Gebze

Gebze'de sendikalara görev hatırlatması

Sendikaların İstanbul Taksim meydanına gittiği Gebze’de, Gebze İşçi Kurultayı 1 Mayıs mitingi düzenledi. Mitinge kurultayın örgütleyicisi işçiler, Eğitim Sen, Çağdaş Hukukçular Derneği, Artvin Gençlik Platformu, Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri, Emek Partisi, CHP katıldı. Mitinge ayrıca Emek Partisi Eski Genel B

Tertip komitesi adına konuşan Engin Kulu, “Biz Gebze’nin emekçileri olarak bu alanı bir mücadele alanı olarak gördük. Önümüzde çok zorlu günler var. 2 milyonu aşkın kamu emekçisini ilgilendiren bir toplu sözleşme var. Mecliste sendikalarla ilgili yasa tasarıları var ve böyle önemli bir sürecin başında 1 Mayıs, yani işçi sınıfının uluslararası mücadele ve dayanışma gününü kutluyoruz. Sendikaların da böyle bir süreçte kararlılık göstermesini ve bu alanda da bizimle bulunmasını beklerdik” dedi.

Emekçilerin AKP iktidarına mahkum olmadığını belirten Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, “Bugün bizi yönetenler,  ustalık dönemi için oy istemişlerdi. Sermaye sınıfının en usta temsilciğini yaparak onların uyguladığı politikalar bizi açlığa ve yoksulluğa mahkum etmektedir. Bugün bu ülkede açlıktan ölen çocukların, geleceği karartılan ve yarın işçi olup işten atılıp atılmayacağını bilmeyen gençlerin, utancı yaşanıyor. Bu utanç bize ait değildir. Bizi yönettiğini iddia edenlere aittir. İşçiler ve emekçiler olarak bunlara artık dur demeliyiz. Hayatı dokuduğumuz gibi bu ülkeyi de yönetebileceğimizi göstermemiz gerekiyor.” diye konuştu.

GÖREV HATIRLATMASI

Gebze’de bir araya gelen emekçilerin, hükümete ve sermaye güçlerine, aynı zamanda da sendikalara seslendiğini belirten Emek Partisi Eski Genel Başkanı ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel sendikaların ayrı ayrı 1 Mayıs kutlamalarını eleştirdi. Emekçilerin sendikalara görevlerini hatırlattığını ifade eden Tüzel, “10 yıldır bu ülkeyi yönetenler, AKP hükümeti, yeni yıldan bu yana peş peşe zamlarla sermayenin açığını, kapitalist sistemin sıkıntılarını gidermeye çalışıyor. Yani, aslında davul bizim sırtımızda tokmak onların elinde sürekli daha ucuza satmaktan başka bildikleri bir şey yok. İşçi bolluğu karşısında, bu büyük işsizlik karşısında, sigortayı çok görmekte, üstüne üstlük iş arayanlara yanında AKP kartviziti ile gelmeyi şart koşmaktalar.” diye konuştu.

Tüzel sözlerini şöyle sürdürdü: “Meclis’te çıkartılan yeni eğitim yasası anayasada yazan eğitim parasızdır hükmünü ortadan kaldırdılar, mesleki yönlendirme adı altında çocuklarımızın ucuz işgücü olmasını sağlamak için yaptılar. Ama Başbakan yine kendi bildiğini okuyor. Başbakan en demokrat olarak karşımıza çıkmakla övünüyor. Ama bakın İstanbul’da şehir tiyatrolarının oyuncuları, yazarları, belediye tarafından yapılan müdahaleyle ayağa kalktıkları zaman başbakan ‘devlet olarak size desteği kesiyoruz’ dedi. Nerede demokrasi?”

Sermaye ve iktidarın işbirliği ile saldırıların had safhaya çıktığı söyleyen ve Gebze İşçi Kurultayı adına konuşan Mehmet Ünal, “İşçi kurultayı olarak Gebze’de iş kolu ayrımı yapmaksızın, örgütlü örgütsüz ayrımı ayırımı yapmaksızın, konfederasyon farkı gözetmeksizin, işçi, memur, emekli diye ayırmadan, cinsel, dinsel, mezhepsel fark gözetmeden, kadın, erkek, genç, yaşlı herkesi birlik olmaya mücadele etmeye, emek mücadelesi için bütün güçlerimizi birleştirmeye çağırıyoruz” dedi.

Daha sonra yazar Sennur Sezer ve Adnan Özyalçıner de birer konuşma yaptılar. (Gebze/EVRENSEL)

www.evrensel.net