Böke’den Erdoğan’a: Yaşam tarzı 14 yıldır ayrıştırılıyor

Böke’den Erdoğan’a: Yaşam tarzı 14 yıldır ayrıştırılıyor

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke: Belli bir yaşam tarzına sahip insanlar 14 yıldır AKP tarafından sistematik olarak ayrıştırıldı.

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kimsenin hayat tarzına sistematik tehdit yok” sözlerine “Belli bir yaşam tarzına sahip insanlar 14 yıldır AKP tarafından sistematik olarak ayrıştırıldı” diye cevap verdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yürütme Kurulu toplantısının gündemine dair Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, genel merkezde açıklama yaptı. 

Böke konuşmasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kimsenin hayat tarzına sistematik tehdit yok” açıklamalarını da yanıt vererek şunları söyledi: “Son 14 yılda yaşananlar bu sorunun yanıtını barındırıyor. Milyonlarca kişi yaşam biçiminde dolayı kendini tehlikede hissediyor. Belli bir yaşam tarzına sahip insanlar 14 yıldır AKP tarafından sistematik olarak ayrıştırıldı. Böyle yapılamaya da devam ediliyor. Cumhurbaşkanı ‘bireysel özgürlüğümü kullanarak eleştirdim’ diyerek hafife alıyor. Ama Bir Cumhurbaşkanı vatandaşlarının yaşam biçimini eleştiremez. O ülkenin her vatandaşına vatandaşı olduğunu hissettirmekle mükelleftir.” 

‘LAİK YAŞAM BİÇİMİ HEDEF ALINMIŞTIR’

Böke, Reina saldırısının bir dönüm noktası olduğunu ifade ederek, “Bu yaşanan sıradan bir terör değildir. Laik yaşam biçimi hedef alınmıştır. Bununla sadece güvenlik tedbiri alınarak başa çıkılamaz. Laikliğe sahip çıkmak gerekir. Ancak laikliğe sahip çıkanlar hedef alınıyor. İşte en büyük tehlike budur. Halkevleri üyesi iki genç laikliği savundukları için tutuklandılar. Bu katliamı övenler, linç girişiminde bulunanlar ellerini kollarını sallayarak toplumun içinde gezerken, laikliği savunan gençler tutuklandılar. Hükümetin rejim değişikliği telaşında olduğu belli” dedi. Hükümetin dış politikasına da değinen Böke, “AKP'nin yanlış politikası Ortadoğu'nun terör iklimini ülkemize taşıdı” ifadesini kullandı. 

Böke sözlerine şöyle devam etti: “AKP'li olmayan, rejim değişikliğini desteklemeyen hepimiz AKP rejiminin hedefindeyiz. AKP rejimi fiili darbe yaşatıyor. Son örneği Ahmet Şık'ın tutuklanması. Dün FETÖ'ye bugün ise AKP'ye dokunan yanıyor. İster FETÖ ister AKP, Ahmet Şık gibiler darbecilerin hedefinde oluyor. Onlarca gazeteci AKP rejiminin hapishanelerinde tutuklular.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke, olağanüstü halin (OHAL) 3 ay daha uzatılması kararını eleştirerek, bakanları istifaya çağırdı. CHP'li Böke, "OHAL'in Türkiye'ye hiçbir faydası yok. AKP'nin kendisinin OHAL'e ihtiyacı var. OHAL olacak ki Türkiye'de bugün devletin en temel fonksiyonu olan can güvenliğini sağlama görevini dahi yapamadıklarını saklayabilsinler. OHAL'i ilan edecek Bakanlar Kurulu'nun OHAL kararından haberi yok. Hükümet Sözcüsü, pazartesi günü Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı basın açıklamasında, OHAL'in uzatılmasına dair Bakanlar Kurulu'nda bir görüşme yapılmadığını söyledi. Bir gün geçmedi. Başbakan çıktı. Önümüzdeki bir hafta içerisinde OHAL'in uzatılması teklifi Meclis'e getirilecektir, dedi. 24 saat geçmedi. Meclis'e OHAL'in uzatılması teklifi geldi. Ya kararda imzası olan bakanların, sözcülerinin ifade ettiği gibi bundan haberi yok. Eğer öyleyse o Bakanlar Kurulu'ndaki bütün bakanların hemen istifa etmesi gerekir. Ya da bakanların haberi var ama sözcülerinin haberi yok. O zaman da sözcülerinin istifa etmesi gerekir. 

'ZIRHLI ARAÇ' AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast iddiaları üzerine tahsis edilen zırhlı araçla ilgili de açıklama yapan CHP Sözcüsü Böke, "Zırhlı bir araca ana muhalefet partisinin liderinin ihtiyacının doğmasına sebep olan koşulları konuşmalıyız. Mesele, bu zırhlı araçların ne zaman kullanılacağı meselesi değil. Mesele, zırhlı araçlara ihtiyaç duyulmayacak bir siyasetin Türkiye'de yeniden inşa edilmesi meselesidir" dedi. (ANKARA)


 

www.evrensel.net