19 Aralık 2016 09:41

Yüzde 50 engelli tutukluya işkence iddiası

Manisa Cezaevi’nde tutulan yüzde 50 zihinsel engelli tutuklu Halil Yılmaz'ın fiziki ve psikolojik işkenceye maruz kaldığı iddia edildi.

Paylaş

2014 yılında "örgüt üyesi olma" iddiasıyla tutuklanan ve 12 yıl ceza verilen yüzde 50 zihinsel engelli Halil Yılmaz isimli tutuklunun cezaevi yönetimi ile gardiyanların sistematik işkencesine maruz kaldığı iddia edildi. Tutuklandıktan sonra sırasıyla Maltepe Cezaevi ve Bandırma T Tipi Cezaevi'nde kalan Yılmaz, son olarak geçtiğimiz Kasım ayında Manisa E Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. 

Yılmaz’ın engel durumuna göre vücut fonksiyon kaybı ise yüzde 50.

Gümüşsuyu Asker Hastanesi tarafından Yılmaz ile ilgili verilen raporda, "Günlük olay ve gelişimlerden yoksun olma, uyum bozuklukları, zeka geriliği ve düşünce akış hız ile ritminin yavaşladığı" ifadelerine yer verildi. 

Geçtiğimiz günlerde Yılmaz ile cezaevinde görüşen avukat Yunus Emre Güneş, Yılmaz’a sistematik bir şekilde işkencenin yapıldığını söyledi.

'UYGULAMALAR İŞKENCEYE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA'

Yılmaz’ın cezaevine getirildiği esnada gardiyanlar tarafından fiziki ve sözlü şiddete maruz kaldığını ifade eden Güneş, yaşanan şiddet olayından sonra müvekkilinin psikolojisinin daha da kötüye gittiğini söyledi. Müvekkiline yönelik şiddetin sistematik bir şekilde sürdürüldüğünü vurgulayan Güneş, 

“Hasta tutsak Yılmaz’a uygulananlar işkenceye dönüşmüş boyutta.Manisa cezaevi oldukça eski bir cezaevi. Hasta tutsakların kesinlikle tutulamayacağı bir ortam. Normal bir hükümlü bile orada tutulamaz o derece eski bir cezaevi” diye belirtti. 

‘YAŞAMINI TEK BAŞINA İDAME ETTİREMEZ’

Yüzde 50 engelli olmasından dolayı müvekkilinin cezaevinde tek başına yaşamını idame ettiremeyeceğini kaydeden Güneş, “Hasta tutsak Yılmaz’ın talebi hem tedavisi hem de ailesinin orada bulunmasından dolayı İstanbul'a sevk olmasıdır" dedi. 

Ağabeyi Celal Yılmaz da, kardeşinin Manisa'ya sevk edilmesinden bu yana psikolojisinin daha da kötüye gittiğini söyledi. Ağabey Yılmaz şunları aktardı: “Kardeşimle yaptığımız telefon görüşmelerinde sürekli şiddete maruz kaldığını söyledi. Şuan çok kötü bir hücrede tutuluyor. Kardeşim cezaevi idaresine ‘beni bu hücreden çıkartın' dediğinde cezaevi idaresi ‘başsavcılığa çıkıp benim bir şeyim yok, tüm suçları kabul ediyorum dersen seni çıkartırız’ demişler.” 

'HER TALEBİNE ŞİDDETLE CEVAP VERİLİYOR'

Kardeşinin tedavisinin yapılmayarak oyalandığını ifade eden ağabey Yılmaz, “Kardeşimin kaldığı yer buz gibiymiş. İçeride banyosu yok. Bulunduğu hücrede çok pis derece koku varmış. Kardeşime verilen yemek yenilmeyecek derecede ve soğuk olarak getiriliyormuş. Kardeşim orada kaldıkça durumu daha da kötü olacak” uyarısında bulundu. Kardeşinin bulunduğu hücrede havalandırma olmadığı ve hiçbir sosyal faaliyetten faydalanamadığını vurgulayan ağabey Yılmaz, “Kardeşim bakımını yapamayacak durumda. Kardeşimin her talebine gardiyanlar fiziki ve sözlü şiddet ile cevap veriyor” diye belirtti.

'YOKSA PSİKOLOJİK OLARAK YOK OLACAK'

İstanbul’da yaşadıklarından dolayı kardeşinin görüşüne gidemediklerini aktaran ağabey Yılmaz, son olarak şunları söyledi: “Kardeşimin biran önce tedavi olabilmesi için İstanbul'a sevk olması lazım. Maddi olanaksızlıklardan dolayı biz kardeşimizi Manisa’ya görmeye gidemiyoruz. Zihinsel engelli olduğundan dolayı kardeşimin bize ihtiyacı var. Yoksa psikolojik olarak tamamen yok olacak kardeşim.” (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

'Fırat Kalkanı'nda 1 asker hayatını kaybetti, 9 asker yaralı

SONRAKİ HABER

İŞKUR'a göre işsiz sayısı 379 bin azalarak 4 milyon 39 bin oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa