Çocuklarımız bize sormayacak mı niye engel olmadınız diye?

Çocuklarımız bize sormayacak mı niye engel olmadınız diye?

LC Waikiki ve Maltepe Belediyesi Taşeron İşçileri kıdem tazminatı ile ilgili yazdıkları mektuplarda dile getirdi.

LC Waikiki İşçisi
İstanbul

Ben iki yıldır LC Waikiki deposunda çalışan bir kadın işçiyim. Ve bir anneyim. Kıdem tazminatı kalkacak ya da işçiler istediklerini alabilecek deniyor. Ama artık şuna eminiz ki yalan konuşuyorlar. Kıdem tazminatının kalkmasını bu ülkedeki sayılı dolar milyarderi işverenler istiyor. Onlardan birisi de LC Waikiki. 

Biliyoruz ki tazminatlarımız fona aktarılacak, ardından devlet bütçesine, oradan da teşvik primi altında işverenlere sunulacak. İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken paraları işverenlere verdikleri gibi. 

Kıdem tazminatı yıllar önce işçilerin bizlere bıraktığı mirastır. Mücadeleler sonucu kazanılmış haktır, kazanımdır. İşverenler zaten yeteri kadar kazanıyorlar. Bizim tazminatımıza göz dikecek kadar aciz hale gelmişler. Bizler kıt kanaat geçiniyoruz zaten. Kimi zaman kiramızı ve faturalarımızı ödeyemiyoruz. Bizim çocuklarımızın da geleceği var. Kıdem tazminatı kalkarsa ne bırakacağız çocuklarımıza. Patronların canı can da, onların çocukları her şeyi hak ediyor da bizimkiler hak etmiyor mu? Bu nasıl adalet! Az da olsa kıdem tazminatı bizim için güvence. İşten çıkarıldığımız zaman toplu para alıyoruz. Şimdi kalktığı zaman, bana 10 yıl sonra verse benim bir kazancım olmayacak ki. Kendimizi de geçtik. Ya bizden sonraki kuşaklar, çocuklarımız ne yapacak? Bizler şimdi mücadele etmezsek çocuklarımız daha kötü koşullarda çalışacak. O zaman bize sormayacaklar mı siz niye korktunuz, niye karşı çıkmadınız diye. Ben hem bir kadın işçi olarak hem de bir anne olarak kesinlikle karşıyım. Yapılan reklamların hepsi yalandır. Kandırmadır. Gelecek nesiller için ne yapılması gerekiyor ise yapmaya hazırız.


Herkesi mücadeleye çağırıyoruz

Maltepe Belediyesi Taşeron İşçileri
İstanbul

BİZLER Maltepe Belediyesi’nde çalışan taşeron işçileriz. Bizim gibi taşeron çalışanların kıdem tazminatı hakkı, her sene girdi-çıktı yapılarak gasbediliyor ya da 11 ay çalıştırma gibi hilelerle kıdem tazminatı almamamız için binbir hileye başvuruluyor. Şimdi de hükümet tüm bu mağduriyeti ortadan kaldırmak üzere kıdem tazminatı fonu oluşturacağını ve herkesin kıdem tazminatı alması için bu fonu oluşturduğunu söylüyor. 

Ancak biz biliyoruz ki bu fonu patronlar istiyor. Önümüzde örnekler de var. Bunlardan birisi İşsizlik Fonu. Milyonlarca işsiz varken İşsizlik Fonu işçiler ve işsizler için kullanılmak yerine patronlara peşkeş çekiliyor. Bunun için eğer biz taşeron işçilerin ve tüm işçilerin kıdem tazminatına bir çözüm bulacaklarsa çözüm fon değil, tüm çalışanlar için devlet güvencesi, anayasal düzenlemelerle 1 gün bile çalışan işçiye kıdem hakkını vermesidir. Buradan tüm işçi arkadaşlarımıza ve sendikalara sesleniyoruz. Kıdem tazminatımız ve geleceğimiz için tüm sendikaları ortak hareket etmeye, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

www.evrensel.net