OHAL’den güç alan patron işçilere gözdağı veriyor

OHAL’den güç alan patron işçilere gözdağı veriyor

PETKİM'de toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürerken OHAL'e dayanılarak Valilik kararıyla 6 işçi işten atıldı.

Turan KARA
Eren SARAN
İzmir

PETKİM’den OHAL’e dayanılarak Valilik kararıyla 6 işçi işten atıldı. PETKİM yönetimi tazminatsız işten atmayı, işçilere yöneltilen suçlamayla ilgisi olmayan İş Kanunu’nun 25/2 maddesine dayandırdı. İşçiler işsizlik ödeneğinden de yararlanamaz hale getirildi. PETKİM’de geçen bir hafta içinde atılan işçi sayısı 15’e ulaşırken, 15 Temmuz’dan sonra işten atılan işçi sayısı ise 50’yi geçti. Sözleşme sürecinde yaşanan işten atmalarla “Ağzını açan herkes atılabilir” mesajı verildiğine dikkat çeken işçiler, ana taleplerinin iş güvencesi olduğuna dikkat çekti. 

Azeri SOCAR Holding ile PETKİM işçilerinin TİS görüşmelerini sürdüren Petrol-İş bir yandan da hukuka uygun olmayan ve mevcut TİS’e aykırı işten atmalarla uğraşıyor. Son olarak işten atılan işçilerden 3’ü, sendikal hakları konusundaki mücadeleci tavırları ile biliniyor. 

TİS GÖRÜŞMESİ ÖNCESİ TOPLANTI

Petrol-İş Aliağa Şubesi 18 Mayıs’taki sözleşme görüşmesine gitmeden sendika binasında üye bilgilendirme toplantısı yaparak TÜPRAŞ sözleşmesini ve yaklaşan PETKİM görüşmesini değerlendirdi. 

TÜPRAŞ sözleşmesi ile ilgili patronun dayatmalarının mücadeleyle boşa çıkarıldığı, zam oranının daha yüksek olabilmesi için 4 şube işçilerinin daha fazla birlik ve mücadele sergilemesi gerektiği konuşuldu. PETKİM’le ilgili temel tartışma konusu ise işten atmalar oldu. İşten atılanların geri alınması ve işten atmaların engellenmesi konusu tartışıldı.  

‘ÖNEMLİ OLAN İŞ GÜVENCEMİZ’

İşten atmaların yelpazesinin genişlediği, sessiz kalınırsa ağzını açan herkesin atılabileceği vurgulandı. İşten atılan işçiler için savcılıktan ve emniyetten sabıka kağıdı alınarak, yapılan haksızlığın herkese anlatılması ve mücadele sürecinin buna göre belirlenmesi karar altına alındı. 

‘FETÖ’ bahanesiyle arkadaşlarının işten çıkarılmasına tepki gösteren işçiler, “Önemli olan iş güvencemiz. Yarın öbür gün 40-50 kişilik bir liste ile gelip temsilcileri işten çıkarmak isterlerse ne olacak” diye sordu. Türkiye’nin 1994 yılında imzaladığı ILO sözleşmesinin kanun hükmünde sayıldığını vurgulayan işçiler, şöyle devam etti: “Sözleşmenin 158’inci maddesi açıkça ifade eder ki bir işçinin temsilci adayı olması dahi iş akdinin feshinin önünde engeldir. İşten atılan arkadaşlarımızdan biri temsilci adayı olmuştur ve birinci yedektedir” dedi. Ayrıca bu sürecin sonunda ILO’nun PETKİM’deki işten çıkarmaları takibe alacağını ifade eden işçiler PETKİM’in kalifiye işçileri işten çıkararak olası iş kazalarının da önünü açtığına vurgu yaptılar. 

İşçiler, toplusözleşme süreci devam ederken, işten atmalarla psikolojik baskı kurulmak istendiğine di dikkat çekti. 

YAPMADIĞIM ŞEYLERLE SUÇLANIYORUM! 

İşten çıkarılan işçilerden biri de bu süreçte kendisine atılan suçlamalar sonrası onurunun kırıldığını ve tarafına bu maddeye ilişkin hiçbir uyarının yapılmadığını tutanak ve kanıt olmadan işten çıkarıldığını söyledi. 2014’ten bu yana PETKİM’de çalıştığını belirten işçi, “Bu kararın siyasi hesaplar etrafında olduğunu düşünüyorum 25/2 benim asla ilişkilendirilemeyeceğim bir madde. Fabrika içerisinde ne hırsızlık yaptım, ne uyumsuz bir çalışma içerisinde oldum” dedi. Yasal süreci sonuna kadar götüreceğini gerekirse AİHM’ye başvuracağını söyleyen işçi, ”Tüm dünya SOCAR’ı tanısın ve bilsin bizim burada artık iş güvencemiz yok” diye konuştu.  Sendika yönetimi ve diğer tüm işçi arkadaşlarıyla bu süreci birlikte yürütmek istediğini belirten işçi kıdem ve ihbar tazminatlarını verseler dahi işlerinin elinden alınmasını kabul edemeyeceklerini vurguladı. 

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Mayıs 2017 05:31
www.evrensel.net
ETİKETLER PETKİMOHAL