Kakava Festivali 27’inci kez düzenlendi

Kakava Festivali 27’inci kez düzenlendi

Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali, Türkiye'nin sanat, siyaset ve edebiyat alanında öne çıkan isimlerini ağırladı.

Kırklareli Belediye Başkanlığının bu yıl 27'ncisini düzenlediği "Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali" Türkiye'nin sanat, siyaset ve edebiyat alanında öne çıkan isimlerini ağırladı. Bu yılki ana teması ‘Çocuk’ olan festival Tuna Kiremitçi’den, Ali Poyrazoğlu’na, Zihni Göktay’dan, Kürşat Başar’a birçok yerli ve yabancı konuğa ev sahipliği yaptı. Festivali yaklaşık 40 bin kişi izledi.

FESTİVAL ÇOCUKLARA ADANDI

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun önderliğinde düzenlenen festival, dostluk ve kardeşlik mesajları içerdi. Baharın da habercisi olarak kabul edilen festival son yıllarda ülkenin en büyük sorunlarından biri olan, çocuk istismarına dikkat çekmek için ‘çocuk’ konusu ile işlendi.

ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL OYUN ALANLARI KURULDU

Çocuk’ temalı festivalde çocuklar doyasıya eğlendi. Festival boyunca İstasyon altı festival alanında ve mahallelerde çocuklara yönelik devasa çocuk parkları konuldu. Ayrıca festival boyunca çocuklara eğitici bilim şenliği de düzenlendi.

MAHALLELİ FESTİVALİ SAHİPLENDİ

Festivali geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da mahallelere yayan Kırklareli Belediyesi, mahalle sakinlerinin de festivali sahiplenmesini sağladı. Birçok mahallede yer alan gösteriler ile mahalle halkı festivalin tadını çıkardı.

KARAGÖZ’ÜN ŞAPKASI IŞKIRLAK YENİ SAHİBİNİ BULDU

1600 yıllık mitolojik hikayesi olan ‘Kakava Ateşi’ konuklar tarafından yakıldı ve tüm gün süren etkinlikler başladı. İkinci günün en anlamlı töreni ise "Işkırlak"tı. Işkırlak’ın yeni sahibi usta tiyatrocu Zihni Göktay oldu. Kırklareli Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan ve ilk sahibi Ali Poyrazoğlu olan Karagöz’ün şapkası ‘Işkırlak’, bu yıl düzenlenen tören ile usta tiyatrocu Zihni Göktay’a verildi. 

Festivalin üçüncü günü 19 Mayıs törenleri ile birlikte dolu dolu geçerken, dördüncü günün dikkat çeken etkinliklerinden biri de Kürşat Başar’ın dinletisi oldu. Festivalin son gününde ise Aysun-Ali Kocatepe çifti sahne alarak Kırklareli halkına nostalji dolu anlar yaşattı.

KESİMOĞLU’NDAN TEŞEKKÜR

Festival sonrası teşekkür mesajı yayınlayan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, “Nazım Hikmet'in dizelerini okuyarak yaktığımız Kakava 2017 ateşi, geride çok güzel anılar bırakarak 2018'e kadar söndü. Birçok ünlü ismi ağırladık, onlar artık birer fahri Kırklareli Büyükelçisi, gittikleri yerlerde bizi anlatacaklar. Bir şarkı festivali değil, kültür-sanat festivali olarak düzenlediğimiz bu son dört günde yanımızda olan tüm hemşehrilerime ve bu güzel programı hazırlayan tüm Kırklareli Belediyesi emekçilerine tekrar tekrar teşekkür ediyorum’’ dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net