Figen Yüksekdağ: Hesabımızı ancak halkımıza veririz

Figen Yüksekdağ: Hesabımızı ancak halkımıza veririz

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, hakkında 'örgüt propagandası yapmak' iddiasıyla açılan davada savunma yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Mersin'de 19 Mart'ta katıldığı Newroz kutlamasında yaptığı konuşma nedeniyle hakkında Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava kapsamında hakim karşısına çıktı. Yüksekdağ, duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Yüksekdağ'ın avukatlarının yanı sıra HDP Milletvekili Behçet Yıldırım da duruşmayı izledi. Yapılan kimlik tespitinin ardından Yüksekdağ savunma yaptı.

‘TÜRKİYE ŞU AN BİR KAOSUN İÇİNDE’

Suçlamaları reddeden Yüksekdağ, “Parti olarak kutlama kararı verdiğimiz bir Newroz etkinliğinde yaptığım konuşma nedeniyle suçlanıyorum. Ben bu konuşmayı yaptığım dönem Cizre’de, Sur’da, Silopi’de bir trajedi yaşanıyordu. Bu süre içinde birçok sivil insan yaşamını yitirdi. Kentlerde taş taş üstünde bırakılmıyor halen. Bütün yaşam mekanizması tahrip edilmiş durumda. Ancak bizler bu gidişata dur demek istedik. Bu ülkede yaşayan insanlar olarak, bunu istemedik. Yaptığım konuşmada da buralarda yaşananlara son verilmesi içindi” dedi.

Yargılanmasının tamamen siyasi nedenlerden kaynaklı olduğunu söyleyen Yüksekdağ, “Siyasi iktidarın gözünü kan bürümüştü. Bugün gelinen noktada Türkiye’nin siyasi durumu insani kriterler içinde yaşamayı uygun görmeyen bir yerdedir. Sözlerimin savunulmayacak bir tarafı yok. 3 aylık bebekten, cenazesi bir hafta sokak ortasında bekletilen Taybet Ana’ya kadar katledilen sivilleri selamladım. Bugün de istediğimiz insanların özgür bir şekilde yaşamasıdır. O gün de istediğimiz buydu. Türkiye şu an bir kaosun içinde” diye konuştu.

‘İSYAN ETME HAKKIMI KULLANIYORUM’

Türkiye’de derin bir haksızlık olduğunu ve bu ortamda adalet ve haktan bahsedilemeyeceğini ifade eden Yüksekdağ, “Ben insanların yaşaması için isyan etme hakkımı kullanıyorum. Ancak biz bir insanın canını incitmemişken, birçok insanın canına sebep olan insanlar hala ortada konuşuyorlar. Yargılanması gerekenler onlardır” dedi.

Yüksekdağ savunmasını “Sözlerimizden dolayı veremeyeceğimiz hesabımız yoktur. Ancak biz hesabımızı sadece halkımıza veririz. Bu yargılamalar Başbakan, Cumhurbaşkanı’nın söylemleri üzerine yapılan yargılamalardır. Bizim siyasi olarak kaybedeceklerimizden başka bir şeyimiz yok. Ancak bu yargılamalar tarihi hatalar olacak Türkiye tarihine geçecektir” diyerek bitirdi.

Yüksekdağ’ın savunmasının ardından avukatları müvekkillerinin beraatına karar verilmesini istedi. Mahkeme duruşmayı Yüksekdağ’ın yine Mersin’de yapmış olduğu bir başka konuşma nedeniyle hakkında “Örgüt propagandası yapmak” suçlaması ile açılan davanın dosyasıyla birleşmesine karar verdi. Duruşma, 22 Aralık 2016 Perşembe gününe ertelendi.

‘TASFİYE OPERASYONUDUR’

Duruşmanın ardından adliye çıkışında konuşan HDP Milletvekili Behçet Yıldırım, Yüksekdağ’ın siyasi nedenlerle yargılandığını belirterek, bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Yine HDP MYK üyesi Asiye Koçak da yaptığı konuşmada, AKP’nin ‘tek adam’ rejimi kurmak için önünde HDP’yi en büyük engel olarak gördüğünü ve bu nedenle siyasi bir tasfiye operasyonuyla karşı karşıya olunduğunu vurguladı. (DİHABER)

www.evrensel.net