Erdoğan: Bu partinin davası bin 500 yıllıktır

Erdoğan: Bu partinin davası bin 500 yıllıktır

AKP 15'inci yılında Genel Merkez'de bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte Davutoğlu, Gül ve Binali Yıldırım konuştu. Erdoğan da mesaj gönderdi.

AKP'nin kuruluşunun 15'inci yılında Genel Merkez'de bir etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte ilk olarak eski Başbakan Ahmet Davutoğlu konuştu.

Davutoğlu, "AKP'nin 15 yılda zor dönemeçler atlattığını, 1 ay önce demokrasi zaferine imza attığını" söyledi.

"2001’de bu parti kurulduğunda Türkiye bir fetret devri yaşıyordu. Bu hareket 14 yıl içinde milletin makus tarihini değiştirdi" diyen Davutoğlu, 'FETÖ'nün "bu milleti durdurmak isteyenler" tarafından darbeye giriştiğini söyledi.

GÜL: BİR YAPI, AKLINI BİR KİŞİYE TESLİM EDERSE SONU BÖYLE OLUR

Daha sonra konuşan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise "Gerek yeni bir cemaat olsun, ideolojik bir yapı olsun, siyasi yapı olsun eğer aklını fikrini bir kişiye teslim ederse sonu böyle olur. Çok şükür ki bu karanlık sayfa açılmadı" dedi.

ERDOĞAN: ARTIK 15 TEMMUZ ÖNCESİ GİBİ DAVRANAMAYIZ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan törene İstanbul'dan bağlandı. Erdoğan,  "Bu parti 15 yıllık bir parti olabilir. Ama bu partinin davası bin 500 yıllık kadim bir davadır. AK Parti'yi var eden ve yaşatan ruh İstanbul'un fethinin ruhudur. Bu parti sadece komşularımızdadeğil her coğrafyada akan gözyaşlarını siler.

Bu millet varsa, biz varız. Bu ülke varsa, biz varız. Bu devlet varsa, biz varız. Bu ezanlar, bu salalar varsa, biz varız. İşte bunun için 15 Temmuz'da her tarafa saldırdılar. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, Meclis'e saldırdılar. Askerimize saldırdılar. Çünkü vatanı onlar koruyordu. Ezanın ve salanın çağrısıyla halkımız oraya gelmişti. Artık 15 Temmuz öncesi gibi davranamayız. Hiçbirimiz davranamayız. Türkiye'nin son 14 yılının sorumluluğunu üstlenen iktidar partisi de davranamaz. Muhalefet de bu süreçte böyle davranmayacağını gösterdi. AK Parti'nin 15. kuruluş yıl dönümü tarihi bir dönemde gerçekleşiyor. AK Parti'den yeni dönemde de aynı öncül misyonunu üstlenmesini bekliyorum. AK Parti'nin kuruluşunu gönülden kutluyorum Genel Başkan ve Başbakan olmak üzere tüm arkadaşlarımı, partiye emek vermiş herkesi tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

YILDIRIM: FETÖ'YE DİZ ÇÖKTÜRDÜK

Daha sonra konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "2002 Kasım seçimlerine giderken 'tek başına, iş başına' dedik. genel başkanının bile milletvekili olması engellenen bir parti olarak ilk seçimizden zafer ile çıktık tek başına iş başına geldik. Milletin başını asla öne eğdirmedik. İnsanımızın izzetini, şerefini, itibarını hep savunduk hep koruduk. Hiçbir ihaneti tanımadık. Sayısız ihanet ile çarpışarak bugünlere geldik. Eli kanlı FETÖ darbecilerine milletimiz ile birlikte diz çöktürmenin onuru ile huzurunuzdayız" dedi. 

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Başbakan Binali Yıldırım, "15 Temmuz'da Başkomutan Cumhurbaşkanın çağrısı vardı; 'İnin meydanlara, bu soysuzlara dersini verin' dediler. O gece medyamız, polisimiz, savcılarımız ve 79 milyon milletimiz bir oldu, tek yürek oldu, bu darbeci hainlere gereken derslerini verdi. Milletçe bu yolda yürüdük" dedi.

Başbakan Yıldırım, "Bize bu kutlu yolda liderlik yapan kurucu Genel Başkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hepinizden Allah razı olsun. Ak Parti Anadolu'nun bağrından çıkmış bir erdemliler hareketidir" diye konuştu.

Yıldırım, "Milleti esas alan partimiz, kurulduğu günden itibaren her zaman toplumsal merkezi temsil etmiştir. Bütün toplumu, 79 milyonu kucaklayan bir siyaset benimsedik. Siyasete itibar kazandıran AK Parti, hiçbir zaman sorun odaklı olmamış, her zaman ezber bozan uygulamalarıyla Türkiye'nin ufkunu açmıştır. Geleneğin mirasını koruyarak aile ve toplumun bütünleşmesine önem veren icraatlarıyla, geçmişini inkar etmeden, geleceğini inşa eden partinin adı AK Parti'dir. Hiç kimsenin yaşam alanına müdahale etmeyen Ak Parti, birçok yasakları gündemden kaldırmıştır" açıklamasında bulundu.

'BİRÇOK HAİN GİRİŞİMİ PÜSKÜRTTÜK'

Başbakan Yıldırım, "Düne göre bugün, daha güçlüyüz. Bugün, nice nice krizleri, tuzakları, ihanetleri, vesayetleri geride bırakmış bir parti olarak karşınızdayız. Gezi kalkışmasından 17-25 Aralık darbe girişimine, 6-7 Ekim vahşetinden çukur siyasetine kadar birçok hain girişimi başarıyla püskürttük. Son olarak 15 Temmuz'da milletle birlikte dünyanın en şeytani, en alçak darbe girişimini bertaraf etmiş, darbecilere diz çöktürmüş bir yönetim kadrosudur Ak Parti. İhanet çetelerine, terör örgütlerine, kısacası milletin yoluna taş koyanlara inat, biz milletin yoluna baş koyduk. Allah'ın izniyle bu yoldan bizi kimse çeviremez. Türkiye'yi daha güzel, adil, huzurlu bir ülke yaptık, yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, "Türkiye'yi vesayet odaklarından, terör odaklarından tamamen temizleyeceğiz. 15 Temmuz'da, Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Ak Partili, CHP'li, MHP'li, HDP'li vatandaşlarımız ile o kanlı darbe girişimi karşında birlik olduk, dimdik durduk. Hep birlikte Türkiye olduk. Yenikapı mitingi ile taçlanan milli birliği, dikkat, özen ile gözümüz gibi koruyacağız" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin bertaraf edilmesinin 2. Kurtuluş zaferi olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, "15 Temmuz, Çanakkale ruhunun tazelendiği günün adıdır. 2. kurtuluş zaferidir. FETÖ teröristlerinin yok edildiği zafer ile sonuçlandığı gün. Milattır" dedi.

Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin, milletin birliğine saldırıyorlar, kazanımlarımızı yok etmek, geleceğe emin adımlarla yürüyüşümüzü durdurmak istiyorlar. Herkes iyi bilsin ki sessiz devrimlerin partisi Ak Parti, milletle birlikte, meydanı vatan hainlerine bırakmadı, asla da bırakmayacak. Gazi Mustafa Kemal'in işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma kararlılığımızı ve Ak Partimizin 2023 hedeflerini asla ve asla engelleyemeyecekler. Yapılan saldırılar ve ihanetler, tam aksine azmimizi, kararlılığımızı daha da artıracak. Daha çok çalışmamızı sağlayacak.

Hain. şer odakları bizi geleceğe yürümekten alıkoyamayacak. Hain FETÖ örgütü ve bölücü örgütler, küçük dünyalarında debelenip dursunlar. Biz Türkiye, Ak Parti olarak ufuklara bakmaya devam edeceğiz. Terör ile mücadelede en küçük bir tereddüt etmeyeceğiz. Vatanın birliğini, bütünlüğünü asla tartışma konusu yaptırmayacağız. FETÖ ve bölücü PKK başta olmak üzere, terörü Türkiye gündeminden çıkaracağız. Çetelerden temizlenmiş, bağımsız ve tarafsız yargı, iyi işleyen adalet sistemi olmazsa olmazımızdır. Çok daha gelişmiş bir demokrasi ve hukuk devleti olarak yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Vatan söz konusu olduğunda, bütün farklılıklarımızı bir kenara bırakacağız. Sorunlarımızı torunlarımıza havale etmeyeceğiz. Gelecek kuşaklar rahat etsin diye uykusuz kalacak, 24 saat her alanda demokrasi nöbetine devam edeceğiz. Darbelerin konuşulmadığı bir Türkiye'yi gelecek nesillere emanet edeceğiz inşallah." diye konuştu.

Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin olarak da Başbakan Yıldırım, "79 milyonu kucaklayan sistem sorunu dahil olmak üzere, yeni ve sivil bir anayasayı milletimizin kararı ile hayata geçireceğiz" dedi.

Yıldırım, "26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü inşallah hep beraber açacağız" dedi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Ağustos 2016 21:10
www.evrensel.net
ETİKETLER AKP