Cumhuriyet için Ankara'da adalet nöbeti

Cumhuriyet Gazetesinin tutuklu yazar ve yöneticileri için Ankara Adliyesi önününde adalet nöbeti tutuldu.

Cumhuriyet Gazetesinin tutuklu yazar ve yöneticileri için Ankara Adliyesi önününde adalet nöbeti tutuldu. Avukatların tuttuğu adalet nöbetine CHP Milletvekili Mahmut Tanal da destek verdi. CHP'li Tanal'ı iten güvenlik görevlisini amiri tarataklayınca avukatlar kurtardı. 

Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticileri için tutulan adalet nöbeti Ankara Adliyesi önünde de tutuldu. Buradaki adalet nöbetini destek olmaya CHP Milletvekili Mahmut Tanal da katıldı. Avukatlar adına basın açıklamasını okuyan ÇHD Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz, Türkiye'de son süreçte tutuklamaların tedbir niteliğinden uzaklaşarak ceza niteliğine büründüğünü, talimat verilip insanların cezaevine gönderildiğini söyledi. Yılmaz, gazeteci, bilim insanı, milletvekili, belediye başkanı, avukat, yazarların adaletsizce tutuklanmasına tepki göstererek, “Bu yapılanlara toplumdan yeterince tepki gelmedikçe ses çıkmadıkça daha da ileriye gidilmektedir. Gözaltı birimlerinde ve cezaevlerinde işkence uygulanmaktadır. Bu nedenlerle avukatlar olarak tutuklu meslektaşlarımız Akın Atalay, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör nezdinde başlattığımız adalet nöbetini her perşembe saat 11.30 - 12.30 arasında Ankara Sıhhiye Adliyesi'nde gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

'GELECEĞİMİZİ ÇALDIRMAYACAĞIZ'

Avukat Yılmaz'ın ardından söz alan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, 3 meslektaşlarının örgüt üyesi olmamasına rağmen tutuklandığını ancak meslektaşları hakkında soruşturma yürüten savcının terör örgütü üyeliğinden tutuksuz yargılandığını söyledi. Tanal, ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın sağlık durumu gerekçe gösterilerek serbest bırakıldığını hatırlattı. Tanal, avukatları tutuklayan zihniyetin birgün o avukatlara ihtiyacı olacağını sözlerine ekledi. 

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar'dan Nuray Özdoğan ise meslektaşlarına yapılan saldırının ülkenin geleceğine yapılan bir saldırı olduğunu belirterek “Geleceğimizi çaldırmayacağız” dedi.

GÜVENLİĞİ AMİRİNDEN YİNE AVUKATLAR KURTARDI

Açıklamaların ardından avukatlar bir süre oturma eylemi yapmak istedi. Ancak polis buna izin vermedi. Bunun ardında avukatlar adliye içerisine girdi. Bu sırada adliyenin güvenlik amiri ve CHP'li Tanal arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Tartışma sırasında güvenlik görevlilerinden birisi CHP'li Tanal'lı itekledi. Tanal ise “sen kimsin gel buraya” dedi, güvenlik amiri ise özel güvenliği “git buradan git” diyerek uzaklaştırdı. Tanal'ın özel güvenliğin ardından gitmesiyle olay büyüdü. Özel güvenliği yakalayan Tanal güvenlikle konuşurken, bu seferde güvenlik amiri güvenlik görevlisini tartakladı. Özel güvenlik görevlisini, amirinin elinden avukatlar aldı. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Mayıs 2017 15:38
www.evrensel.net