Belediyeler şirket değildir

Belediyeler şirket değildir

Yetkileri ellerinden alınanan belediye eş başkanlar: Belediyelere şirket gibi kayyım atanamaz

Diyarbakır Valiliği tarafından 12 DBP’li belediyenin yetkileri kaymakamlığa devredildi. Kayyımdan sonra alternatif bir etkisizleştirme yöntemi olarak yapılan bu uygulamaya belediye eş başkanları tepki gösterdi. Eş başkanlar, belediyelerin halka hizmet işlevinin ortadan kaldırıldığını belirterek, belediyelere şirket gibi davranılamayacağını söyledi.

36 BELEDİYE KAYYIMDA,45 EŞ BAŞKAN DA TUTUKLU 

Bölgenin en çok oy alan partisi olma özelliği taşıyan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 36 belediyesine kayyım atanırken, 47 belediye eş başkanı da tutuklu bulunuyor. Yüzde 80’e varan oy oranlarıyla halkın seçtiği DBP’li belediyelere kayyım atanması büyük tepkilere neden olurken, Urfa’nın Bozova, Suruç ve Halfeti belediyelerinin ardından Diyarbakır’da da 12 ilçe belediyesinin tüm yetkileri Diyarbakır Valiliği kararıyla bağlı bulundukları ilçe kaymakamlıklarına devredildi. Bağlar, Bismil, Çınar, Dicle, Eğil, Ergani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice ve Yenişehir belediyelerinin tüm yetkilerini ilçe kaymakamlıklarının iznine bağlanmasıyla fiili kayyım devreye girmiş oldu.

Kararın tamamen siyasi olduğunu ifade eden Kayapınar Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Aydın, kayyım atanan belediyelerin karakollardan bir farkı olmadığını ve halka hizmet işlevini yitirdiğini söyledi. Kayyım veya yetki gasbını bir film olarak değerlendiren Aydın, “Bu filme benzer çok film izledik, ama bu filmlerin tekrarından bir şey çıkmayacak” dedi. 

‘HUKUKSAL SÜREÇBAŞLATACAĞIZ’

Aydın, “Kayapınar Belediyesi 300 bin seçmeni olan bir ilçedir. Bu kararla ihale mevzuatında, personel alımı dahi kaymakamlık iznine bağlanmış durumda. Bu kararla da hizmet yapamaz hale getirilmek isteniyoruz. Bu karar kesinlikle kabul edilemez. Avrupa Yerel Yönetimler Şartı var. Bu çerçevede Diyarbakır Barosu’ndan da hukuksal yardım alacağız. Gerekli hukuksal girişimlerimiz de olacak. Bu kararı ve bu yaklaşımı asla kabul etmeyeceğiz. Bu kararı alanlara halkımızla gerekli dersi vereceğiz. Kazanan da biz olacağız” diye konuştu. 

‘HALKIN İRADESİ BASKI ALTINA ALINIYOR’

Diyarbakır Valiliği’nin AKP’li Çermik ve Çüngüş belediyelerinin dışında tüm belediyelerin yetkilerinin kaymakamlıklara bağlanmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Çınar Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Cengiz, bu kararla personel istihdamının, mal ve hizmet alımlarının dahi kaymakam oluruna bağlandığını ve hiçbir işlevlerinin kalmadığını söyledi. Cengiz, “Bu kararın meşrutiyeti yoktur. Biz halkın seçilmiş belediye eş başkanlarıyız. OHAL kararlarıyla böylesi antidemokratik kararlarla halkın iradesi baskı altına alınıyor. Bu karar karşısında halkımızla birlikte direnç halinde olacağız. Bu belediyeler, cemaatin kayyım atanan şirketleri değildir. Bunlar halkın seçimle getirdiği kurumlardır” şeklinde konuştu. 

‘GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ’

Urfa’dan sonra Diyarbakır ilçe belediyelerinin yetkilerinin elinden alınmasının AKP’nin yürüttüğü siyasetin bir parçası olduğunu vurgulayan Lice Belediye Eş Başkanı Rezan Zuğurli, bu kararı kabul etmediklerini ve geçmişte olduğu gibi halka hizmetlerini sürdüreceklerini dile getirdi. Halkın oylarıyla seçilmiş belediye eş başkanlarına memur gibi davranılmasının kabul edilmez olduğunu ifade eden Zuğurli, kararın hemen ardından kendileri üzerinde baskı kurulmaya başlandığı söyledi. Zuğurli, “Bu kararın ardından kaymakamlık araçları çıkarmamızı bile izne bağlamak istiyor. Meclis kararlarımızı yok sayıyor. Kayyım atansa da atanmasa da bu durum ortaya çıksa da biz görevimizin başındayız. Bu uygulamayı kabul etmeyeceğiz. Halkla birlikte olmaya devam edeceğiz. Yolumuza kaldığımız yerden devam etmeyi sürdüreceğiz. Bu haksızlığın karşısında durmaya devam edeceğiz” dedi. (DİHABER)

www.evrensel.net