HDP: Fırat, ambargo sebebiyle gözden kaçırmış olabilir

HDP: Fırat, ambargo sebebiyle gözden kaçırmış olabilir

HDP, Hande Fırat'ın CNN Türk'teki sözlerine ilişkin, Fırat'la temas kurulduğunu duyurdu.

HDP, Beşiktaş'taki bombalı saldırılar sonrası Meclis'te üç parti tarafından imzalanan metne HDP'nin neden imza atmadığını soran CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat'la temas kurulduğunu duyurdu.

Fırat, bugün CNN Türk ekranında canlı yayında, "Üç tane siyasi parti buna imza atıyor. Neden HDP imza atmadı? Merak ediyorum. Gerçekten açıklanmasını istiyorum. Neden HDP buna imza atmadı? Herhalde bir açıklama yapacaklardır" demişti.

Diken'in haberine göre, açıklamada, şöyle dendi: "Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat; CNN Türk televizyonunda bugün yayınlanan Parametre programında, cumartesi günü İstanbul'da gerçekleşen saldırı sonrası TBMM'de üç parti tarafından hazırlanan metne ilişkin partimizin tutumu ve bu saldırıya karşı partimizin net duruşu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını ifade etmiştir."

HDP, Fırat'ın sözlerinin partiye uygulanan medya ambargosu nedeniyle ‘gözden kaçmış olabileceği'nin değerlendirildiğini kaydetti.

HAKAN ÇELİK DE BİLGİLENDİRİLDİ

Programda benzer bir yorumda bulunan Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in de bilgilendirildiği kaydedilen açıklamada, "Metni neden imzalamadığımıza dair dün paylaştığımız bilgi notu, saldırıyı en sert biçimde kınadığımızı ifade ettiğimiz ve Adana Milletvekilimiz Meral Danış Beştaş tarafından Meclis genel kurulunda da okunan açıklamamız ve cezaevinde tutulan Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş tarafından kaleme alınan açıklama Sayın Fırat ve Sayın Çelik'e iletilmiştir" denildi.

HDP AYRI METİN YAYINLAMIŞTI

44 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından AKP, CHP ve MHP’nin hazırladığı ortak metinde, “İnsanlık düşmanlı teröristler yenilecek; aziz Türk milleti ve devleti muzaffer olacaktır. Millete kastetmeye kalkışan teröristler ya yok olacak ya da adalete hesap verecektir” denmişti.

HDP ise diğer partilerle metin üzerinde müzakere edilmesi talebinin reddedilmesi üzerine kendi açıklamasıyla saldırıyı kınadığını duyurmuştu: “Türkiye hem iç hem de dış politikada barış, demokrasi, insan hakları adına örnek bir ülke ve daha önemlisi politik aktör haline gelmelidir. Daha fazla gerginlik, kutuplaşma, düşmanlık ve çatışma üreten politikaları, dili ve üslubu, uygulamaları derhal sonlandırmak gereklidir. Bu gidişe ‘Dur’demenin ilk adımı budur. Bir kez daha yaşamını yitirenlere rahmet, tüm toplumumuza başsağlığı diliyoruz.”

Beştaş, “Türkiye hem iç hem de dış politikada barış, demokrasi, insan hakları adına örnek bir ülke ve daha önemlisi politik aktör haline gelmelidir. Daha fazla gerginlik, kutuplaşma, düşmanlık ve çatışma üreten politikaları, dili ve üslubu, uygulamaları derhal sonlandırmak gereklidir. Bu gidişe ‘Dur’demenin ilk adımı budur. Bir kez daha yaşamını yitirenlere rahmet, tüm toplumumuza başsağlığı diliyoruz” demişti.

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da tutuklu bulunduğu cezaevinden gönderdiği mesajda şu ifadeleri kullanmıştı: “Acımasız katliamı lanetliyor, kınıyorum. Saldırıda yaşamını yitiren bütün insanlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerimi sunuyor, sabırlar diliyorum. Yaralanan yurttaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Bütün toplumu, halkımızı şiddet karşıtlığında, barış, kardeşlik, demokrasi ve özgürlük duyguları etrafında umutla bir arada durmaya davet ediyorum. Koşullarımız ne kadar zor olursa olsun kutsallık atfettiğimiz barışı savunmaktan vazgeçmemeli, umutlarımızı yitirmemeliyiz. Bu sıkıntılı dönemi dayanışma ile aşarak ülkeyi düze çıkarmayı başarmalıyız.”

HDP’li bir diğer milletvekili Sırrı Süreyya Önder de yine Meclis’te yaptığı konuşmada şunları söylemişti: “En kötü barış hali savaştan iyidir. Giden, canlarımızdır! Bu Meclis inisiyatif geliştirebilir. Bizi kuvvetlendirecek olan, bu saldırılara karşı en korunaklı zırh demokratik zırhtır. Demokratik alanın genişlemesi; ülkenin bir ‘hamuşan kabristanına’ dönmemesi, konuşandan korkmamamız gerekiyor. Yoksa ‘hamuşan’ ve ‘kabristan’ neredeyse eş anlamlı; susmak ölmek demektir. Bunları her seferinde yeniden tecrübe etme lüksümüz yok. Zaman elimizden kayıp gidiyor. Karpuz kesmekle yürek soğumaz. Biz bunun ötesinde bir şeyler yapmakla mükellefiz. Bu şekilde gerçekleşecek her şeye katkı sunmaktan onur duyarız.” (HABER MERKEZİ)

 

www.evrensel.net
ETİKETLER HDPHande Fırat