Ferhat Encu 'polise mukavemet'ten hakim karşısına çıktı

Ferhat Encu 'polise mukavemet'ten hakim karşısına çıktı

Silopi’de yasak döneminde bulunduğu evi basan polislere 'mukavemet ettiği' ve 'görevini yaptırmadığı' iddiasıyla Ferhat Encu’ya açılan dava görüldü.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nün Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde evini basan polislere “mukavemet” ve “görevini yaptırmamak” iddiasıyla hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Silopi 1. Asliye Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Ferhat Encu SEGBİS ile katıldı. 

Duruşmaya Ferhat Encu'nun tartıştığı askerler katılmazken, olaydan sonra arama tutanağını Encu'nun bulunduğu eve getiren iki polis müşteki sıfatıyla katıldı. Polisler tarafından basın mensuplarının davayı izlemeleri engellendi. 

Duruşmada savunma yapan Encu, dokunulmazlıklarının kaldırılarak tutuklanmalarının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, “Bizim dışımızda AKP, CHP ve MHP'li milletvekillilerin birçok fezlekesi olmasına rağmen bugüne kadar onlara yönelik bir dava açılmamıştır. Bu da şunu gösteriyor ki sadece HDP'ye yönelik bir dokunulmazlığın kaldırılması söz konusudur” dedi. 

Silopi’de sokağa çıkma yasağının 14 Aralık 2015 tarihinde başlandığını ve o dönem öğretmenlere gönderilen mesaj ile yasağın başlayacağının anlaşıldığı belirten Encu, “Yasağın başlamasıyla bizim görevimiz her zaman ve her koşulda halkın yanında olmaktır. Sonuçta ben burada yüzde 85 oy ile seçilmiş bir vekilim ve her koşulda halkımızın yanında olmam gerekmektedir. Onun için yasak boyunca Silopi'de bulundum” dedi. 

‘ARAMA İZİNLERİ OLUP OLMADIĞINI SORDUM’

Olay günü aynı bina içinde bulunan başka bir yurttaşın evine kahvaltıya gittiklerini ve o sırada apartman kapısının kırıldığını kaydeden Encu, “Binanın kapısının kırıldığını duydum balkondan askerlere; ‘Ne yaptıklarını, bu şekilde mi olur?’ diye sordum. Kendileri de 'Hemen içeriye gir yoksa seni vururum' diye bir söylemle bana karşılık verdi. Bunun üzerine ben de içeri girdim ve çok geçmeden bina kapısı kırıldı. Hemen dışarı çıkıp kendilerinin niye böyle yaptıklarını, bir arama kararlarının olup olmadığını sordum. Arama kararlarının olmadığını söyleyen askerler, 'Şuan bir operasyondayız ve bu yüzden bize her türlü yetki verilmiştir.' dendi. Ben milletvekili olduğumu bu yaptıklarının hukuksuz olduğu, bir milletvekilinin olduğu ev arama yapılamayacağını söyledim. Arama kararını istedim. Kendilerinin kim olduğu öğrenmek için kimliklerini istedim. İki saat sonra Terörle Mücadele Müdürlüğü ekipleri arama kararını getirdiler” diye konuştu. 

Vekil olarak kendilerine yapılan uygulamaları görünce yaşam güvencesinden endişe ettiğini vurgulayan Encu, “O zaman Kaymakamı aradım ancak yerinde olmadığı söylendi ve bunları özel kaleme aktardım. Ben burada herhangi bir suç işlemedim. Ben de orada bir kamu görevlisiydim ve vekil olarak dokunulmazlığım bulunuyor” diyerek beraatını istedi. 

Ardından söz alan avukatları da Encu’nun beraatını talep etti. 

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 11 Mayıs tarihine erteledi. (DİHABER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Şubat 2017 20:09
www.evrensel.net
ETİKETLER Ferhat EncuSilopi