Sınıf kardeşlerini 1 Mayıs’a çağırdılar

Sınıf kardeşlerini 1 Mayıs’a çağırdılar

Kayseri’de DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’na üye olan CEHA Büro Mobilyaları’ndan işçiler, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sendikasız işçilere toplantı gerçekleştirdi.İnşaat Mühendisleri Odası’nda yapılan toplantıya, metal, ağaç ve kağıt sektörlerinden 7 ayrı fabrik

Gökhan Uysal / Ümit Kartal

İnşaat Mühendisleri Odası’nda yapılan toplantıya, metal, ağaç ve kağıt sektörlerinden 7 ayrı fabrikadan işçiler katıldı. Çoğunluğunu CEHA işçilerinin oluşturduğu toplantıya 150’ye yakın işçi katıldı. CEHA’da sendika mücadelesinin deneyimlerinin konuşulduğu toplantıda, ayrıca 1 Mayıs’ın tarihçesi ve önemine dair de konuşmalar yapıldı.

‘İŞÇİLERİN KİRALANDIĞI ORTAMDAYIZ’

1 Mayıs’ın tarihini anlatan sinevizyon gösterimiyle başlayan toplantıda konuşan Birleşik Metal İş Anadolu Şube Başkanı Rasim Gündal, “Sorunlarımızı, sıkıntılarımızı dile getirmek için 1 Mayıs bir fırsat olarak değerlendirilmeli.  İşçi bir arkadaş ile konuştum, çalıştığı iş yerine kiralık işçiler gelmiş. İşçilerin artık pazarlandığı, kiralandığı bir ortamdayız. Bunu çıkartan iktidar kim olursa olsun, bizim görevimiz bu iktidara karşı mücadele etmektir. Bizim işçilerden talebimiz, sandıkta kime oy verirseniz verin, sizin aleyhinize bir kanun çıkardıklarında hesabını sorun” dedi.

Sendikanın durumunun ne olacağına dair fabrika içerisinde patron temsilcilerinin dedikodular çıkardıklarını anlatan işçilere, Birleşik Metal İş Anadolu Şube Sekreteri Satılmış Yılmaz, “İşçi kardeşlerimiz birlik içinde tek yumruk olduğu sürece bu sendika Kayseri’den çıkmayacak” dedi.

Patronun önce 23 Nisan’dan sonra, şimdi ise 1 Mayıs’tan sonra toplu işçi çıkarma yönünde dedikodu duyurduğunu anlatan Yılmaz, “1 Mayıs’tan sonra fabrikanın işçileri toplu olarak ya da tek tek işten çıkaracağı söylentisi var. Böyle bir şey olacağını sanmıyoruz ama eğer işten çıkarmalar olursa, burada işine devam eden işçilere büyük görev düşüyor. Çıkarılan işçilere sahip çıkarak eylemler yapmalıyız. Eylem kararını bizim almamızın da önemi yok bütün işçi kardeşlerimizle bu kararı alıp uygulamak zorundayız” dedi.

SENDİKALAŞMA SEFERBERLİĞİ ŞART

1 Mayıs’ın tarihini anlatan sendika Örgütlenme Uzmanı Yakup Aslandoğan ise, işçilerin gücünün üretimden geldiğini söyledi.  Fabrikada bir işçinin sıkıntı yaşaması durumunda tüm işçilerin birlikte hareket etmesi gerektiğini anlatan Aslandoğan, 1 Mayıs günü mitinge, işçilerin eşleri ve çocuklarıyla beraber katılması durumunda anlamlı olacağını söyledi.

Toplantı sonrasında görüşlerini aldığımız, metal fabrikalarından işçiler de, CEHA’nın kendileri için önemli bir örnek olduğunu söyledi.  Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde DİSK’in örgütlenme çalışmalarını yoğunlaştırmasını olumlu bulan işçiler, özellikle metal sektöründe düşük ücretler ve iş kazaları konularının üzerinde durulmasına vurgu yaptı. İşçiler, onbinlerce örgütsüz işçinin olduğu Kayseri OSB’de sendikalaşma seferberliği başlatılması gerektiğini düşünüyor. (Kayseri/EVRENSEL)


CEHA İŞÇİLERİ 1 MAYIS’A KATILACAK

Kayseri 1 Mayıs’ı bu yıl CEHA işçilerinin katılımı ile canlanacak. Bundan önceki yıllarda Kayseri işçisinin katılımının azlığının eleştirildiği Kayseri 1 Mayıs’ı bu yıl CEHA işçilerinin çağrısı ve katılımı ile daha güçlü geçecek. Kayseri’de 1 Mayıs, KESK’e bağlı sendikalar ve Türk’iş’ten TÜMTİS’in başvurusu ile yapılacak. Kayseri’de 10 binlerce üyesi olan Türk-İş ve Hak-İş’in ise üyelerini başka şehirlere çağırması işçilerde tepkiye neden oluyor. 

www.evrensel.net