Kamp katılımcılarına açık mektup

Kamp katılımcılarına açık mektup

22.Uluslararası Antifaşist-Antiemperyalist Gençlik Kampı ve Kadın Çalışmaları, Sosyal Örgüt ve Sol Parti Çalışmaları Katılımcılarına Açık Mektup:Yoldaşlar,Ekvador’da son yıllarda, hükümet toplumsal hareketlere ve eleştirel düşünceye sahip bireyler üzerine ciddi bir baskı oluşturdu. Tüm bu ot

Yoldaşlar,

Ekvador’da son yıllarda, hükümet toplumsal hareketlere ve eleştirel düşünceye sahip bireyler üzerine ciddi bir baskı oluşturdu. Tüm bu otoritenin söylediğinin aksine, uluslararası seviyeyi ‘’demokratik’’, “sol” hatta “devrimci” nitelikte göstermeye çalışıyorlar. Politik duruşmalar, tehditler, işkenceler, örgütleri parçalamak ve büyüyen hoşnutsuzluğu susturmaya çalışmanın bir göstergesidir.

Bu yüzden, ülkede baskıcı demokrasinin en iyi örneklerinden biri olan Leon Febres Cordero gibi bir hükümette bile olmamış, sabotaj ve terörizm suçundan Ekvador mahkemelerinde yargılanan yaklaşık 300 sosyal lider vardır. Tüm bu gerçekler Ekvador’da sosyal protestonun bir suç olduğunu gösterir.

Ekvador’daki bu faşist önlemlerin bir sonucu olarak, “CONAIE” (Ekvador Yerli Uluslar Konfederasyonu) liderliğindeki kitle örgütleri ve Halk Cephesi- “Frente Popular”-(öğrenci, öğretmen, mahalle örgütlerini ve işçilerin birlik konfederasyonu), 8 Mart’ta ülkenin güneyinden başlayan ve hoşnutsuzluğun büyük boyuta ulaştığı başkent Quito’ya kadar uzanan ve 22 Mart’ta Millet Meclisi’ne itirazlarını sunmak üzere ulusal bir seferberlik çağrısı yaptılar.
Bu büyük seferberliğin günler öncesinde, halkın gözünden düşen hükümet, daha önce hükümetin kitleleri bölmek ve sosyal örgütleri yok etme düşüncesiyle aynı esasları taşıyan “Savunma Demokrasisi” olarak da bilinen, hükümetin anti-seferberlik planını “El Buen Vivir” (İyi Yaşam) tartışmak üzere toplanan 10 lideri tutuklayarak bir polis operasyonu gerçekleştirmiştir.

Bu 10 liderin arasında, hükümet operasyonunda anayasal haklarına saygı duyulmayan ve 18 yaşında hamile bir kız olan, 22.Uluslararası Antifaşist-Antiemperyalist Gençlik Kampı’na da katılmış yoldaşımız Fadua Elizabeth Tapia Jarrin de bulunuyor. Bu süreçte ne bir arama izni ne de tutuklama kararı olmadan 6 saat boyunca rehin tutuldular, bir açıklama bile yapılmadan keder içinde saatlerce beklemek zorunda kaldılar ayrıca o saatlerde polisler, sahte kağıt ve arama izni hazırlayarak onları tutukladı. Terörizm ve devlet güvenliğini tehdit etmekten suçlandılar. Ülkenin durumunu ve kitle örgütlerini inceleyen hangi lider “terörist” olarak adlandırılabilir?

Ancak İçişleri Bakanı, kameralar önünde, sahte belge düzenleyen ve yetkisi olmadan izinsiz çalışma yürüten bir terör örgütünü çökerttiklerini açıkladı.
22.Uluslararası Antifaşist-Antiemperyalist Gençlik Kampı’na katılan tüm gençleri, sosyal kuruluşları, kadın çalışması yürütenleri, sol partileri; örgütlenme özgürlüğü hakkını, toplumsal protesto, düşünce ve ifade özgürlüğünü suç kabul eden bu anayasal düzene karşı eylemlerimizi arttırmak için herbirinizi dayanışmaya çağırıyoruz. Bu tedbirin faşist doğasını kınıyor, yoldaşımız Fadua Elizabeth Tapia Jarrin’in de aralarında bulunduğu 10 liderin serbest bırakılmasını talep ediyor ve yaklaşık 300 kişilik sosyal liderin zulmünün de son bulmasını istiyoruz.

Sen de aşağıdaki adreslere posta ve e-mail gödererek dayanışmanı gösterebilirsin:

Ministerio del Interior, Dirección: Benalcázar N4-24 y Espejo, Quito - Ecuador
Fiscalía de Pichincha, Quito – Ecuador  [email protected]

Cancillería, [email protected]

With copy to: [email protected]

www.evrensel.net