiliyor’

HDP ve CHP'li vekiller Cizre ve Yüksekova’nı il yapılmasının güvenlikçi politikaların sonucu olarak ortaya atıldığını belirterek 'kabul edilemez' dedi

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’nin daha önce Meclis gündemine getirdiği ancak tepkiler sonucu son anda geri çektiği Cizre ve Yüksekova’yı il yapma projesini yeniden gündeme getirmesine tepkiler sürüyor. HDP ve CHP milletvekilleri bu kararın güvenlikçi politikaların bir sonucu olarak ortaya atıldığını belirterek “kabul edilemez” dedi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Üniversitesinde düzenlenen TOBB Genel Kurulunda Cizre ve Yüksekova’nın il olacağı söylemini değerlendiren HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Şırnak’ın ’90’lı yıllarda askeri güvenlikçi politikalar sonucunda çıkarılan yasalar sonucu il yapıldığını hatırlattı. Şimdi aynı gerekçelerle il olmaktan çıkarıldığını söyleyen Botan, “Siyasi ve güvenlikçi politikalar sonucu bugün de il yapılması kararları alınıyor ve bunu kabul etmek mümkün değildir. Bu karar Şırnak’ı ikinci kez cezalandırmak olacaktır. Şu an yüzde 60’ından fazlası yıkılmış bir şehri tümden gözden çıkarmak ve orayı boşaltmak, tümden yıkmak demektir. Biz bu yüzden karşıyız” dedi. 

‘CEZALANDIRIYORLAR’

Hakkari ve Şırnak’ın tümden yok edilmesi ve güvenlikçi yaklaşım nedeniyle Cizre ve Yüksekova’nın il yapılmasının referandumda AKP’nin istediği sonucu alamamasına da bağlayan Botan, “Cizre’nin il yapılması, Şırnak’ın il olarak kalması konusunda bizim bir sorunumuz yok. Mesele bunları halk için yapmak yerine, savaş politikaları ekseninde yaklaşılmasıdır. Şırnak’ın yok edilmesi anlamında bir kararı yani oranın kültürel, maddi ve manevi mirasının yıktırılması, yok edilmesi kabul edilemez. Hakkari’de yine öyledir. Birçok medeniyete, kültüre ev sahipliği yapmıştır. Şimdi kalkıp ‘Ben buralarda istediğim oyu alamadım’ diyerek cezalandırmak gerçekten kabul edeceğimiz bir şey değildir” diye konuştu. 

‘CİZRE İL OLABİLİR AMA...’

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da bu karara tepki göstererek, “Biz bu ilçelerin il olmasına karşı değil, buraların oralarda yaşayan insanlara sorulmadan, halkın çıkarları gözetilmeden, güvenlik ekseninde değerlendirilmesi tutumuna karşıyız. Nasıl ki daha önce Şırnak güvenlik amaçlı il yapıldıysa bugün de aynı şekilde yapılmak isteniyor. Cizre de il olabilir evet ama bunu Şırnak’ı cezalandırarak yapmak, güvenlikçi politikayla yapmak kabul edilemez. Bu nedenle güvenlikçi politikaların fayda getirmeyeceğini bu vesileyle bir kez daha söylemek gerekiyor” dedi. 

CİZRE SAVAŞ ÜSSÜ MÜ OLACAK? 

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cizre ve Yüksekova’nın il olacağı söylemlerini Meclis gündemine taşıdı. İrmez, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle Meclise sunduğu önergede, Şırnak’ta ilan edilen sokağa çıkma yasaklarını hatırlatarak, Kürt toplumsal muhalefetinin bölge genelinde yükselişte olduğu 1990 yılında da Şırnak’ın il yapılarak askeri bir üsse dönüştürüldüğünü belirtti. İrmez önergesinde, “12 mahallesinden 8’i tamamen yıkılmış olan Şırnak’ın il statüsü elinden alınarak yıkılan mahallelerinin yapımının daha uzun süreye yayılması mı planlanmaktadır?, Devlet tarafından ’90’lı yıllarda siyasi ve askeri amaçla il olarak yapılandırılan Şırnak şehir merkezini Cizre’ye taşıma planınız, yine aynı amaçla askeri üs olarak kullanılması doğrultusunda mıdır” sorularını yöneltti. 

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Mayıs 2017 06:13
www.evrensel.net