İşten atılan BEDA işçileri eylem yaptı

İşten atılan BEDA işçileri eylem yaptı

Ödenmeyen alacakları ile ilgili BEDA Enerji'ye dava açtıkları için işten atılan 8 işçi BEDA Genel Merkezi önünde oturma eylemi yaptı.

Çağlayan'daki BEDA Enerji Genel Merkezi önünde eylem yapan işçiler, hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldıklarını dile getirerek işe iadelerini talep ettiler.

İşçiler "Davalarımızı geri çekmiyoruz işimizi geri istiyoruz" pankartı açarak, "Atılan işçiler geri alınsın", "BEDAŞ'ta direniş kazanacak", "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.  BEDA Enerji bünyesinde çalışan yüzlerce işçi özelleştirme öncesi dönemden kalan alacakları için dava açmış ve bu davaların bir kısmı kazanılmıştı. BEDA Enerji yönetimi bir süre önce işçilere, şirketin aldığı karar gereği davalı işçilerle çalışmayacağını belirterek açılan davaları geri çekmelerini söylemişti. Davalarını geri çekmeyen işçileri işten atmakla tehdit eden BEDA Enerji, 3 hafta önce davalarını geri çekmeyen 18 işçiye Çamlıbel EDAŞ'a bağlı Yozgat, Sivas ve Tokat illerine görevlendirildiklerine ilişkin bildirimler yaptı. Davayı ve sürgünü kabul etmeyen 8 işçi işten atıldı.

'SENDİKA İŞÇİLERİ PEŞKEŞ ÇEKTİ'

Atılan işçilerden Hayrullah Söylemez'in okuduğu basın açıklamasında, açılan alacak davalarının işçilerin en doğal hakları olan ücretlerinin eksik yatırılması ile ilgili olduğu söylendi. Açıklamayı okuyan Söylemez, yasal haklarını talep eden işçilerin işten atılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. İşten atılan işçilerin kısa süre öncesine kadar işyerinde etkili olan Tes-İş Sendikası üyeleri olduğunu belirten Söylemez, "BEDA Enerji yönetimi bu işbirlikçi sendikanın da desteğiyle işçileri davalarını geri çekmeye zorladı. Tes-İş davalarını çekmeyen işçilere işverenin sürgün etme tehdidine karşı açıkça yalan söyleyerek 'sözleşmede var yapacak bir şey yok' diyerek onay verdi. İşçilerin işbirlikçi sendikanın bu tavrına tepki gösterip sendikadan istifa etmeye başlamaları üzerine ise işçileri arayarak 'ikna' etmeye çalıştılar. İşbirlikçi sendika işçileri ikna edemeyince işveren davalarını çekmeyenleri işten çıkarmaya başladı" dedi. Davaları çekmeleri için tehdit edildiklerini dile getiren Söylemez şöyle devam etti: "Ödenmeyen alacaklarla ilgili davaları Tes-İş açacaktı ama özelleştikten sonra toplu iş sözleşmeleri yapmak için kendi işçilerini BEDA'ya peşkeş çekti. Sonra da bizim davadan vazgeçmemiz için kendi temsilcilerine baskı yaptı. BEDA, işçinin iş güvenliğini düşünmüyor 50 kişinin iş yaptığı yerde sayıyı 25 kişiye düşürdüler. Oluşabilecek iş kazalarının tek sorumlusu BEDA ve Tes-İş'tir."

EYLEMLER DEVAM EDECEK

İşten atılan işçilerden Naim Aydın da söz alarak, "Haklı olduğum davamı çekmediğim için sarı sendika Tes-İş ve BEDA tarafından 25'e 2'den atıldım. Bu madde ile atıldığımız için işsizlik maaşından yararlanamıyor, tazminat alamıyoruz. 1 ay sonra nişanım var. Ne yiyip ne içeceğim bunu düşünen yok" dedi. İşten atılan işçilerden Halim Eren "Tes-İş'in sarı sendika olduğunu ispatladığımız ve Enerji-Sen'e geçtiğimiz için işten çıkarıldık" diye konuştu. Hukuksuzca işten çıkarılan işçiler, işlerini geri alıncaya kadar her pazartesi saat 11.30 ile 12.00 arasında BEDA Enerji Genel Merkezi önünde eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

'HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ'

İşçilerin eylemine destek veren DİSK Enerji-Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, BEDA yönetiminin sendikal hakları yok sayarak işçilerin alın terini yok saydığını söyledi. Keskin, "Direk tepelerinde dolaşan bizleriz. Tüm dünyayı aydınlatıyoruz ama açlık pahasına bizi çalıştıranlar hakkımızı arayınca işten çıkarıyor. İstediğiniz kadar açlıkla terbiye etmeye çalışın biz haklıyız çocuklarımızın alın terlerini hiçbirinize bırakmayacağız. Hakkımızı arayacak kazanan biz olacağız" dedi. Keskin, BEDA Yönetimi hakkında yarın suç duyurusunda bulunacakları bilgisini verdi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER BEDA Enerjiİzmir