Şirvan’da hukuksal  süreç işçisiz yürüyor

Şirvan’da hukuksal süreç işçisiz yürüyor

Siirt Şirvan'daki madende gerçekleşen iş cinayetinde, sağ kurtulan işçiler hukuki süreçte kendilerinin de dinlenmesini talep ediyor.

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

Siirt’in Şirvan ilçesi Madenköy’de 17 Kasım’da meydana gelen şev kayması sonucu yaşanan faciada halen 4 işçi toprak altında. Alınmayan önlemlerin ve fiziki olarak maden alanında hataların yapıldığının anlaşılması sonrasında sağ kurtulan işçiler de işten atıldı. 16 işçiye mezar olan maden faciasının üzerinden 20 gün geçti. İşçiler yaşanan facianın hukuki aşamasında kendilerinin dinlenmesini ve hakları için bireysel davaların açılmasını istiyor. Bu talebi ilettiğimiz Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, tüm bu süreçler için Baronun kapısının işçilere açık olduğunu belirterek, işçilere Baroya başvuru çağrısı yaptı. İşçiler başlatılan soruşturma ve tutuklamalara ilişkin, “İşçiler dinlenmeli, onların beyanları dikkate alınmalıdır” diyor. 

‘TEKRAR YAŞANMASIN’

Şirvan’da görüştüğümüz işçiler, başlatılan soruşturma kapsamında kendilerinin dinlenilmesini istediklerini, bu konuda savcılığın harekete geçmesi gerektiğini söylüyor. İşçiler, yaşanan faciaya ilişkin adil bir yargılama yapılacağı konusunda endişeli. Bir işçi bu kaygısını şöyle dile getiriyor: “Buraya Siirt Barosundan bir heyet geldi. İçlerinde şirketlerin avukatları da vardı. Şirket avukatları varken işçiyle konuşulmadı. Savcılıktan gelindi denildi ama onlar da bizimle görüşmedi. Gazeteciler buradaki iş koşullarını yazıyor, bari onlar delil olarak görülsün. Burada arkadaşlarımız can verdi. Daha önce Soma’da, Çöllolar’da aynı ölümler yaşandı. Eğer iyi bir yargılama yapılmış olsa işverenler bu faciaların olmasını önlerdi. Bu artık daha ciddiye alınması gereken bir dava süreci olmalı. Bir daha yaşanmasın diye...”

‘İŞÇİLER BAROMUZA BAŞVURSUN’

Yürütülen soruşturmaya ve işçilerin adalet taleplerine ilişkin görüştüğümüz Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, soruşturmada yapılan incelemeler ve görüşmeler neticesinde hazırlanacak bir raporun beklendiğini söyledi. 

Raporun çıkmasının ardından daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabileceğini belirten Dilek, “İhmal ne boyuttadır, var mıdır, yok mudur, bunu henüz söyleme şansım yok. Rapor açıklandığında eğer bir kusur varsa biz baro olarak sorumluların gerekli cezayı alması için girişimlerde bulunacağız. Şu an için de konuyu araştırmayı sürdürüyoruz” dedi.

İşçiler tarafından hukuki destek göremediği, işten atıldıkları ve görüşlerine başvurulmadığı konusundaki eleştirilerini ilettiğimiz Dilek, “Bu konuda henüz bir bilgimiz yok. Ancak biz Baro olarak, ailelerin, işçilerin yanındayız. Kapımız, gönlümüz onlara açıktır. Mağdur olan herkesin kurumuyuz. Bir başvuru yok şu an Baromuza ama işçiler buyursun başvurularını seve seve alırız” dedi. 

www.evrensel.net