EMEP: Üyemiz avukat Tugay Bek serbest bırakılsın

EMEP: Üyemiz avukat Tugay Bek serbest bırakılsın

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Adana’da gözaltına alınan avukat Tugay Bek’in serbest bırakılmasını istedi. 

Emek Partisi (EMEP) Adana’da ev baskınıyla gözaltına alınan ve 3 gündür Adana Emniyetinde tutulan avukat üeyleri Tugay Bek için açıklama yaptı. Açıklamada, Bek’in gözaltına alınmasının muhalefete yönelik genel saldırının bir parçası olduğu ifade edildi.   

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan imzasıyla yapılan açıklamada, Adana Emniyet yetkililerinin, Bek’i hakkında bir ihbar olduğu için, terör operasyonu çerçevesinde gözaltına aldıklarını söylediği aktarılarak, “Bu iddia gerçek dışı ve kesinlikle inandırıcı değildir” denildi. 

Selma Gürkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Tugay Bek, daha üniversite yıllarında partimizin gençlik örgütlerine katılarak siyasi mücadeleye başlamış ve bugüne kadar partimizin çeşitli kademelerinde yöneticilik de yaparak partimiz saflarında demokrasi ve sosyalizm mücadelesine devam etmiştir. Bek, siyasi mücadelesinin yanı sıra bir avukat ve hukukçu olarak da yıllardır İHD, ÇHD ve Adana Barosu’nda çalışmalarını yürütmektedir. Bu örgütlerde yöneticilik yapmış, çeşitli komisyonlarında çalışmıştır. Şu anda Adana Barosu Cezaevi Komisyonu üyesidir. Tugay Bek bir hukukçu olarak, pek çok toplumsal davada, insan hakkı ihlalleriyle ilgili yargılamalarda savunmanlık yapmıştır. 10 Ekim Ankara Katliamı Davası, Reyhanlı Katliamı Davası, Ermenek İşçi Katliamı Davası, Pozantı cezaevinde tecavüz mağduru çocukların davaları, basın özgürlüğü ve işkence davaları bunlardan bazılarıdır. Av. Tugay Bek’in ev aramasında, 10 Ekim katliamı dava dosyasıyla ilgili notlarına da el konulmuştur.”

OHAL ortamında, avukatlara yönelik hak ihlalleri ve keyfi gözaltıların, tutuklamaların had safhaya ulaştığını belirten Gürkan, “Hak savunucusu avukatların mesleki faaliyetleri, özgürlükleri açıkça tehdit altındadır. Bu gözaltı ve tutuklamalarla, esasen savunmanlığını yaptıkları toplumsal kesimler ve kişiler de cezalandırılmaktadır” dedi. 

Tugay Bek hakkında ifade özgürlüğünün kısıtlanması anlamına gelebilecek şekilde pek çok soruşturma açıldığını, bir kısmının takipsizlikle sonuçlandığını, açılan bir kısım davada da beraat kararı verildiğini belirten Gürkan, “Avukat Tugay Bek, düşünceleri ve mesleki faaliyetleri nedeniyle siyasi iktidarın hep hedef tahtasında olmuştur. Parti üyemiz Bek’in gözaltına alınması AKP Hükümeti’nin muhalefete yönelik genel saldırısının bir parçasıdır. Partimizin ve Tugay Bek’in terörle bir ilişkisi olmadığını herkes bilmektedir” dedi. 

Gürkan avukat Tugay Bek’in derhal serbest bırakılmasını talep ederek, “AKP muhaliflerine yönelik hukuk dışı baskı ve saldırılara son verilmelidir” diye ifade etti. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Tugay BekEMEP