05 Nisan 2017 11:48

36. İstanbul Film Festivali’nin açılışı yapıldı

Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 36’ncı İstanbul Film Festivali’nin açılış töreni yapıldı.

36. İstanbul Film Festivali’nin açılışı yapıldı

Paylaş

Maslak’taki TİM Show Center’da düzenlenen ve sunuculuğunu Ünlü Oyuncu Cem Davran’ın yaptığı açılış törenine, festivalin onur konuğu, dünyaca Ünlü Oyuncu SIR Ian McKellen’ın yanı sıra İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, Türkiye sinemasının önemli isimleri ve davetliler katıldı.

6 FARKLI KATEGORİDE 59 FİLM YARIŞACAK

Törende daha sonra, festivalin yarışmaları ve jüri üyeleri de tanıtıldı. 36. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları, Seyfi Teoman En İyi İlk Film, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması olmak üzere 6 farklı kategoride tam 59 film yarışacak. Bu yıl Altın Lale Uluslararası Yarışma jürisinin başkanlığını Yönetmen Reha Erdem, Altın Lale Ulusal Yarışma jürisinin başkanlığını ise Yönetmenler Durul Taylan ve Yağmur Taylan üstlenecek.

SİNEMA ONUR ÖDÜLÜ’NÜ SAHİBİ PİRHASAN, ÖDÜLÜ HAPİSTEKİ GAZETECİLER ADINA ALDI

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen Onur Ödülleri, bu yıl sinemaya yıllar boyu emek vermiş 6 değerli isme verildi. Festivalin Sinema Emek Ödülü’nün sahibi, sinemayla ilgilenen hemen herkesin kendisinden bir şeyler öğrendiği bir eğitmen ve sinefil Mithat Alam oldu. Kendi adıyla kurduğu Mithat Alam Film Merkeziyle sinemaseverlere, öğrencilere, genç sinemacılara, sinema alanındaki bilgisini yeni kuşaklara aktaran Mithat Alam’a ödülü, hayatını kaybetmeden kısa süre önce sunulmuştu.

Türkiye sinemasının duayenlerinin hayatlarını konu alan çalışmalara da yönetmen olarak imza atan, her yapıtıyla seyircilerin hayranlığını kazanan, Usta Görüntü Yönetmeni Çetin Tunca’ya festivalin Sinema Onur Ödülü’nü Usta Yönetmen Feyzi Tuna takdim etti.

Türkiye sinemasının unutulmaz kişiliklerinden Macit Koper’e de Sinema Onur Ödülü verildi. Anayurt Oteli’nde hayat verdiği Zebercet karakteriyle sinemada iz bırakan Oyuncu Macit Koper’e ödülünü, Usta Oyuncu Hale Soygazi takdim etti.

Barış Pirhasan, festivalin diğer Sinema Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Pirhasan, ödülü hapisteki gazeteciler adına aldığını belirterek şunları söyledi: “Onurlu olmak bugün her zamankinden zor galiba. Ben bu ödülü şu anda cezaevlerinde kalan gazeteci, sanatçı ve bütün dostlarıma, yoldaşlarıma alıyorum.” Adem’in Trenleri gibi başarılı filmlerin yönetmeni, Türkiye sinemasının en özgün isimlerinden Barış Pirhasan’a ödülünü Oyuncu Nurgül Yeşilçay verdi. Selma Güneri, festivalin diğer Sinema Onur Ödülü’nü aldı. Selma Güneri, ödülünü Ediz Hun’dan aldı.

SIR IAN McKELLEN’A ONUR ÖDÜLÜ

İstanbul Film Festivali’nin son Onur Ödülü, Richard III’ten Yüzüklerin Efendisi’ne birçok filmdeki rolleriyle akıllara kazından, sinemanın yanı sıra usta Shakespeare yorumlarıyla tiyatro alanında da dünyanın en sevilen aktörlerinden, 6 kez Laurence Olivier tiyatro ödülünü almış, Bafta ve Oscar adaylıkları, Altın Küre ve Tony ödülleri de olan dünyaca ünlü oyuncu Sir Ian McKellen’a verildi. Ödülü İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan takdim etti.

British Council iş birliğiyle İstanbul Film Festivali’nin onur konuğu olan Sir Ian McKellen, festival kapsamında yenilenmiş kopyasıyla gösterilecek Richard III’ün Atlas ve Rexx sinemalarındaki gösterimlerine katılarak sinemaseverlerle buluşacak, 7 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesindeki festival sohbetinde de hayranlarıyla bir araya gelecek.

Açılış töreninin ardından 36. İstanbul Film Festivali’nin Galalar bölümünde de gösterilecek, Tassos Boulmetis’in yönettiği Lodos / Notias filmi izleyicilerle buluştu. Filmin yönetmeni Tassos Boulmetis ile oyuncuları Yiannis Niarros ile Chara Mata Giannatou’da gösterime katıldı.

61 ÜLKEDEN 203 FİLM GÖSTERİLECEK

Tam 36 yıldır sinema sanatının en yeni, en iyi, en doyurucu örneklerini sunan İstanbul Film Festivali, 5-15 Nisan tarihleri arasında zengin bir programla festival takipçileriyle buluşacak. Festivalde, 15 Nisan Cumartesi gününe kadar, 9 sinema salonunda dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yeni keşiflere ve gizli hazinelere, 61 ülkeden 207 yönetmenin 186 uzun metrajlı ve 17 kısa filmi gösterilecek. 11 gün boyuna, film gösterimlerinin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetlerden konserlere ve özel etkinliklere sinemayla dolu günler yaşanacak.

ÖNCEKİ HABER

Mersin’de ev baskınları: Çok sayıda gözaltı

SONRAKİ HABER

Afrin açıklamaları nedeniyle EMEP Başkanı Selma Gürkan'a ceza istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa