CHP milletvekilleri tutuklu vekilleri ziyaret etti

CHP milletvekilleri tutuklu vekilleri ziyaret etti

CHP Milletvekilleri Fikri Sağlar, Eren Erdem, Ali Şeker ve Orhan Sarıbal tutuklu vekilleri,belediye başkanlarını ve gazetecileri ziyaret etti

CHP Milletvekilleri Fikri Sağlar, Eren Erdem, Ali Şeker ve Orhan Sarıbal, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Silivri Cezaevi’nde de Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerini ziyaretlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen CHP’liler adına Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, görüşmelerdeki ortak değerlendirmeyi yaptı. 

Sağlar “Bu bir siyasi operasyondur. Milletvekilleri derhal serbest bırakılmalı, tutuksuz yargılanmalıdır” çağrısında bulundu.
Görüşmelerin detaylarına ilişkin Sağlar, şunları söyledi, "Sağlık durumları ve moralleri çok iyiydi. Türkiye'de bugünlerde yaşanan ortak sorunun demokrasi, hukuk ve insan hakları ihlalleri olduğu ortak kanıydı. Görüştüğümüz isimler laik, demokratik Türkiye'yi savundukları için bedel ödediklerini, barış ve demokrasi mücadelesine katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi. Geçmişte Ergenekon savcılarının yaptığını şimdi kendisi gibi düşünmeyen, bütün muhalifleri sindirmek adına hukuk tanımayan kaçak saray ve AKP savcıları yapıyor. Ülkemizin sadece yurtlarının yangın çıkış kapıları değil, faşizmden kaçış yolları da OHAL ve KHK gibi demir kapılarla kilitlenmiştir. OHAL derhal kaldırılmalıdır." 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaretleri sonrasında Silivri Cezaevinde bulunan Ahmet Türk ile Cumhuriyet Gazetesi'nin yazar ve yöneticileriyle biraraya geldiklerini anlatan Sağlar, “Türkiye’de bugünlerde yaşanan en önemli sorunun demokrasi, hukuk ve insan hakları ihlalleri olduğunu; laik, demokratik Türkiye’yi savundukları için bedel ödediklerini, bedel ödemeye, barış ve demokrasi mücadelesine katkı sunmaya devam edeceklerini söylediler” dedi. 

‘TÜM VEKİLLER, BELEDİYE BAŞKANLARI VE GAZETECİLER SERBEST BIRAKILMALI’

Milletvekillerinin tutuklanma yöntemlerinin siyasi bir operasyon olduğunu belirten Sağlar, "Temel hukuk prensibi olan 'suçluluğu ispat edilene kadar herkes suçsuzdur' ilkesi unutulmadan haklarında iddia bulunan şüphelilerin adil yargılanması sağlanmalıdır. Selahattin Demirtaş başta olmak üzere tutuklanan tüm milletvekilleri, belediye başkanları serbest bırakılmalıdır. Gazetecilik yaptıkları için Cumhuriyet Gazetesinin yazar ve yöneticilerinin tutuklanması akla Ergenekon ve Balyoz davlarını getirmektedir. Bu cadı avına derhal son verilmelidir" dedi. 

‘BELEDİYE BAŞKANLARI GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİDİR'

“Kürt sorununun birlikte yaşama iradesi ve demokratik yöntemlerle çözülmesi gerektiğini” söyleyen Sağlar, “Ülkemize barış gelsin, gerekirse beni öldürün” diyen 74 yaşındaki Ahmet Türk’ün tutuklanması, tıpkı seçilmiş milletvekillerinin tutuklanması gibi terör ve şiddeti besler. Ahmet Türk derhal serbest bırakılmalıdır. Suçluluğu yargı kararlarıyla kesinleşmeyen ve KHK’larla kayyum atanan seçilmiş belediye başkanları görevlerine iade edilmelidir.

Siyasetçilerin görevinin yaşanan sorunlara demokratik yöntemlerle çözüm üretmek olduğuna vurgu yapan Sağlar, "Siyasetin önünün kapatılması şiddeti besler. Barışın, demokrasinin önü açılmalıdır" diye ekledi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER CHPHDPFikri Sağlar