13 Şubat 2017 13:47

Referandum öncesi yurt genelinde gözaltı furyası!

Yurdun dört bir yanında ev baskınları düzenlendi. Referandum öncesi yapılan operasyonlarda, ‘Hayır’ diyen 150’den fazla kişi gözaltına alındı.

Referandum öncesi yurt genelinde gözaltı furyası!

Paylaş

İstanbul, Antep, Antalya, Mersin, İzmir, Kocaeli, Bursa, Edirne, Bingöl, Dersim, Malatya, Siirt ve Hakkari'de sabah çok sayıda eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Yurt genelinde 150’den fazla HDP, DBP, HDK, TJA, Eğitim Sen, ESP ve SYKP üye ile yöneticileri gözaltına alındı. İstanbul Alibeyköy'deki polis baskınında bir kişi ayağından vuruldu.

İSTANBUL: İstanbul’un birçok ilçesinde eş zamanlı olarak düzenlenen ev baskınlarında 70 kişi gözaltına alındı. 34 kişi için de yakalama kararı var. Gözaltına alınanlar, sağlık kontrolünün ardından Vatan Caddesi üzerinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanlar arasında Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Eğitim Sen üye ile yöneticileri yer alıyor.

İstanbul Alibeyköy'de polisin Deniz Erden (40) isimli yurttaşı ayağından vurduğu iddia edildi. Erden'in avukatı Şükriye Erden, gece eve baskın yapan polislerin kapıyı tekmelediklerini, Erden'in ise ‘Kim o’ diye seslendiğini ve polislerin buna karşı ses çıkarmadığını söyledi. Erden, müvekkili Deniz Erden'in kapıyı çalanların hırsız olduğunu varsayması üzerine eline demir bir çubuk alarak kapıyı açtığı sırada polislerin ateş ederek ayağından vurduğunu söyledi. Av. Erden, müvekkili Deniz Erden'in vurulduğu sırada evde hamile olan eşinin de bulunduğunu söyledi. Deniz Erden'in nereye götürüldüğü öğrenilmedi.

ANTEP: Gözaltı operasyonlarının bir diğer adresi Antep oldu. HDP yöneticilerinin evlerinde yapılan aramaların ardından aralarında HDP eski İl Eş Başkanı Atiye Okay ile parti üyeleri Abudurahman Kartal, Diyar Kazak, Ahmet Satılmış, Talat Yılmazsoy ve Eyüp Şahman gözaltına alındı.

İZMİR: İzmir’in Menemen, Menderes, Urla, Bayındır ve Torbalı ilçeleri ile kent merkezinde 50 civarı adrese de eş zamanlı baskın düzenlendi. Evler didik didik arandıktan sonra adreslerde bulunan bilgisayar ve birçok eşyaya el konuldu. Operasyon sonrası aralarında SYKP, ESP ve HDP yöneticilerinin de bulunduğu 35 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltılara Barış Bloku'nun yaptığı eylemler, kadın örgütlerinin kadına yönelik şiddete karşı gerçekleştirdiği eylem ve sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımların gerekçe gösterildiği öğrenildi.

BİNGÖL- DERSİM: Bingöl ve ilçelerinde sabah saatlerinde eş zamanlı yapılan operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı. Dersim’de ise ev baskınlarında DBP il eski eş başkanı Gülseven Yıldız, eski yöneticisi Necla Kılıç gözaltına alınırken, Nazimiye ilçesinde ise DBP’li Encümen Selvi Güneri sabah saatlerinde yapılan baskınlarla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

SİİRT-HAKKARİ-MERSİN: Siirt merkezde eş zamanlı ev baskınları düzenlendi. Baskınlarda KURDÎ-DER yöneticileri HDP yöneticileri gözaltına alındı. Hakkari'de de sabah saatlerinde eş zamanlı ev baskınları yapıldı. Yapılan aramaların ardından HDP İl Eş Başkanı Sefer Berk, DBP eski PM Üyesi Mehmet Sıddık Akış, Belediye eski Başkan Yardımcısı Mikail Erdal, Arafat Özek ve Sevda Gündüz gözaltına alındı. Mersin’de de ev baskınları yapıldı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Aralarında HDP’liler ile kayyım atanan Akdeniz Belediyesi’nin çalışanlarının yanı sıra mahalle muhtarlarının da olduğu öğrenidi.

ADANA-ANTALYA: Adana'daki operasyonda ise 26 kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi. Gözaltına alınan HDP'liler, Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Antalya’da da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilen 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

KOCAELİ-BURSA-EDİRNE: Kocaeli''nin Dilovası ilçesinde 7 HDP'li gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Derince Kaşkal Polis Merkezi'ne götürüldü. Bursa'da yapılan ev baskınlarında ise en az 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Bursa İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Edirne'de de 1 kişi gözaltına alındı.

MALATYA: Malatya’da sabah saatlerinde eş zamanlı olarak yapılan operasyonla DBP il yöneticisi Beyaz Adıyaman, HDP il yöneticileri Behçet Tunç, HDP Akçadağ ilçe yöneticisi Süleyman Aktaş ile HDP üyeleri Suna Gedik, Besime Cebe ve Hayri İnan’ın da aralarında bulunduğu 22 kişinin evlerinde arama yapılarak göz altına alıntı. Gözaltına alınanlar Malatya Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Konu ile ilgi Evrensel’e açıklama yapan HDP Malatya İl Eş Başkanı Özcan Ağdaş, “Siyasi iktidar, muhaliflerin üzerindeki baskıyı artırarak zulme dönüştürdü. Parti olarak ‘Hayır’ diyeceğimizi açıklamamızın ardından partimiz üzerindeki baskı milletvekillerimizin, il başkanlarımızın ve üyelerimizin tutuklanmasıyla ağırlaşarak devam ediyor. Referandum çalışmalarımız siyasi iktidar tarafından engellenerek adeta referandum sürecini baltalanmaya çalışılıyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

KOÜ'de polis saldırısı: 10 gözaltı

SONRAKİ HABER

Trabzonspor: GS Store'a yönelik şiddet olayını tasvip etmiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa