Cumhuriyet muhabirine ‘Soğandan MİT çıktı’ cezası

Cumhuriyet muhabirine ‘Soğandan MİT çıktı’ cezası

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Canan Coşkun'a 'Soğandan MİT çıktı' başlıklı haberinden dolayı 301. maddeden 10 ay ceza verildi.

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

Cumhuriyet gazetesi yargı muhabiri Canan Cokun'un "Soğandan da MİT çıktı" başlıklı haberinden TCK 301. madde ile yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. "Devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı" iddiasıyla Coşkun'a 10 ay hapis cezası veren mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. 

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında Canan Coşkun ve avukatı hazır bulundu. Duruşmayı Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ile Coşkun'a destek için gelen gazeteciler izledi. 

'COŞKUN GAZETECİLİK GÖREVİNİ YAPTI'

Coşkun esasa ilişkin son savunmasında, söz konusu haberde herhangi bir hakaret ve aşağılama kastı olmadığını belirterek beraatini talep etti. Coşkun'un avukatı Abbas Yalçın ise Akçakale'de yakalan tırların ve olaya ilişkin hazırlanan iddianamenin de haber olduğuna değinerek, söz konusu haberin sanık tarafından dava dosyasına sunulan dilekçenin esas alınarak yapıldığını söyledi. Yalçın, Coşkun'un iddianamesini hazırlayan Savcı Murat İnam'ın FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla 2 kez müebbet ve onlarca yıl hapisle yargılanmasına ve HSYK'ya şikayet edilmesine rağmen hala görevinin başında olduğunu belirterek, “Savcı, 12 satırlık bir iddianame hazırlamış ve sadece başlığa bakarak haberin içeriğine bakmaksızın soğan ve mitin yan yana gelmesini hakaret unsuru saymış. İddianamede haber verme sınırlarının aşıldığına dair tek bir iddiada yok. Bu haber dava dosyasında yer alan dilekçeden yapılmış sıradan bir adli haberdir. Her gazeteci görevi gereği bunu yapmalıdır. Kamunun bilmesinde yarar olan bir husus haberleştirilmiş, müvekkilim de görevini yapmıştır. Beraatini talep ediyorum" dedi. 

10 AY HAPİS CEZASI

Kararını açıklayan mahkeme, suçun sabit olduğuna hükmetti. Mahkeme, meydana gelen neticenin ağırlığı ve kastın yoğunluğu gerekçesiyle yasada belirtilen 6 aylık ceza alt sınırından uzaklaşarak, Coşkun'a önce 1 yıl, ardından da takdiri indirim uygulayarak 10 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. 

'MAHKEMELER GAZETECİLİK FAALİYETLERİNİ HEDEF ALIYOR'

Kararı Evrensel’e değerlendiren Coşkun, “Dosya sanıklarının MİT faaliyetiyle patlayıcıları soğanla kamufle edip IŞİD'e gönderdiklerini söylemesinin yanında 'Soğandan MİT çıktı' başlığı somut durumu anlatıyor. MİT'in bu faaliyetinin yanında haberde kullanılan başlık oldukça masum. MİT'in böyle bir faaliyetinin bulunup bulunmadığının sorgulanması gerekirken, mahkemeler dün olduğu gibi bugün de TCK 301. madde ile gazetecileri gazetecilik faaliyetleri nedeniyle hedef alıyor” dedi.

‘CEZA GAZETECİLERE ‘ÜSTÜNE GİTMEYİN’ UYARISIDIR’

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Coşkun’a hapis cezası verilmesine tepki gösterdi. 

Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Coşkun’a verilen cezanın kabul edilemez olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: Coşkun, gizlenmek istenen bir gerçeği yazdı ve kamuoyundan saklanmak istenen bir gerçeği ortaya çıkardı. Verilen ceza gazetecilere 'Gerçeğin üstüne gitmeyin...' uyarısıdır. Bu ceza ile birlikte Türkiye, düşünceyi ifade ve haber alma hakkını engelleme liginde bir üst basamağa daha çıkmıştır. Gazetecilik suç değildir ve iktidarın bu gerçeği kabul etmesi gerekir. Meslektaşımız Canan Coşkun’la dayanışma içinde olacak ve medyanın özgürleşmesi için verdiğimiz mücadeleyi sürdüreceğiz. Kararı meşru görmüyor; devlet sırrı kavramının arkasına sığınılarak ceza verilmesini reddediyoruz. 

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Mayıs 2017 12:32
www.evrensel.net