4 ülkeden büyükelçi suikastına tepki

4 ülkeden büyükelçi suikastına tepki

ABD, Almanya, İran ve Azerbaycan Ankara’da Rus büyükelçisine düzenlenen suikastı kınadı.

ABD, Almanya, İran ve Azerbaycan, Ankara’da Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikastla öldürülmesi üzerine açıklama yaptı.

ABD: TERÖRE KARŞI RUSYA VE TÜRKİYE İLE BİRLİKTEYİZ

"ABD'nin bu alçak saldırının araştırılmasında, Rusya ve Türkiye'ye yardım etmeye hazır olduğunu" vurgulayan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 'Bu alçakça saldırı, dünyanın değişik yerlerinde ülkelerini temsil etmeye çalışan tüm diplomatların haklarına ve güvenliklerine karşı da yapılmıştır' dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Ankara’da Rus büyükelçisine düzenlenen suikast konusunda ABD’li yetkililerin bilgilendirildiğini söyleyerek, “kaynağı kim olursa olsun, bu şiddet eylemini kınıyoruz,” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Sözcüsü Ned Price, “ABD hükümetinin düşünceleri ve dualarının, Karlov’un ve diğer kurbanların aileleriyle olduğunu” söyledi. “Rus hükümeti ve halkına başsağlığı diliyoruz” diyen Price, “Rusya ve Türkiye’nin terörün her türlüsüne karşı durma kararlığında, onlarla birlikte olduklarını” ifade etti.

RUS BÜYÜKELÇİ KARLOV SİLAHLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLDÜ

BM: FAİLLER ADALET ÖNÜNE ÇIKARILMALI

Birleşmiş Milletler de saldırıyı kınadı. BM Sözcüsü Stephane Dujarric, “Bir büyükelçiye yapılan bir saldırı hiçbir şekilde haklı gösterilemez. Faillerin adalet önüne çıkarılmasını ümit ediyoruz” ifadesini kullandı.

ALMANYA'DAN KINAMA

Almanya, Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov’un Ankara’da suikasta uğramasını kınadı.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ankara’da Rus Büyükelçisine yönelik saldırı çok üzücü bir haber. Federal Hükümet bu anlamsız saldırıyı en ağır şekilde kınıyor” ifadelerini kullandı.

İRAN: ÜLKELER ARASINDA İHTİLAF YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR

İran Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesini şiddetle kınadı.

İran Dışişleri Bakanlığı sitesinde Bakanlık Sözcüsü Behram Kasımi imzasıyla yer alan açıklamada, “Bu eylem, radikal ve tekfiri gruplara bağlı teröristlerin, herhangi bir uluslararası değer ve hukuku tanımadıklarını göstermiş oldu. Onlar, ülkeler arasında ihtilaf yaratmak ve bölgede daha fazla istikrarsızlık oluşturmak amacıyla bu tip vahşi eylemlere başvurabiliyorlar” ifadelerine yer verildi.

Rus halkı ve devleti ile hayatını kaybeden diplomatın ailesine başsağlığı dileyen İranlı Sözcü, “Terörizmin tek çaresi devletlerin ve milletlerin çifte standart uygulamadan, dayanışma ve birliktelik içinde olmasıdır” dedi.

AZERBAYCAN: RUSYA VE TÜRKİYE'NİN TERÖRLE MÜCADELE AZMİ ARTACAK

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Rus Büyükelçinin öldürülmesinin ardından yazılı bir açıklama yaparak, ‘‘Rusya Federasyonu'nun Türkiye'deki Büyükelçisi Andrey Karlovun öldürülmesi ile sonuçlanan terör olayını şiddetle kınıyoruz’’ ifadesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Bu facia ile ilgili merhumun ailesine, yakınlarına ve Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndaki tüm çalışma arkadaşlarımıza derin hüzünle başsağlığı diliyoruz. Bu terör olayının kapsamlıca araştırılıp suçluların cezalarını alacağına emin olduğumuzu bildiriyoruz. Azerbaycan kesin şekilde inanıyor ki, Büyükelçi Andrey Karlov'a karşı işlenmiş terör eylemi, Rusya ve Türkiye'nin terörizme karşı mücadelede azmini, işbirliğini ve ortak çabalarını daha da güçlendirecek. Azerbaycan terörizmin tüm şekil ve tezahürlerini kesin şekilde kınıyor" denildi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Aralık 2016 00:40
www.evrensel.net
ETİKETLER RusyaAndrey Karlov