02 Aralık 2016 18:14

TMMOB: Yargı kararına uyulmasını istemek iftira oldu

TMMOB'de 5 odaya “Melih Gökçek'e iftira ettikleri” gerekçesiyle dava açıldı.

Paylaş

Danıştay, Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) yapılan talana ilişkin TMMOB'ye bağlı meslek odalarının açtığı dava ile çiftliğin “Yenileme alanı” olarak kabul edilmesi ve ilave alan ilanına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı hakkında yürütmeyi durdurmuştu. 10 Temmuz 2014'de verilen bu kararı uygulamayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Ömer Faruk Erciyes, Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar hakkında 5 meslek odası suç duyurusunda bulundu. Gökçek'de hakkında iftira edildiği iddiasıyla meslek odaları hakkında karşı suç duyurusunda bulunmasıyla TMMOB’ye bağlı Çevre Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ve Ziraat Mühendisleri Odası başkanları hakkında dava açıldı.

AOÇ'NİN YÜZDE 40'I TALAN EDİLDİ

Konuya ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, oda yöneticileriyle birlikte TMMOB binasında basın toplantısı düzenledi. Koramaz, 2006 yılında AOÇ Kuruluş Kanunu’nda gerçekleşen değişiklikle birlikte AOÇ üzerinde plan yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi sonrasında bu saldırılar yoğunlaşmış ve gelinen noktada artık bütüncül ve kuruluş amacına hizmet eden bir Atatürk Orman Çiftliği’nden söz etmek zorlaşmıştır” dedi. Atatürk’ün şartlı bağışından bugüne kadar AOÇ'nin toprak varlığının yüzde 40’nı kaybettiğini belirten Koramaz, meslek odalarının verilen yargı kararını uygulamayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Ömer Faruk Erciyes, Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar hakkında suç duyurusunda bulunarak hukuksuz uygulamalarını kamuoyuna açıkladıklarını aktardı.

2 YIL SONRA DAVA AÇILDI

Oda başkanlarının “asılsız iftira” gerekçesiyle 2 yıl 20 gün önce Cumhuriyet Savcılığına ifade verdiğini kaydeden Koramaz, “Sonra her ne olduysa Çevre Mühendisleri Odası Başkanımız Baran Bozoğlu, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanımız Tezcan Karakuş Candan, Peyzaj Mimarları Odası Başkanımız Ayşegül Oruçkaptan, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanımız Emre Sevim, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanımız Özden Güngör hakkında Melih Gökçek’e iftiradan dava açılmış olup, bir yıldan 4 yıla kadar hapis, kamu hizmetlerinden men, seçme seçilme hakkından men cezası istenmektedir. Ancak yapılması gereken gerçekleri kamuoyuyla paylaşan meslek odası yöneticilerine dava açmak değil, yargı kararlarına uymamakta ısrar eden Gökçek hakkında takibat yapmaktır” diye konuştu. Koramaz, AOÇ'de gerçekleşen yağma sürecini tekrar tekrar ifşa edeceklerini ve Ankara'yı parsel parsel satanlarla mücadelelerinin bitmeyeceğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İHD: Çocukların mağdur olmadığı gün yok

SONRAKİ HABER

Üsküdar’da polislere ateş ettiği iddia edilen kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa