HDP’de ‘zorunlu’ kongre günü: Delegelerin çoğu tutuklu

HDP’de ‘zorunlu’ kongre günü: Delegelerin çoğu tutuklu

HDP'nin, Yüksekdağ’ın parti üyeliğinin düşürülmesi nedeniyle gittiği kongre başladı.Konuşmalarda delegelerin büyük kısmının tutukluluğuna tepki vardı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 3’üncü Olağanüstü Kongresi tamamlandı. Birçok delegesi de tutuklu bulunan HDP’nin kongresine 284 delege katıldı ve ilk tur oylamada 272 delege oy kullandı. Tek listeyle gidilen seçimde 3’üncü tur oylamada 252 delegenin oylarıyla Selahattin Demirtaş ve parti üyeliği düşürülen Figen Yüksekdağ yerine Serpil Kemalbay eş genel başkanlığına seçildi. 

HDP’nin zorunluluktan kaynaklı gerçekleştirdiği 3’üncü Olağanüstü Kongresinde Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, tutuklu milletvekilleri, DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının fotoğrafları salona asıldı. Kongre Dünya Ticaret Merkezi'nde yapıldı.  

Sadece delege ve HDP bileşeni kurum temsilcilerinin davet edildiği HDP kongre salonuna, Eş Başkan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, HDP tutuklu milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel, Ayhan Bilgen, Ferhat Encu, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Burcu Çelik, hakkında tutuklama kararı çıkarılan Nursel Aydoğan ve Besime Konca ile tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’nın fotoğraflarının yer aldığı ve ortasına “Direnerek Kazanacağız” yazılı büyük boy poster asıldı. 

‘İRADEMİZİ SAHİPLENİYORUZ’

Salonun hemen girişine, “Figen Yüksekdağ Onurumuzdur” yazılı büyük poster dikkat çekti. Divanın ön kısmına “İrademizi Sahipleniyoruz” yazılı pankart asılırken salona ayrıca, “Tutuklu ve hükümlü öğrencilere özgürlük”, “Çocuk istismarına son”, “Emeğimiz bedenimiz kimliğimiz bizimdir”, “Demokratik Cumhuriyet Ortak Vatan”, “Genç Başladık Genç Başaracağız”, “Barış ve Çözüm İçin”, “İmralı’da tecride son”, “Demokratik Anayasa için buluşalım”, “Kadın cinayetlerine son”, “Yeni yaşam için radikal demokrasi” yazılı pankartlar asıldı. 

HDK Eş Sözcüleri Gülistan Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Sıtkı Güngör ile MYK üyesi Sedat Şenoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Vekili Gülcihan Şimşek, Yeşiller Sol Gelecek Partisi (YSGP) Eş Genel Başkanı Naci Sönmez, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve Ahmet Kaya, Devrimci Parti Genel Başkan Ufuk Göllü ile Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş Sözcüsü Saniye Evren, DTK ve HDK Gençlik ve Kadın Meclisi üyeleri de kongreye katıldı.

Müge Yamanyılmaz tarafından yapılan açılış konuşmasında salondakiler, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice selamlandı.

‘DELEGELERİMİZİN ÇOĞU TUTUKLU’

Divan Başkanlığına Ali Ürküt seçilirken, Atiye Eren ve Hüda Kaya divan üyeliğine seçildi. Ali Ürküt yaptığı kısa konuşmada, HDP’nin ve önceki partilerin daha büyük salonlarda, büyük katılımlarla görkemli yapıldığını hatırlatarak, “Bu kongre farklı, bu kongre zorunlu bir kongre, bize dayatılan bir kongre. Biz de bu zorunlu kongreyi delegelerin katılımı ile bu kongreyi gerçekleştirme durumunda kaldık. Delegelerimizin hepsini de buraya getiremedik; çünkü büyük bir kısmı cezaevlerinde tutuklu bulunuyorlar” dedi.

'20 MAYIS MÜCADELE TARİHİNDE NOT EDİLECEKTİR'

Kongre’nin yapıldığı 20 Mayıs’ın, 20 Mayıs 2016 tarihinde TBMM’ye darbe yapılarak HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırıldığı tarihe denk geldiğini belirten Ürküt, “Bugün başta eş genel başkanlarımız, vekillerimiz aramızda değiller. Bizim açımızdan bugününün böyle bir anlamı da var. Türkiye mücadele tarihi bu günü, karanlık tabloyu not edecektir. Bunun müsebbibi olan başta iktidar ve muhalefet tarih önünde bunun hesabını verecektir” dedi.

HDP 3’üncü Olağanüstü Kongresi’nde eş genel başkanlığa Selahattin Demirtaş ve Serpil Kemalbay getirildi.

'BU BAYRAĞI HİÇ DÜŞÜRMEYECEĞİZ’

Kongrenin kapanış konuşmasını yapan yeni HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “Bu zorunlu kongrede bu onurlu görevi bana verdiğiniz için herkese teşekkür ediyorum. Selahattin Demirtaş ve kendi adıma teşekkür ediyorum. Bu bir onurdur, biz bu bayrağı yerlerden almadık hiç düşürmeyeceğiz. Bu bir görev devridir” dedi. 

‘UMUDA YOLCULUĞU DURDURMAK İSTİYORLAR’

Yapılan zorunlu kongrenin HDP’lileri birbirlerine daha çok yaklaştıracağını ve HDP’den başka bir umut olmadığını dile getiren Kemalbay, “Bu kadar çok eş genel başkanları ve vekillerimizin tutuklanması, bu kadar çok saldırının tek nedeni bu umuda yolculuğu durdurmaktır. Onlar içeride, biz dışarıda, barış için, demokrasi için, halkların kardeşliği ve adalet için yükselttiğimiz bu mücadeleyi daha da ileriye taşıyacağız” diye konuştu. 

‘BİRLİKTE KAZANACAĞIZ’

Kadın özgürlüğü, barış ve demokrasi için sonuna kadar mücadele edeceklerini kaydeden Kemalbay, “7 Haziran’da halklar bu mücadeleye, HDP’ye büyük bir destek verdi. Bizler bu umuda yolculuğu muhakkak tamamına vardıracağız ve eş genel başkanımızın daha önce söylediği gibi bu gemiyi mutlaka limana vardıracağız” diye konuştu. Kemalbay, eksikliklere de dikkat çekerek, “Bu kongreyi fırsata çevirerek, gücümüzü daha perçinleyerek mahalle mahalle, ev ev, sokak sokak örgütlenerek, örgütlülüğümüzü daha çok yükselterek tamamlayacağız” dedi. 

PM ASİL LİSTESİ

Abdurrahman Doğar, Adalet Aydın Sözkesen, Alaattin Semir Zuğurli, Ali Kenanoğlu, Ali Ürküt, Alp Altınörs, Arife Çınar, Asiye Kolçak, Aycan İrmez, Aydın Erdoğan, Ayhan Bilgen, Aylin Hacaloğlu, Aysel Çalağan, Aysel Tuğluk, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Berktay Hacımirzaoğlu, Ayşe Erdem, Azad Barış, Bahar Taş, Bedia Akkaya, Bedriye Yorgun, Berfin Özgü Köse, Berkat Kar, Besime Konca, Betül Ünsal, Beycan Taşkıran, Bülent Aşa, Cahit Kırkazak, Can Memiş, Celalettin Can, Cemil Elden, Cevdet Konak, Cihan Erdal, Coşkun Üsterci, Çilem Küçükkeleş, Dirayet Taşdemir, Elif Bulut, Emine Beyza Üstün, Emirali Türkmen, Erkan Cengiz, Erkan Karabay, Fatma Gök, Fatma Kurtulan, Feray Mertoğlu, Gençay Gürsoy, Gülsen Ülker, Gülsüm Ağaoğlu, Gülşen Uzuner, Günay Kubilay, Hakkı Saruhan Oluç, Hişyar Özsoy, Hüsamettin Özdem, Hüseyin Gözen, Hüseyin Yılmaz, İbrahim Akın, İlkay Yenigün, İzzet Karadağ, Kıvanç Eliaçık, Leman Kiraz, Mahmut Akbaş, Mehmet Hüsamettin Yürek, Mehmet Nuri Güneş, Mehmet Salih Yıldız, Meral Danış Beştaş, Metin Kılıç, Mukaddes Erdoğdu Çelik, Murad Mıhcı, Musa Piroğlu, Mustafa Avcı, Müge Yamanyılmaz, Müşerref Geçer, Nadir Yıldırım, Nimetullah Erdoğmuş, Nuran İmir, Orhan Çelebi, Osman Baydemir, Ömer Önen, Özgür Zeydanoğlu, Perihan Ağaoğlu, Pınar Akdemir, Pınar Aydınlar, Rıdvan Turan, Selahattin Aslan, Sema Uçar, Semra Demir, Semra Uzunok, Sevgi Örüç, Sevtap Akdağ Karahalı, Sezai Temelli, Sultan Özcan, Ümmü Atiye Eren, Yağmur Yurtsever, Yılmaz Yücel, Yurdusev Özsökmenler, Zahide Besi, Zarife Atik, Zeki Çelik, Zeynep Boğa, Zeynep Nilgün Salmaner, Ziya Çalışkan.

MERKEZ DİSİPLİN KURULU ASİL ÜYELERİ 

Hamit Geylani, Hatice Erbay, Mahmut Demirel, Şilan Aydın Üzgeç, Nuriye Taka, Yeliz Yıldırım, Mahmut Çavlı, Sinem Coşkun, Zahit Mutlu.

UZLAŞMA KURULU ASİL ÜYELERİ

Ali Haydar Konca, Özgür Sevgi Göral Birinci, Yavuz Önen, Kifayet Ceylan, Taşkın Aktaş. (Ankara/DİHABER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Mayıs 2017 17:24
www.evrensel.net
ETİKETLER HDP