Antep’te binlerce işçi taleplerini haykırdı

Antep’te binlerce işçi taleplerini haykırdı

Gaziantep’te binlerce işçi ve emekçi 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı. Farklı noktalardan alana akın eden sendikalar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, işçi ve emekçiler İstasyon Meydanı’nda taleplerini haykırdı.Türk İş, DİSK, KESK, Tabip Odası, HDK bileşenleri; BDP, EMEP, ESP, İHD, CHP ve çok sayıd

Türk İş, DİSK, KESK, Tabip Odası, HDK bileşenleri; BDP, EMEP, ESP, İHD, CHP ve çok sayıda kurumun katıldığı 1 Mayıs kutlaması için Kırkayak Parkı, Yeşilsu Parkı, Öğretmenevi, Belediye-İş binası önünde toplanan binlerce kişi İstasyon Meydanı’na yürüdü. 1 Mayıs’ın resmi tatil olmasına karşı Nizip Caddesi’nde bulunan triko atölyeleri ve Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde patronların işçileri çalıştırmasına karşın mitinge katılan işçiler de olurken, kamu emekçileri ve öğrencilerin katılımı yoğun oldu. Parasız, bilimsel, demokratik, anadilde eğitim taleplerini haykıran öğrencilerin, öne çıkan taleplerinden biri de ‘formasyon hakkı’ oldu.

Mitinge katılan işçi sendikalarının kortejlerinde, başta kıdem tazminatı olmak üzere, bölgesel asgari ücret, esnek ve güvencesiz çalıştırılmaya, sendikal hakların engellenmesine karşı insanca çalışma ve yaşam koşulları talepleri öne çıkarken, kamu emekçileri 4+4+4 eğitim sistemine karşı, grevli toplu sözleşme hakkı için alandaydılar.

Miting alanında buluşan binlerce kişi Kürt sorunun demokratik çözümünü ve Suriye ile olası bir savaşa karşı barış taleplerini haykırdı.

KESK, Türk-İş, DİSK adına yapılan konuşmaların ardından yerel müzik gruplarının verdiği müzik dinletilerinin ardındna 1 Mayıs kutlamaları sona erdi.

İLK KUTLAMA İŞÇİ SERVİSLERİNDE

Emek Partisi, 1 Mayıs mitinginden önce, sabah erken saatlerde Gaziantep’te işçi servis duraklarında 07:00 vardiyasına gitmek için bekleyen işçilerin 1 Mayıs’ını kutladı. 1 Mayıs’ın resmi tatil ilan edilmesine rağmen çalışmak zorunda bırakılan işçilerin bayramı Düztepe, Perilikaya, 8 Şubat Mahallerinde Emek Partisi üyelerince kutlandı.

Kutlama sırasında işçilere seslenen Emek Partisi Gaziantep İl Başkanı Mecit Bozkurt, “1 Mayıs’ın işçilerin büyük mücadelesi sonucu kazanmış oldukları bir günüdür. Yılda bir kez de olsa işçilerin bir bayramı var. Sizler gelemediğiniz için işçi duraklarına gelerek 1 Mayıs’ınızı kutluyoruz. 1 Mayıs günü tatil olmasına rağmen iş yerine gitmemek bir işçi için işten atılma gerekçesi oluyor. Bundan sonraki 1 Mayıs’ları alanlarda, daha güçlü kutlamak için mücadele etmeliyiz” diye konuştu. (Gaziantep/EVRENSEL)

www.evrensel.net