09 Haziran 2012 09:30

Kadınlar kürtaj hakkı için sokaklara çıktı

Dün akşam birçok ilde alanlanlara çıkan kadınlar kürtaj hakkı için nöbet tuttu.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kürtaja ilişkin açıklamalarını protesto eden kadınlar, kadın bedeni üzerinden erkeğin ve devletin elini çekmesini isteyerek “Kürtaj haktır Uludere katliamdır” dedi.İstanbul&rs

Kadınlar kürtaj hakkı için sokaklara çıktı
Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kürtaja ilişkin açıklamalarını protesto eden kadınlar, kadın bedeni üzerinden erkeğin ve devletin elini çekmesini isteyerek “Kürtaj haktır Uludere katliamdır” dedi.

İstanbul’da Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen binlerce kadın renklerini, inançlarını, düşüncelerini, mücadelelerini ortaklaştırdı. Şarkılarla, halaylarla, atılan sloganlarla oldukça renkli bir havaya bürünen Galatasaray Meydanı, saatlerce kadınların coşkusuna ev sahipliği yaptı. Akşam 20.00’de başlayan 23.00’e doğru noktalanan oturma eylemi boyunca kadınlar, hükümete olan tepkilerini sloganlar ve şarkılarla dile getirdi. İnternet bağlantısıyla diğer illerde aynı saatlerde gerçekleşen eylemlerin coşkusunu İstanbul’a yansıtan kadınlar, kürtaj tartışmaları son bulana kadar kadınların alanlarda olacağını haykırdı. BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de eyleme katıldı. Grup Bandista da eyleme katılarak şarkılarını kadınlar için söyledi.

‘ASIL KÜRTAJ YASAĞI CİNAYETTİR’

Kadınlar adına ortak açıklamayı yapan Feride Eralp Başbakanın ve AKP’nin kadın düşmanlığını tanıdıklarını belirterek Başbakanın bu kez yanlış düşman seçtiğini vurguladı. Hükümetin esas görevinin kürtajı yasaklamak yerine sağlıklı, ücretsiz, erişilebilir kürtaj hakkı için mevcut düzenlemelerin genişletilmesi olduğunu ifade eden Eralp, “Başbakanın aksine kürtajın ve sezaryenin değil, Uludere’nin cinayet olduğunu yüksek sesle tekrarlıyor, Uludere’de öldürülen çocukları, bir özrü çok gördüğü Roboskîlileri hatırlatıyoruz” dedi.

‘OĞLUM BAK GİT BİZ KADINIZ’

“Kürtaj Haktır Karar Kadınların”-İzmir Platformunun çağrısıyla Lozan Meydanında saat 19.00’da bir araya gelen kadınlar buradan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne kadar yürüdüler. Yürüyüş boyunca oldukça renkli görüntüler sergileyen kadınlar, en önde üzerinde rengarenk “Kürtaj haktır karar kadınların” yazılı büyük bir bez pankart taşıdılar. Yürüyüş sonunda Kıbrıs Şehitliği Caddesi’ne gelen kadınlar, burada oturma eylemi yaptılar.

‘KÜRTAJ YASAĞI KADIN CİNAYETİ DEMEKTİR’

Burada platform adına açıklama yapan Derya Koptekin, Başbakanın kürtaj yasağına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. “Asıl kürtaj yasağı bir cinayettir. Kürtaj yasaklandığı müddetçe kadınlar sağlıksız koşullarda kürtaj yaptırmaya mecbur olacaktır. Bunun da daha fazla kadının yaşamını yitirmesiyle sonuçlanacağı açıktır” diyen Koptekin sözlerine, “Kürtaj hakkımızla uğraşmayı bırakın. Uludere’de öldürülenlerin hesabını verin” diyerek son verdi. Konuşmalardan sonra kadınlar İnternet ile diğer illerde de eş zamanlı yapılan oturma eylemlerine görüntülü olarak bağlanarak dayanışma duygularını ilettiler. Gece 22.00’ye kadar oturmaya devam eden kadınlar müzik dinletisi ile eylemlerine son verdiler.

BEDENEMİZİ DENETLEYEMEZSİNİZ

Ankara Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın dün Yüksel Caddesi’ni doldurdu. Burada akşam 19.30’da toplanan kadınlar, pankart, döviz ve sloganları ile hükümet temsilcilerinin kürtajı “cinayet” olarak gören söylemlerine karşı çıktılar. “Kürtaj benim kararım, cinayet senin yöntemin”, “Devlet elini bedenimden çek” dövizlerinin yer aldığı eylem, Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi gece geç saatlere kadar sürdü. Burada Hilal Eyüpoğlu, hükümetin kadınlara yönelik saldırılarıyla ilk kez karşılaşmadıklarını hatırlatarak, “kadın-erkek eşitliğine inanmadığını her fırsatta tekrarlayan, Bakanlığın adından kadını çıkaran Başbakanı ve müzmin kadın düşmanlığını biliyoruz” dedi. Kürtaj haklarını tartıştırmayacaklarına dikkat çeken Eyüpoğlu, “Cinselliğimizi, doğurganlığımızı, bedenimizi denetleyemezsiniz” dedi. Kadınlar açıklamanın ardından oturma eylemine geçtiler. Daha sonra ise halaylarla ve sinevizyon gösterimi ile eylemlerini sürdürdüler.

HALAY VE  ZILGITLARLA NÖBETTEYDİLER

Mersin’de akşam 20.00 gibi başlayan etkinlik gece saat 24.00’e kadar sürdü. Kadınlar adına açıklamayı yapan Mersin Kadın Platformundan Sevgi Kılıç doğrudan kadın bedenine ve kimliğine yönelik saldırgan tutumlarla ilk kez karşılaşmadıklarını belirterek şöyle konuştu; “‘Her kürtaj bir Uludere’dir’ diyen Başbakanın aksine kürtajın ve sezaryenin değil Uludere’nin cinayet olduğunu yüksek sesle tekrarlıyor bir özrü çok gördüğü Roboskîlileri hatırlatıyoruz” Kadına yönelik bu son saldırının da AKP’nin kadın düşmanı politikalarının bir ürünü olduğunu söyleyen Kılıç, var olan bu hakkı, süreyi kısaltarak elimizden almaya çalışmak bir yana, bu haktan yaygın olarak yararlanmamızın önündeki tüm engellerin kaldırılması gerekiyor” dedi.

Etkinlikte Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk de kadınlara destek için bir konuşma yaptı kadınlar gece 24.00’e kadar halaylarla sloganlarla zılgıtlarla nöbetlerini sürdürdüler.

KÜRTAJ KADIN HAKKIDIR

Adalar MİGROS önünde bir araya gelen Eskişehirli kadınlar, burada yaptıkları basın açıklamasından sonra yaklaşık 3 saat oturma eylemi yaptı. Burada kadınlar adına basın metnini okuyan Bilge Tağaç, kürtajın bir hak, yasaklamanın ise cinayet olduğunu söyledi. Kürtajın kadınların hakkı olduğunu söyleyen Tağaç, bunu tartışmadıklarını tartıştırmayacaklarını kaydetti. “Var olan hakkı, süreyi kısaltarak elimizden almaya çalışmak bir yana, bu haktan yaygın olarak kullanmamızın önündeki tüm engellerin kaldırılması gerekir” diyen Tağaç, ücretsiz, sağlıklı, güvenli, erişilebilir kürtaj hakkı için mevcut düzenlemelerin genişletilmesini ve kürtaj süresinin pek çok ülkede olduğu gibi en az 12 haftaya çıkarılmasını istedi.

KÜRTAJ YASAĞI YENİ CİNAYETLERE YOL AÇAR

Çanakkale Kadın Platformunun gerçekleştirdiği yürüyüşe yaklaşık 100 kişi katıldı. Salı pazarından başlayan yürüyüşte sık sık “Kürtaj haktır, Uludere katliam”, Bedenim benim,benim hayatım,benim kararım” gibi sloganlar atıldı. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda Çanakkale Kadın Platformu adına basın açıklamasını Özlem Ergun okudu. Ergun açıklamasında; kürtajın yasaklanmasının veya süresinin kısaltılmasının, kadınların  sağlıksız ve güvenliksiz, ‘merdiven altı’ yöntemleri kullanmaya iteceğini, her gün 5 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü bu topraklarda, yeni kadın cinayetlerine yol açacağını belirtti. Basın açıklamasının ardından Türkiye’nin bir çok yerinde eylemde olan diğer kadınlarla canlı bağlantılar kuruldu. Müzik etkinliği ve halayların ardından eylem son buldu.

‘BEDENİMİZ BİZİMDİR’

Bursa Kadın Platformunun çağrısıyla saat 20.00’de Bursa Kent Müzesi önünde toplanan kadınlar saat 22.30’a kadar oturma eylemi yaptılar. Oturma eylemi esnasında tiyatro oyunu sergileyen, şarkılar ve türküler söyleyerek halaylar çeken kadınlar, diğer illerde de eylem gerçekleştiren kadınlarla kamera üzerinden bağlantılar da kurdular. “Kürtaj haktır, Uludere cinayettir” sloganlarının da atıldığı eylem sırasında kadınlara küçük cam parçaları ve taş atılması kısa süreli gerginliğe neden oldu. Eyleme katılan kadınlardan birisi eyleme katılma gerekçesini şu şekilde açıkladı; “Siz çocukları doğurun, biz onları askere gönderelim ölümlerine neden olalım; siz çocukları doğurun, biz onları katledelim diyorlar. Biz işte bunlara karşı buradayız.” dedi.

KADINLAR KÜRTAJ YASAĞINA KARŞI ALANDAYDI

Sakarya Kadın Platformu Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Platform adına açıklamayı okuyan avukat Harika Günay Karataş, Kadınların bedeni, doğurganlığı, emeği, kadın kimliği üzerinde yeniden yeniden tahakküm kurulmak istendiğini belirterek, Başbakanın “Her kürtaj bir Uludere’dir” fütursuzluğu ile Roboskî Katliamını unutturmak istediğine sorumluluklarından kaçmaya çalıştığına ve kamuoyunun ilgisini başka bir yöne çekmeye çalıştığına değindi. “Beden kadına aittir ve kürtaj kadının tercihidir diyen” Karataş, yapılanların kadınların haklarını gasbetmeye yönelik girişimler olduğunu söyledi. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

4+4+4 kaosu sürüyor

SONRAKİ HABER

13 tıp öğrencisi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...