Mardin’de Gülmen ve Özakça’nın serbest bırakılması istendi

Mardin’de Gülmen ve Özakça’nın serbest bırakılması istendi

KESK Mardin Şubeler Platformu üyeleri Gülmen ve Özakça’nın gözaltına alınmasını protesto etti.

KESK Mardin Şubeler Platformu üyeleri Karayolları Parkında yaptıkları basın açıklaması ve oturma eylemiyle Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gözaltına alınmasını kınadı. 

KESK Dönem Sözcüsü Eylem Ergün okuduğu basın açıklamasında iktidarın baskı ve tehditleri karşısında işi, ekmeği ve hakları için direnen emekçilerin ve onların örgütlü olduğu sendikaların mücadelesi hukuksuz uygulamalarla bastırılmak istendiği vurgulanarak.”Hükümetin, darbecilerle mücadele edeceğiz diyerek ilan ettiği OHAL ve çıkardığı KHK’lar ile haklarında somut ve hukuki hiçbir delil olmayan bağlı sendikalarımızın 3249 üyesinin de içinde olduğu toplamda 105 bin kamu emekçisi isim soyadlarının yer aldığı listelerle bir gecede işsiz bırakılmış ve en temel haklarını kullanabilmeleri fiilen engellenmiştir” denildi.

KHK’larla ihraç edilen ve işlerine iade talebiyle yaptıkları açlık grevinin 75. gününde evlerine yapılan baskınla gözaltına alındığını söyleyen Ergün şunları söyledi: ”Konfederasyonumuz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlıklarından ve yaşamlarından endişe etmektedir.   
Üyelerimiz açlık grevinde kritik bir döneme girmişken, gece baskınıyla gözaltına alınmalarının en naif tanımı işkencedir! Kaldı ki ortada bir suç aranıyorsa, yüz binin üzerindeki emekçinin haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilmesinde ve en temel haklarını kullanabilmelerinin fiilen engellenmesinde aranmalıdır! Bu nedenledir ki üyelerimizin açlık grevinde olmasına dair savcılığın “gezi ayaklanması ya da tekel direnişi gibi olayları tetikleyebilir” biçimindeki tespiti, bu hukuksuzluğun ilanı olmaktadır!
Üstelik söz konusu polis baskını ve gözaltı uygulaması, hükümetin konuyla ilgilendiğini ima eden haberlerin basında yer almasının ardından gerçekleştirmiştir. Bu durum da hükümetin, açlık grevinde kritik döneme girmiş gencecik iki insanın hayatını ne kadar ciddiye aldığını göstermekte, oyalama taktikleriyle böylesine ciddi bir konuyu geçiştirmeye çalıştığının ifadesi olmaktadır.”

Her an sağlık durumlarını kötüye götürebilecek bir enfeksiyonu kapabilme ihtimali olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın derhal serbest bırakılmasını istediklerini belirten Ergün:  “Onların iradelerini yok sayabilecek, gözaltı süresince karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz durumdan ve riskten AKP Hükümeti,  sorumlu olacaktır!
      
Üyelerimiz Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilmelerini,21 Mayıs günü gözaltına alınan Eğitimsen Genel Merkezi Kadın Sekreteri EBRU YİĞİT ‘in serbest bırakılmasını, haksız ve hukuksuz ihraç edilen herkesin görevine iade edilmesini istiyoruz!” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net